10 moduri de a crea o afacere prin a nu face nimic

10 moduri de a crea o afacere prin a nu face nimic
Adesea, oamenii, urmărind antreprenorii familiari, sunt excitați de dorința de a face ceva de la sine, de a reuși, de a se îmbogăți și de a deveni faimos. Ei merg cu această zi sau două și să uite în siguranță să joace în "batista" într-un scaun corporativ confortabil. Unii se justifică prin faptul că nu pot să vină cu nimic revoluționar, de la care ar putea să apară o afacere bună.







Potrivit lui Loik Le Mere, fondatorul și CEO-ul LeWeb, conferința tehnologică europeană nr. 1 în Europa, nimic special nu trebuie inventat și nu este necesar. Și pentru a crea o afacere, nu puteți face nimic deloc. AIN.UA oferă o traducere a articolului său în LinkedIn, care ar trebui să le mulțumească pe oameni leneși.

"Multi dintre prietenii mei viseaza sa isi inceapa propria afacere, dar niciodata nu fac asta. Așa că am decis să dau 10 sfaturi pentru a vă ajuta să veniți cu ideea dvs. și să începeți să o implementați.

Nu face nimic, înghiți aer curat

Creativitatea rar apare în birourile pentru întâlniri. Ideile mele cele mai bune s-au născut când navighez, alerg, alerg cu bicicleta sau doar petrec timpul cu familia mea. Dacă sunteți un muncitor și nu sunteți de acord în mod voluntar în biroul dvs., acest lucru este puțin probabil să vă ajute. Ieșiți din ea și faceți ceva nou.

Nu căutați ideea întregii vieți sau ceva revoluționar.

Atunci când Bryan Cheskey și Joe Gebbia au fondat compania AirBNB, nu și-au putut imagina că firma lor ar fi cea mai mare amenințare pentru întreaga industrie hotelieră datorită a 250 000 de camere din 30 000 de orașe din întreaga lume. Tot ce dorea era să câștige rapid niște bani pentru a plăti chiria, așa că au decis să închirieze o cameră suplimentară.

Este imposibil să se prevadă ce se poate revoluționa, până când primii utilizatori vă plac ideea și nu vor să le spună prietenilor.

Concentrați-vă pe pasiune, nu pe venit și câștig

Am inceput 6 startup-uri, iar cel mai de succes a fost cel pe care nu l-am perceput nici macar ca o afacere cand am inceput sa lucrez la ea.

Conferința mea LeWeb anul trecut a adunat 5 mii de antreprenori din 80 de țări din Paris și Londra. Aceasta este o afacere minunată pe care Reed Exhibitions a cumpărat-o recent. Când l-am purtat cu soția mea Heraldina, tot ce am vrut a fost să ajuți antreprenorii din Europa să-și facă platformele de succes, să-i ajute să găsească idei, investitori și parteneri-cheie. Majoritatea întreprinzătorilor din Europa se concentrează prea mult asupra țării lor și asupra limbii, așa că am făcut imediat conferința internațională și în întregime în limba engleză.

Am lansat LeWeb în Senatul francez, care ne-a oferit o cameră gratuită. Doar nu mi-a venit să le spun că întâlnirea va avea loc în limba engleză. Reprezentantul Senatului ma întrebat de îndată ce am început: "Oh, deci evenimentul tău în limba engleză? Evident, aveți un interpret francez, nu-i așa? "La care am răspuns:" Ei bine, potrivit legii Franței, nu putem organiza o conferință în Senat fără o traducere franceză ".

Ideea ta nu va deveni tot ceea ce ai crezut, va deveni







Prietenul meu Nicholas Zennstrom, fondatorul Skype, credea că serviciul său va deveni un software pentru distribuirea Wi-Fi. Nu avea nici o idee că Skype ar deveni cea mai populară aplicație bazată pe Internet din lume.

Aflați de la prietenii dvs.

Deși mă bucur încă să creez programul și conținutul pentru LeWeb, căut acum idei pentru afacerile mele viitoare, dar nu te grăbi să intri în ea. Va veni când va veni. Cea mai bună modalitate de a stimula creativitatea este să ieși cu prietenii care fac lucrurile mai interesante și mai diverse decât tine. Ieșiți cu ei la prânz, întrebați dacă îi puteți ajuta cumva. Dacă aveți mai mult timp liber, invitați-i să petreacă o zi sau o săptămână pe parcursul proiectului. Ceva de la asta, așa se va dovedi. Eu fac doar asta, și ceva bun din asta întotdeauna iese - atât pentru mine cât și pentru ei.

Nu ascultați sceptici

Majoritatea oamenilor se opun schimbării și se va concentra întotdeauna asupra motivelor pentru care ar trebui să nu reușiți. Este natural și ciudat pentru oameni. De aceea acești oameni nu vor crea niciodată o afacere. Cel mai de succes și controversat antreprenor din Franța, Xavier Niel, a luat și a lansat o școală de programare numită 42.

Dezvoltatorii sunt cea mai populară resursă și cu cât vor intra mai devreme pe piața forței de muncă, cu atât mai repede vor face o carieră. Prin urmare, în cazul în care statele lumii se concentrează pe dezvoltatorii de formare, ei vor avea mai puține probleme cu șomajul - acesta este modul de a bea.

Am citit o mulțime de critici despre motivul pentru care Xavier este destinat să eșueze. Și face totul în felul său. Nu-i pasă de diplomă, este mult mai preocupat de munca pe care dezvoltatorii tineri o pot obține în cele din urmă. Prin urmare, instituția nu-i place acest lucru și este criticat.

Xavier a revoluționat industria telecomunicațiilor în Franța și a devenit miliardar datorită faptului că nu a ascultat pe cei care au susținut că nu va reuși. Da, Franța are ceva de spus antreprenorilor.

Partajați ideile cu prietenii

Printre altele, sunt și un înger de afaceri și sunt hrănit în mod regulat. În multe scrisori, începătorii sunt rugați să semneze un acord de nedivulgare înainte de a-și prezenta ideea revoluționară. O astfel de cerere îmi cere să trimit imediat o scrisoare către arhivă. Singura modalitate de a vă proteja ideea este să o implementați rapid. Singura modalitate de a obține feedback pentru ideea dvs. și de ao îmbunătăți este să o împărțiți. Dacă îl exagerezi, protejând-o, poți fi sigur că cineva va avea succes cu aceeași idee în fața ta. Poate că acest lucru se întâmplă deja undeva chiar acum.

Mănâncă-ți hrana pentru câini

Am rareori să investesc în produse pe care nu le folosesc singure. Dacă aceasta este următoarea dvs. afacere, trebuie să trăiți și să respirați tot timpul. Ar trebui să vă bucurați de ea, să o iubiți și să fiți obsedat de modul în care aceasta poate fi îmbunătățită. Concentrați-vă pe pasiunea dvs. sau pe produsul pe care îl iubiți - este un început bun. Desigur, fondatorii celor 1-800 de dependenți, evident, nu sunt obsedați și nu sunt îndrăgostiți de gunoi, dar probabil au înțeles despre ce vorbesc, pentru că ei înșiși aveau probleme.

Ideea ta nu ar trebui să fie ceva "mare" pentru a avea succes

Ești ambițioasă și e excelentă, așa că ar trebui să fii. Vrei să câștigi milioane și să devii faimos? Acest lucru este normal și, cel mai probabil, vă va ajuta să lucrați ca un nebun și să obțineți motivația suplimentară pe care fiecare întreprinzător are nevoie. Rețineți că nu este vorba despre bani. Nici unul dintre prietenii mei care au reușit, nu sa concentrat pe bani. Ei s-au concentrat asupra pasiunii, valorilor și fericirii utilizatorilor.

Citeste cartea "Rework" de Jason Freid de 37signals, te va ajuta sa intelegi ca daca intri intr-o nisa care iti place, nu ai nevoie de multi clienti pentru a fi fericiti si de succes. Nu este nevoie să fii faimos și mare. Mi-a amintit că trebuie să o recitesc singură.

"Dacă nu vă este rușine de produsul pe care l-ați lansat, atunci l-ați lansat prea târziu"

Reid Hoffman, fondatorul LinkedIn, susține că ar trebui să eliberați produsul cât mai curând posibil. O lansare rapidă vă va permite să formați o comunitate de utilizatori care vă va oferi un feedback - de la care vă puteți baza pe viitor. Ascultați-le și creați produsul de care au nevoie. Acest lucru vă va ajuta să vă ocupați de poziția de lider în nișa pe care ați înființat-o, pur și simplu pentru că o faceți și lumea vede că o faceți. Să fie o rușine. Începeți. Faceți lucrurile și încetați să vă gândiți la ele.

E în regulă dacă nu reușiți. Mergeți și faceți greșeli. Fac greșeli și nu reușesc în fiecare zi și ignor pe toată lumea. Am o mulțime de plăcere și, uneori, chiar creez lucruri pe care oamenii le muncesc și le plac. Nu contează când nu reușesc, voi reuși data viitoare.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: