5 Mituri care te împiedică să faci ce-ți place

Modificarea domeniului de activitate nu este ușor. Ne este teamă că nu vom reuși, prea târziu, că angajamentele nu ne vor permite să ne dezvăluim potențialul. E timpul să scăpăm de aceste mituri.







1. Trebuie să fac totul singur

Biografiile oamenilor mari descriu de obicei modul în care o persoană subjugă lumea și depășește obstacolele insurmontabile. În realitate, totul nu este așa. Nici o schimbare în viață nu are loc fără sprijin.

Firește, e teribil să fii lăsat singur fără nici o îndrumare și ajutor. Dar, la urma urmei, aveți prieteni, rude, colegi, oameni cu aceeași minte - sigur că va exista cineva care să vă sprijine.

2. Dacă ceva nu merge chiar de la început, înseamnă că acest lucru nu este menit să fie

Observăm mai multe deficiențe în munca noastră, când este foarte important pentru noi. De obicei, ne studiem sfera de interes pentru noi și ne imaginăm cât de bine ar trebui să arate munca. Comparăm succesele noastre cu acest model și suntem dezamăgiți de noi înșine dacă nu respectăm bara stabilită. Dar acest lucru este pur și simplu imposibil în două zile și uneori în doi ani. Mergeți în pași mici și nu vă așteptați ca totul să iasă imediat.







3. Totul nu va fi așa cum mi-am imaginat

Când facem ceea ce este important pentru noi, viziunea noastră despre viață și obiectivele noastre se schimbă cu noi. Prin urmare, o nouă viață nu îndeplinește așteptările vechi. Nu fi intimidat de asta. Încă mai aveți abilități noi și vă apropiați de obiectivul prețuit.

4. Am investit prea mult în cariera mea actuală

Ce vârstă ai? Treizeci? Cincizeci? Optzeci? Succesul poate fi atins la orice vârstă. Toți cei care încearcă să-și schimbe viața unesc un lucru - dorința de schimbare și curajul de a spune că rutina este "drăguță".

5. Nu pot să mențin același nivel de trai

De obicei, prezentăm noul nostru viitor complet identic cu cel prezent, doar cu un salariu mai mic. Dar când vă faceți lucrul preferat, totul se va schimba. Vă veți simți fericit de luni până vineri. Veți avea prieteni noi și oameni cu minte asemănătoare. Nu mai trebuie să cheltuiți bani pentru a elimina pur și simplu stresul.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: