Elveția a fost printre cele mai bune și după rezultatele din acest sezon, dar înainte de asta nu vom ajunge încă. În cazul în care compoziția din primele zece fete pe premiul nu se potrivește cu top-10 evaluat, atunci ambele bărbați zeci de nu numai identice, dar în cadrul acesteia există o conformitate aproape complet cu tabelul de ranguri.

8. Murdi Fish (SUA). Preț de premiu - $ 1,882,091

7. Tomas Berdych (Republica Cehă). Premiu - $ 2,576,813

6. David Ferrer (Spania). Premiu pentru bani - $ 3 113 904

5. Jo-Wilfried Tsonga (Franța). Preț de premiu - 3,173,969 USD

Foarte puțin Ferrer a fost în fața lui Jo-Wilfried Tsong. În acest caz, francezul a depășit literalmente David în ultima săptămână a sezonului. În turneul final de la Londra, Tsonga a ajuns în finală și a primit un cec de 740.000 $. Acest turneu din punct de vedere financiar este pentru el cel mai de succes din acest an. Un alt Tsonga de 444 mii dolari a câștigat la Wimbledon, unde a rămas în semifinale. Rețineți titlurile de la Viena și Metz, în valoare totală de 245.000 de dolari, precum și finala "Masters-1000" de la Paris, pentru care se bazează suma de 293 de mii de dolari. În general, prima jumătate a sezonului Jo-Wilfried suficient de simplu doar 481 000 (un mare succes - finala de la Rotterdam, $ 171.000 de), dar după „Roland Garros“ și a rupt aproape fiecare competiție rupt un jackpot mare. Tsonga și Ferrer - singurii jucători de tenis din top 10, au schimbat locurile în clasamentul premiului. Reamintim că David a terminat sezonul pe locul cinci, iar Jo-Wilfried - în al șaselea.

4. Andy Murray (Marea Britanie). Preț de premiere - 5 $ 180 091

3. Roger Federer (Elveția). Preț de premiu - $ 6,369,576

Roger Federer Murray ultimul luptat pentru locul al treilea în clasamentul ATP la finalul sezonului, și numai datorită victoriei în turneul final, precum și trauma a reușit să preia britanicul Andy. Dacă nu pentru un impresionant impuls în toamnă (trei titluri și 18 victorii la rând), atunci sezonul ar putea fi numit nereușit. Deși, desigur, conform standardelor Federer, un an fără un singur titlu în turneele de Grand Slam nu poate fi considerat, în niciun caz, bun. În același timp, a început foarte bine. Pentru titlul de la Doha, Federer a primit un cec de 176.000 $, iar pentru semifinala Australian Open - 417.000 $. Înainte de Wimbledon, Federer este nu numai a ajuns de două ori în semifinale, și-a pierdut sau Djokovic sau Nadal - fiecare de trei ori. Break a traditie a fost la "Roland Garros", în cazul în care Roger a lovit prima înfrângere Djokovic în sezon. Apoi toată lumea de tenis aștepta finalele celui mai bun jucător al anului împotriva celui mai bun jucător de pe murdărie din istorie - Nadal, dar elveția a reușit să câștige. În finala cu spaniolul, el nu a reușit, dar a fost îmbogățit cu 859 mii dolari. Djokovic a reușit să se răzbune în semifinalele US Open, jucând un dublu meci. Pentru acest turneu, Roger a primit 450.000 de dolari. aceeași bani și victoria principală a venit la sfârșitul anului - 450,000 $ pentru o victorie în Basel, $ 621,000 pentru titlul de la Paris, iar maximă posibilă (deoarece Federer a castigat toate cele trei meciuri din grupa), 1,25 milioane dolari pentru triumful la turneul final.

2. Rafael Nadal (Spania). Premiu - 7 $ 668 214

Rafael Nadal, ca și Federer, nu poate fi cu adevărat mulțumit de sezon. Spre deosebire de elvețian, Rafael a fost lăsat fără un „Slam“ - un titlu pe „Roland Garros“, el a primit aproape un sfert din premiu pentru anul -. $ 1718000 Dacă nu pentru Novak Djokovic, sezonul și toate ar putea fi cel mai bun din cariera lui Nadal, Dar sârbul a arătat spaniolului un obstacol insuperabil. Fiind prima și a doua rachetă a lumii, ei, desigur, nu s-au putut întâlni înainte de finale. Rafael și Novak au ajuns de șase ori la meciurile decisive într-un singur turneu, și de șase ori o ceașcă deasupra capului a ridicat Djokovic. În același timp, căile lor s-au intersectat exclusiv la cel mai important început - de patru ori la Masters-1000 și de două ori pe Grand Slam. Pentru Wimbledon, Nadal a primit 888.000 $, iar pentru US Open - 900.000 $. În total, în activul spaniol în acest sezon trei titluri, celelalte două în plus față de "Roland Garros", de asemenea, sunt câștigate pe teren. Nadal a câștigat, în cazul în care Djokovic nu a jucat - datorită succesului în „Masters 1000“ în Monte Carlo, a făcut o avere la 630,000 $, iar casa de organizatorii turneului de la Barcelona, ​​cu bucurie sa despărțit de 419,000 $.