6996 Ce este acest număr și cum să îl dezactivați

Unii proprietari ai operatorului de telefonie mobilă „MTS“ poate primi SMS-uri de la un număr necunoscut 6996, care conține detaliile de plata necunoscut, precum și propunerea de a trimite un SMS cu text la numărul 6996. Dacă nu ați efectuat nicio achiziții înainte de rețea folosind numărul de telefon mobil, atunci , se pare că aveți de-a face cu escrocii care, cu ajutorul serviciului MTS "Easy Payment", încearcă să facă o achiziție pe cheltuiala dvs. În acest articol vă voi spune că numărul de 6996, pentru care este destinat, și cum să-l dezactivați.







6996 Ce este acest număr și cum să îl dezactivați
Exemplu sms cu numărul 6996

Care este numărul 6996?

Numărul de telefon mobil 6996 este un număr special de servicii MTS, destinat să confirme parolele și să efectueze plăți. Dacă efectuați plăți din acest număr, veți primi un SMS de confirmare, iar utilizatorul trimite SMS-ul pentru confirmarea plăților.

Cel mai adesea, acest număr lucrează cu serviciul MTS numit "Plata ușoară". Acest serviciu vă permite să efectuați plăți în rețea utilizând "Contul meu" de pe site-ul MTS și banii sunt debitați din contul dvs. mobil și dintr-un card bancar (în cazul în care utilizatorul la conectat la plăți prin telefon).

Operatorul MTS ia un procentaj (de obicei 5-10% din suma de plată) pentru efectuarea de plăți prin "Plata ușoară".







6996 Ce este acest număr și cum să îl dezactivați
Serviciul de plată ușoară facilitează trimiterea de bani

Numărul 6996 și escrocii

Apoi scammerul cheamă un cetățean care nu se întreabă și cere codul pentru acest SMS sub diverse pretexte (eroare de intrare a datelor, angajat MTS etc.). Dacă o persoană dictează parola dată, atunci banii din contul său sunt debitați la contul acestei achiziții.

Dacă primiți SMS de la numărul 6996 cu mesajul "Nu sunt suficienți bani", atunci aparent, escrocii doresc să execute o achiziție a cărei valoare este mai mare decât fondurile disponibile în contul dvs.

6996 Ce este acest număr și cum să îl dezactivați
Serviciul MTS "Plata ușoară" este folosit pe scară largă de escroci

Cum să dezactivați 6996

După ce am dat seama că pentru numărul 6996, să vedem acum cum să prevenim furtul de bani folosind numărul 6996. Vă recomandăm să urmați acest lucru:

Pentru a dezactiva serviciul "Plată ușoară", cu care banii sunt de obicei scutiți, efectuați următoarele:

  • Accesați "Contul meu" pe site-ul MTS. Dați clic pe fila "Gestionați plățile", apoi accesați secțiunea "Plăți ușoare".
    6996 Ce este acest număr și cum să îl dezactivați
    Selectați secțiunea "Plata ușoară"

concluzie

În acest articol am fost dezasamblat, valoarea numărului 6996 și cum să-l dezactivez. Dacă nu efectuați achiziții online folosind serviciul de „plată Easy“, Vă recomandăm să dezactivați serviciul precum și decupleze cardul bancar de la numărul de telefon mobil - acest lucru va face imposibilă pentru a fura bani din contul tau.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: