13 Consiliile Scriitorilor de la Chaka Palaniq, urq

Acum douăzeci de ani, m-am plimbat cu prietenul meu în Portland în ajunul Crăciunului. Majore magazine, „Meier și Frank“ ... „Frederick și Nelson“ ... „Nordstrom“ ... ferestrele lor mari, fiecare este un simplu și dulce manechine pictura pentru a demonstra îmbrăcăminte sau butylki spirtoase stau pe zăpadă artificială. Dar vitrinele "J.J. Newberry a fost umplute cu păpuși. beteala, raclete, șurubelnițe și seturi de perne, aspiratoare, umerașe, hamsteri, flori de mătase, bomboane - ai prins ideea. Și pe fiecare dintre sutele de articole diferite, era un preț rotund de carton roșu decolorat. Și pe când ne-am apropiat, a spus prietenul meu, Laura, uitându-se la ea:






- Ar fi trebuit să facă fereastra în conformitate cu principiul: "Dacă vitrina nu arată foarte bine - împingeți o mulțime".
Apoi a lovit semnul și îmi amintesc că 20 de ani mai târziu, pentru că m-au făcut să râd. Celelalte ferestre drăguțe decorate ... Sunt sigur că erau decorate cu stilisti și gust, dar nu aveam nici o amintire despre modul în care arătau.
Pentru acest eseu, sarcina mea este de a muri mult mai mult. Umpleți idei ca un ciorap de Crăciun, în speranța că ceva va veni la îndemână. Ambalare cititori trimite un cadou, am pus înapoi bomboane, veveriță, carte, diverse jucării și un colier, și sper că această diversitate se asigură că ceva este considerată prostie absolută, dar ceva - perfecțiune.

Numărul unu: Acum doi ani am scris primul dintre aceste eseuri. A fost vorba despre scrierea în metoda mea de "cronometru de bucătărie". N-ai mai văzut acest eseu, dar metoda este după cum urmează: Când se scrie o reticență, seta un cronometru de bucătărie (temporizator ou în comentariul original Lane ...) Timp de o oră (sau o jumătate de oră), stai jos și scrie până când inelele timer. Dacă într-o oră vei fi întors din scris, ești liber pentru o oră. Dar, de obicei, odată cu declanșarea timerului, ești atât de pasionat de munca ta, deci bucură-te, încât nu poți opri. În locul unui cronometru de bucătărie, puteți încărca o mașină de spălat sau un uscător pentru a marca ora muncii dvs. Lucrarea alternativă de a scrie cu o spălare fără grijă a unor haine sau a unor vase de spălat dă pauze, necesare pentru apariția unor noi gânduri și intuiții. Nu mă pot gândi la o continuare a povestirii ... curățați toaleta. Schimbați lenjeria de pat. Pentru numele lui Hristos, ștergeți praful de pe computer. Și o idee bună va apărea.

Numărul doi: cititorul este mai deștept decât crezi. Nu vă fie frică să experimentați cu forma povestirii și salturile temporare. Personal, cred că tinerii cititori resping cele mai multe cărți nu pentru că sunt mai proști decât predecesorii lor, ci pentru că cititorul modern este mai deștept. Cinematografia ne-a făcut ispitiți în căile de narațiune. Și cititorul este mult mai greu de șoc decât pare.

Al treilea: Înainte de a vă așeza și de a înregistra o scenă, merită să o întoarceți în cap și să înțelegeți scopul. Ce momente din împrejurările anterioare vor închide această scenă? Ce întrebări va deschide pentru scenele ulterioare? Cum e ea?
va avansa narațiunea? La locul de muncă, în timp ce conduceți, faceți sport, rețineți doar această problemă. Când apar gânduri, faceți câteva
mărci. Și numai atunci când te gândești la coloana vertebrală a scenei - poți să stai jos să o scrii. Nu mergeți la acest computer plictisitor, prafuit, cu un cap gol. Nu forțați cititorul să treacă printr-o scenă în care nu se întâmplă nimic sau aproape nimic.







Numarul patru: Surprinde-te. Luați povestea, sau lăsați poveștile să vă ducă într-un loc care vă va încânta, apoi puteți surprinde cititorul. În acel moment, când vedeți o surpriză sau un eveniment bine planificat, cu siguranță nu va fi ratat de cititorul dvs. sofisticat.

Numărul cinci: Dacă sunteți blocat, du-te înapoi și re-citit scena anterioară, găsiți caracterele pierdute sau detalii pe care le poate resuscita dintr-o dată, „arma îngropat“, ca în cazul în care. Când am terminat Clubul de luptă, nu știam ce să fac cu zgârie-nori. Dar revedind prima scenă, am dat peste o piesă despre amestecarea nitrei cu parafină, unde se spune că aceasta este o metodă nesigură de pregătire a explozivilor. Această retragere nesemnificativă (... parafina nu a funcționat niciodată ...) a servit ca o excelentă "arma îngropată" și a salvat fundul scriitorului meu.

Numărul șase: Folosiți scrisul ca o scuză pentru a vă petrece în fiecare săptămână - chiar dacă numiți aceste partide "Ocupații". Utilizați orice ocazie pentru a vă petrece timpul printre alte persoane care prețuiește și sprijină scrierea. Acest lucru va echilibra orele petrecute numai de dvs. în scrisoare. Chiar dacă într-o zi îți vinzi munca, niciun ban nu îți va rambursa timpul petrecut singur. Așadar, luați în avans "taxa", folosind scrierea unei ocazii de comunicare. Crede-mă, până la sfârșitul vieții tale nu te vei bucura de amintirea și savurarea momentelor de singurătate.

Numărul șapte: Permite-te să rămâi în rândurile Necunoscutului. Acest sfat a fost transmis sutelor de oameni celebri, de la Tom Spenbauer am primit sfaturi și acum și dumneavoastră. Cu cât îți polonezi mai mult povestea, cu atât mai bine va fi forma finală. Nu împingeți cartea până la capăt și nu trageți deznodământul din spatele urechilor. Tot ce trebuie să vă gândiți este următoarea scenă, sau mai multe. Nu trebuie să știți tot ce se va întâmpla până la sfârșit. De fapt, când știi, este greu de dificil să-l întruchipezi.

Numărul opt: Dacă în narațiune aveți nevoie de mai multă libertate, schimbați numele personajelor din schiță în schiță. La urma urmei, personajele nu există și nu sunt ele. Schimbarea fără nume a numelor, veți obține
distanța necesară, oferind posibilitatea de a chinui serios caracterul. Sau chiar mai abrupt, distruge caracterul, dacă este cerut de istorie.

Numărul nouă: există trei tipuri de discurs direct. Nu știu dacă este, dar am auzit-o pe cursuri și a venit la îndemână. Trei tipuri sunt: ​​descriptive, instructive și expresive. Descriptiv: „Soarele a crescut de mare ...“ Orientare, „Du-te, nu fugi ...“ Expresiv: Cei mai mulți scriitori folosesc doar unul, maxim - două specii de „Ouch!“. Utilizați toate cele trei. Mișcați-le. Oamenii vorbesc așa.

Numărul zece: Scrieți o carte pe care doriți să o citiți.

Numărul unsprezece: Faceți o fotografie pe coperta cărții acum, în timp ce sunteți tânără. Și obțineți negative și drepturi asupra acestor fotografii.

Numărul 13: O altă poveste despre fereastra de Crăciun. Aproape în fiecare dimineață, am micul dejun în aceeași cafenea, iar în dimineața aceasta omul a pictat paharul vitrinei cu teme de Crăciun. Om de zăpadă. Fulgi de nea. Clopoței. Moș Crăciun. Stătea în picioare pe trotuar, trase în îngheț de străpungere, expiră aburi, aruncă perii și cilindri în culori de diferite culori. În interiorul cafenelei, clienții și personalul au urmărit cum aplicau vopseaua roșie, albă și albastră în carcasa mare de sticlă. În spatele lui, ploaia a fost înlocuită de zăpadă care cădea în vânt. Părul artistului era de toate nuanțele de gri, fața lui, haggard și încrețit ca talia lui blugi. Între schimbarea culorii, se opri să bea din ceva dintr-o ceașcă de hârtie. Urmărindu-l din cafenea și ținuind ouăle cu pâine prăjită, cineva spunea că era trist. Acest vizitator a spus că trebuie să existe acest artist descendent. Trebuie să fie un whisky în paharul lui. Probabil că a avut un atelier plin de picturi nerecunoscute, iar acum viața ia forțat să picteze restaurante și vitrine de deli. Cât de trist, trist, trist.
Și decoratorul nostru a continuat să picteze. De la început toate "zăpada" albă. Apoi câteva pete roșii și verzi. Apoi un mic accident vascular cerebral neagră, care a transformat pete colorate în ciorapi de Crăciun și pomi de Crăciun. Chelnerul care mergea acolo și umplea cafea vizitatorilor și spuse: "Cât de inteligent. Aș vrea să fiu în stare să fac acest lucru ... "Și, în ciuda faptului că l-am invidiat sau am simțit, acest tip în frig a continuat să atragă. Adăugarea de detalii și straturi de vopsea. Nu știu când sa întâmplat, dar la un moment dat a dispărut. Desenele au fost atât de saturate, încât au umplut cutia de vitrină atât de frumos, culorile erau atât de strălucitoare încât artistul a dispărut. Nu contează dacă e un ratat sau un erou. El sa evaporat, a dispărut și tot ce am văzut acum este lucrarea lui.







Trimiteți-le prietenilor: