12 zbor de ras - zbor de falcon al unui pion (eugenia chorny)


12 zbor de ras - zbor de falcon al unui pion (eugenia chorny)

***
Flota de "ras"
***
"Bunicul", așa cum am numit-o pe Mamai. a iubit foarte mult zborul "de ras". Am avut amatori - sa distrat cu asta.
În general, a fost interzis - pentru distracție zbura. Deși - dacă este necesar într-o situație de luptă, atunci uneori "reluați" pe pământ - trei sau cinci metri, dacă nu mai puțin. Altimetrul nu mai arată altitudinea.






A trebuit să zbor așa și mai mult decât o dată. Și peste copaci, peste vârfuri.
Dar nu mi-a plăcut să risc doar pentru distracție. Pentru un fel de emoție - nu am zburat niciodată. Și nu am vrut.
***
Am avut un amator pentru a zbura pe "ras". Spuneți ceva ce le place. Când "momeala este recoltată", după masa de prânz sau seara, într-o pauză de fum. Uneori asculți un astfel de "amator", el nu știe, de fapt, ce zbor de "ras" este. Scade, nu mai puțin de 20 de metri la sol - și crede că "zboară" zboară. Și chiar și la 50 de metri zboară - și spune că îi place să se "rade" pentru a zbura. Pentru că este un zbor la o altitudine de 50 de metri și mai jos - a fost deja chemat "ras" în cărți, pentru care am fost învățați în școala de zbor. "Bărbatul" a fost considerat un zbor la o altitudine mai mică de 50 de metri. Iar limita inferioară, când a fost predată, i sa spus că nu a fost mai mică de 20-25 de metri. Dar în timpul războiului aceste idei s-au schimbat repede. Limita inferioară este pământul sau vârful copacilor, dacă este peste pădure.
În timpul războiului, toate aceste reguli și norme de dinainte de război s-au schimbat în multe privințe.
***
"Bărbierirea" - aceasta a fost una dintre principalele tehnici de a scăpa de luptătorii germani și numai atunci când mai puțin de zece metri rămân la pământ. În caz contrar, un pilot bun și curajos poate încă ataca și trage în jos. Și germanii aveau destule. Ea este deja mai aproape de sfârșitul războiului, când sunt lăsați puțini piloți experimentați, atunci nu a fost posibil să se agațe atât de mult de pământ. Și apoi, du-te-știu ce fel de germană este de zbor - un experimentat sau, așa cum am avut, cu pregătirea unei "aterizare decolare."
Până la cinci metri la pământ, veți stoarce - acesta este un zbor "de bărbierit". Da, peste un loc pe care nu-l cunoști.
La un moment dat sari - un deal de un fel - la sol, probabil mai putin de un metru. Deși, cine știe acolo - este cu un conducător nu există nimeni, nu măsoară. Unele tufișuri cresc - în partea de jos a avionului va șoapta doar. Și cât de mult este înălțimea acestor arbuști?
***
Am zburat deja și de mai multe ori la o altitudine extrem de scăzută - nu odată l-am lăsat pe "Messers", "Fokker". Da, de la orice luptător din acel moment a fost posibil să plecăm, germanul, pe noi și pe american.
Apoi nu pot trage, au nevoie de un colț pentru obiectiv. Dacă începe să tindă și să atace, atunci, probabil, va cădea, dar el însuși va ateriza în pământ. Și să intrăm în coadă la aceeași altitudine - navigatorul atât de înspăimântat de mitraliera lui, care nu va rămâne intactă. De aceea, germanii nu au cerut niciodată.
Ele sunt în astfel de cazuri de sus, din nou, din lateral astfel încât, stai pe coadă și așteptați să te ridici. Sau blocat unde. Este clar, pentru o lungă perioadă de timp la această altitudine încă nu se poate zbura. Mai ales că nu cunoști terenul. Există o idee, bineînțeles. Studiezi harta zonei de operații militare. Dar nu pentru un astfel de zbor.
Obstacle cumva. Copaci, dealuri, un fel de dealuri. Toate acestea s-au strecurat din diferite părți. Dodging acolo - aici, dar pentru o lungă perioadă de timp nu poate dura. Și înțelegi și germanii - ceva ce nu vei prinde, dacă la o asemenea altitudine vei zbura mult timp. Și începe să câștige altitudine - doar pentru "Messer" va obține unghiul drept pentru atac.






Dacă este așa apăsat - atunci când a bătut sau alpinism, un obstacol pentru unii a apărut, sau el însuși undeva încă votknetsya pentru că nu laviruesh, dodging diferite obstacole, dar încă undeva pentru a prinde.
Viteza deși nu limitează, reduceți, dar tot la fel 150 km / oră zboară și chiar mai mult. Ei bine, poate viteza de aterizare, dar este încă undeva în jur de 120 km / h.
***
Pentru mult timp nu vei dura. Nu este deasupra drumului unei zboruri asfaltate. Deasupra câmpurilor, între copaci.
Mai mult decât atât, nici măcar nu vă puteți întoarce brusc, dacă este foarte scăzută - puteți atinge pământul cu o aripă, o cocoșă de un fel, să-l cârligați. Când am fost atât de presat la pământ, chiar de la început, când am ajuns doar în față, când încă nu m-am gândit în mod corespunzător, nu a existat nici o experiență, atunci prin miracol am fost mântuit. După aceea, totul a fost deja făcut, astfel încât această stare nu a ajuns. Apoi am fost mântuit de faptul că pe linia frontală, pe teritoriul meu, sa întâmplat întâmplător, astfel încât să zboară "de ras". Am avut noroc, pentru că nu știam la început ce fel de zbor. Și terenul nu era foarte împădurit, deci nu ar fi dispărut: fie au fost doborâți sau forțați să aterizeze pe teritoriul ocupat de germani. Și astfel, deja în apropierea liniei frontale, germanii s-au întors, au plecat.
Și dacă sa dovedit că cealaltă parte nu este posibil, este necesar ca această înălțime ar acoperi, rândul său, deși mici, dar cadran, ei, probabil, ar avea și m-ar fi condus. Sau combustibilul sa încheiat, la fel pe teritoriul lor ar fi necesar să stai jos. După aceea, am au întotdeauna, indiferent de ce manevre a trebuit să facă, atunci când unul a zburat pe „vânătoare“, încercând să facă acest lucru ca întotdeauna să meargă la partea lui. Deși există cazuri în care fotorazvedok atât nakuvyrkaeshsya acestor luptători din diferite părți ale apelului, în nori ascunde din nou sari pentru a trage pătrat dorită, vor ataca tot timpul că, atunci când otorveshsya de la ei, și să înțelegi că nu, în cazul în care se poate zbura. În cazul în care navigatorul este slab, în ​​timp ce vă dați seama, nu puteți zbura deja pe cont propriu. Un bun navigator în astfel de cazuri a însemnat mult. Același Safonov, cu care am cel mai mult și l-au zburat literalmente zece secunde a fost necesar să se uite la sol pentru a da seama unde mergem și unde. Din nori a apărut doar un pic, „Kostya, Unde să, unde suntem?“ - el aproape imediat determinată, și atât de des cazul: „Comandante, zbura în Germania, rata lor de cutare.“ Întoarceți-vă, uneori, cu adevărat, 180 de grade și în aceleași nori pe care le ascundeți. Gândește-te deja, există foc suficient pentru a zbura spre aerodromul de acolo, unde au zburat. Și pentru a „nivel scăzut“ pentru a merge după o scufundare, atâta timp cât a fost necesar pentru a zbura, am încercat deja acest lucru nu va aduce. Au existat alte cazuri, dar într-adevăr, că au presat și au urmărit, o singură dată. După ce a fost de ajuns, atunci germanii ma speriat bine, apoi se gândi prin diferitele opțiuni, tehnicile lor inventate pentru a nu mai cadea asa.

Am avut o recepție în astfel de cazuri. Am făcut o mișcare militară prin aripa dreaptă.
Toată lumea știa că noi, atât germanii, cât și toți piloții, am învățat apoi că o rundă de luptă este doar prin aripa stângă. Și am devenit, când am început să zbor singură, chiar înainte de aceste "vânători libere", pe partea dreaptă, pentru a face o întoarcere de luptă. Și zburați orizontal, și cu o scufundare, dacă lăsați "Messers", "Fokker".
Nu a fost un singur caz pentru mine că cel puțin un luptător german să repete această manevră o singură dată. Sau chiar a încercat. În timpul întregului război. Chiar și cele mai ciudate.

De obicei, așa ceva apare și, după un timp, germanii încep să demonstreze că sunt pregătiți pentru o astfel de manevra, vicleană. Ca și noi, așa că au schimbat - între ei, ceea ce sa întâmplat neașteptat, nou în lupta aeriană. Cineva a venit cu un fel de protecție nouă - ceva timp acesta funcționează. Și apoi, uitați, germanii au venit cu propria lor cale, cum să se ocupe de acest lucru, pentru a scăpa la fel.
În acest sens, în război, tot timpul trebuia să gândiți și să invați sau să preiați de la alții, cum să faceți acest lucru mai bine, dacă germanii fac acest lucru - să învețe de la alții. Cu propriile lor schimbări. Toți piloții mi-au derulat în mod constant capul, gândiți - într-un alt mod în război era imposibil să zbori. Cine nu a venit cu ceva nou, de-a lungul timpului nu a zbura. Au bătut.
***
Prin urmare, nu mi-a fost prea teamă dacă trebuia să merg la un zbor "de bărbierit", să mă înghesuie cât mai mult posibil. Germanii gândesc: toată lumea - a condus. Deja nu o să meargă nicăieri.
Rămâne doar să aștepți - sau se va tăia undeva, sau va începe să urce totul, deasupra zborului de la sol - nimeni nu va ține mult timp.
La aripa nu prinde, înălțimea unui pic de tastare. Prin aripa dreaptă, rândul de luptă este totul. Germanii sunt pierduți și nu au ajuns niciodată.
***
Deși înainte de asta aproape că nu am recunoscut niciodată. Aceasta este cea mai gravă opțiune atunci când zburați pe "bărbierit" și sunt deja în spatele tău.
Apoi, chiar și în detrimentul reducerii vitezei, puteți lupta cu un luptător. "Pionul" a avut ocazia să zboare puțin mai încet decât luptătorul. La viteze reduse, avionul are o stabilitate diferită, luptătorul poate cădea mai repede. Dar este și așa. Ce pilot, cum să zboare.
În cazul în care perechea lor a urmărit, și așa mai departe, în practică, a fost întotdeauna - atunci se va merge la rândul său, și din nou în spatele, dar mai departe, de așteptare. Și primul, de îndată ce te-a învins, se lasă să se întoarcă și din nou se apropie din spate. Dacă sunt atât de capabili să lucreze în perechi, alternativ, atunci este foarte dificil să se îndepărteze de la ei, chiar și la "ras".







Trimiteți-le prietenilor: