10 otrăvuri obișnuiau să omoare oameni - micul meu colț confortabil

Poison este un mijloc foarte popular de a ucide în literatură. Cărțile despre Hercule Poirot și Sherlock Holmes au dezvoltat dragostea cititorilor pentru otrăvurile de mare viteză, care nu pot fi detectate. Dar otrăvurile nu sunt doar obișnuite în literatură, ci și cazuri reale de utilizare a otrăvurilor. Iată o duzină de otrăvuri cunoscute pe care oamenii o ucid pentru o lungă perioadă de timp.







10. Hemlock

10 otrăvuri obișnuiau să omoare oameni - micul meu colț confortabil
Hemlock, cunoscut și sub numele de Omega, este o floare foarte toxică care crește în Europa și Africa de Sud. El a fost foarte popular cu vechii greci, care i-au ucis prizonierii cu ajutorul lui. Doza letală pentru un adult este de 100 miligrame de omega (aproximativ 8 frunze de plante). Moartea apare ca urmare a paraliziei, conștiința rămâne clară, dar corpul încetează să mai reacționeze și sistemul respirator încetează în curând. Cel mai faimos caz de otrăvire cu această otravă este moartea filozofului grec Socrates. În 399 î.Hr. a fost condamnat la moarte pentru disprețul zeilor greci - verdictul a fost executat cu ajutorul perfuziei concentrate de Boligolov.

9. Aconite

10 otrăvuri obișnuiau să omoare oameni - micul meu colț confortabil
Aconite este derivat din luptătorul de plante. Această otravă lasă după sine un singur semn postum - sufocare. Otrava provoacă o aritmie puternică, care duce în cele din urmă la sufocare. Puteți chiar vă otrăviți prin simpla atingere a frunzelor plantei fără mănuși, deoarece substanța este absorbită foarte rapid și ușor. Din cauza dificultății de a găsi resturile acestei otrăvuri în organism, a devenit popular printre oamenii care încearcă să comită o crimă netracked. În ciuda acestui fapt, aconitul are faimosul sacrificiu. Împăratul Claudius și-a otrăvit soția Agrippina cu aconită într-o farfurie de ciuperci.

8. Belladonna

10 otrăvuri obișnuiau să omoare oameni - micul meu colț confortabil
Aceasta este otravă preferată printre fete! Chiar și numele plantei de la care derivă, vine din limba italiană și înseamnă "femeie frumoasă". Inițial, planta a fost folosită în Evul Mediu pentru scopuri cosmetice - se face picături pentru ochi pe care elevii se dilata, făcându-l femei tentante (cel puțin ei cred). Dacă își freacă puțin obrajii, le-ar da o nuanță roșiatică, acum obținută cu ajutorul unui blush. Se pare că planta nu este rău rău? De fapt, dacă o dai înăuntru, chiar și o frunză poate fi letală, din cauza a ceea ce a fost folosit pentru a face săgeți otrăvitori. Fructe de Belladonna sunt cele mai periculoase - 10 fructe de padure atractive pot deveni fatale.







6. Tetrodotoxină (tetrodotoxină)

10 otrăvuri obișnuiau să omoare oameni - micul meu colț confortabil
Această substanță este conținută în mare creaturi - octopus cu inele albastre (octopus cu inele albastre) și Blowfish pește (Fugu). Caracatita este mai periculoasa, deoarece el otraveste in mod deliberat victima cu aceasta otravă, ceea ce provoacă moartea în câteva minute. Cantitatea de venin eliberată într-o singură mușcătură este de ajuns pentru a ucide 26 de oameni adulți în câteva minute, și mușcături sunt de obicei nedureroase, astfel încât victima înțelege, care a fost mușcat doar atunci când se produce paralizie. Suflarea peștilor este periculoasă numai dacă le veți mânca. Dacă antena Fugu Blowfish de gătit în mod corect, toate veninul său este complet vaporizat, și poate fi utilizat fără alte scopuri decât adrenalina la gândul că la prepararea de feluri de mâncare bucătar-șef a făcut o greșeală consecințe.

5. Poloniu

10 otrăvuri obișnuiau să omoare oameni - micul meu colț confortabil
Poloniul este o otravă radioactivă cu acțiune înceată, din care nu există nici un medicament. Un gram de poloniu poate ucide aproximativ 1,5 milioane de oameni în câteva luni. Cel mai cunoscut caz de otrăvire cu poloniu este uciderea fostului angajat al KGB-FSB, Alexander Litvinenko. Rămășițele poloniului au fost găsite în corpul său într-o doză mai mare de 200 de ori mai mare decât cea necesară pentru rezultatul fatal. A murit în trei săptămâni.

4. Mercur

10 otrăvuri obișnuiau să omoare oameni - micul meu colț confortabil
Există trei tipuri foarte periculoase de mercur. Mercurul elementar poate fi găsit în termometrele din sticlă. Este inofensiv când este atins, dar duce la moarte dacă este inhalat. Mercurul anorganic este utilizat în fabricarea bateriilor și este letal numai dacă este luat în interior. Mercurul organic se găsește în pești, cum ar fi tonul și peștea spadă (nu puteți mânca mai mult de 170 de grame de carne pe săptămână). Dacă luați aceste pești prea mult timp, substanța nocivă se poate acumula în organism. Celebra moarte din mercur este moartea lui Amaday Mozart, care a primit comprimate de mercur pentru a trata sifilisul.

3. Cianură

10 otrăvuri obișnuiau să omoare oameni - micul meu colț confortabil
Această otrăvire a fost folosită în cărțile lui Agatha Christie. Cianura este foarte populară (spionii folosesc comprimate cu cianură pentru a se sinucide, în caz de detenție) și există multe motive pentru popularitatea sa. Mai întâi de toate: o cantitate imensă de substanțe - migdale, semințe de măr, piatră de caise, fum de tutun, insecticide, pesticide etc. servesc drept sursă de cianură. Uciderea în acest caz poate fi explicată prin accidente de zi cu zi, cum ar fi utilizarea accidentală a unui pesticid în interior. Doza letală de cianură este de 1,5 miligrame pe kilogram de greutate corporală. În al doilea rând - cianura ucide repede. În funcție de doză, moartea survine în 15 minute. Cianura sub formă de gaz (cianură de hidrogen) a fost folosită de Germania nazistă în camerele de gazare în timpul Holocaustului.

2. Toxina botulinică (toxina botulinică)

10 otrăvuri obișnuiau să omoare oameni - micul meu colț confortabil
Dacă ați citit cărți despre Sherlock Holmes - ați auzit despre această otravă. Toxina botulinică provoacă botulismul - o boală care duce la deces, dacă nu este tratată la timp. Din botulism, se dezvoltă paralizia mușchilor, ducând în cele din urmă la paralizia sistemului respirator și moartea. Bacteria intră în organism prin răni deschise sau alimente contaminate. Toxina botulinică este aceeași substanță utilizată pentru injecțiile cu botox.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: