3 Introduceți întrebări pentru a agita publicul, #uxeventblog

3 Introduceți întrebări pentru a agita publicul, #uxeventblog

Orice vorbitor într-un fel sau altul trebuie să facă față nevoii de a stârni publicul, de al pregăti pentru performanță, de a se înveseli sau de a se adapta la un anumit grad.







Raportorul competent înțelege că doar du-te afară și începe povestea - este lotul de începători și vorbitor cu experiență de necesitatea de a se întâlni cu publicul, capta atentia, va starni interesul, amintiți-vă că performanța și a provocat emoții pozitive în public.

De asemenea, este adesea dificil de a face cu obstoyatelnstvami externă: primul raport de vorbire dimineața devreme, înainte de cină, atunci când toată lumea se gândește doar la bufet, sau, dimpotrivă, în după-amiaza, atunci când toate somnoros și relaxat.

Cea mai ușoară cale de a stârni un public este să-i întrebi întrebările. Dar nu este nimic mai descurajator decat o tacere de raspuns, asa ca si intrebarile simple trebuie sa fie intrebate competent.

Pentru un răspuns garantat, este mai bine să utilizați întrebări închise, iar atunci când audiența se încălzește deja, puteți să întrebați câteva dintre cele deschise.

Închise - acestea sunt cele care presupun că răspunsul este "da" sau "nu". Deschideți, respectiv, sunt cele care pot fi răspuns la un milion de răspunsuri monosilabice diferite, ele încep cu pronumele interogativ, cum ar fi „cum?“, „Ce“, „cum?“, „De ce?“, „De ce?“ Și așa mai departe.

Întrebări pentru cunoștință

Pentru începutul spectacolului, întrebările care nu necesită un răspuns de la participanți sunt cele mai potrivite: ele sunt mai ușor de răspuns, ele nu necesită eforturi personale serioase de la participanți. De exemplu, întrebările din stilul "Ridicați mâinile pe cei care ..." sunt mult mai confortabili pentru public decât cei care trebuie să se ridice și să răspundă individual.

În plus față de ridicarea mâinilor, puteți folosi întrebări la care se poate răspunde cu un gest obișnuit:

  • Începând cu cuvântul "cât de mult?" - cereți participanților să arate numărul cu degetele.
  • Întrebări despre da / nu - puteți cere participanților să-și exprime consimțământul sau dezacordul cu orice afirmație, arătând cu degetul mare sus / jos.

Ce întrebări sunt potrivite pentru întâlnirea cu publicul?

Pentru a cunoaște publicul, este rațional să folosiți întrebări, răspunsuri la care va ajuta vorbitorul în viitor.

Ce vrei să știi despre ascultătorii tăi? Cât de apropiate sunt pentru subiectul dvs.? Care este profilul sau experiența lor profesională? Din ce orașe provin?

Întrebări și dependințe

Ele vor arăta participanților că vă interesează modul în care se simt. Și, ca o consecință, le va pune pe tine, te pun pe același nivel cu ei.

Începeți cu întrebări închise privind ridicarea mâinii și atașați răspunsul publicului la propria experiență și starea emoțională:

  • Cine este prima dată la conferință? Și cine nu este prima dată? Vorbesc adesea, dar la această conferință sunt și eu primul, așa că sunt rupt cu aceeași curiozitate cu un sentiment de scepticism, ca mulți dintre voi.
  • Cine a ajuns astăzi după ora 9? Și de la 8 la 9 dimineața? Și înainte de 8? Mai devreme 7? Văd că mulți dintre ei s-au ridicat devreme să vină la conferință, probabil că vrei să dormi. Voi încerca să-mi spun raportul în așa fel încât să vă intereseze și nimeni nu a regretat că trebuie să se ridice atât de devreme!






Întrebări pe tema discursului

În practica mea, metoda întrebării pe trei niveluri funcționează în mod credibil pentru a crea intrigi. De fapt, acestea sunt trei întrebări închise în stilul "Ridicați-vă mâinile pe cei care ..." și fiecare dintre ei se referă în mod diferit la subiect. Dar, cel mai important, vorbitorul însuși intenționează să răspundă la aceste întrebări în prealabil.

  • 1 întrebare - care nu are legătură cu subiectul, la care pozitiv maximul participanților poate răspunde.
  • A doua întrebare este deja mai strâns legată de subiect, care poate fi răspuns pozitiv de o mare parte a participanților.
  • 3 întrebare - legată de subiect, căreia i se oferă un răspuns pozitiv unui număr foarte mic de participanți, în mod ideal - aproape nici unul.

Ca exemplu, voi da trei întrebări pe care mi-a plăcut să le adresez studenților la prezentarea AIESEC. A lucrat "perfect" în diferite condiții și în diferite țări.

De exemplu, în Macedonia, scopul unei astfel de prezentări a fost de a vorbi despre posibilitățile unei organizații de tineret pentru studenți, cu un accent special pe internaționalitate, stagii în străinătate, comunicarea cu străinii și lucrul în echipă.

De obicei își ridică mâinile pe toate. Ei bine, sau 99% din audiență. Cu referire la Rusia, vă puteți întreba în siguranță despre Vkontakte, dar în țările europene toți tinerii folosesc Facebook.

A doua întrebare: "Cine are prieteni pe Facebook din diferite țări?"

De obicei, de asemenea, o parte destul de mare a audienței, 60-70% îi ridică mâinile.

A treia întrebare este cu un podkovyrkoy. Din moment ce voi vorbi despre oportunități internaționale pe baza exemplului experienței mele și scopul meu este de a interesa ascultătorii, mișc puțin accentul în a treia întrebare:

"Și cine a comunicat în direct, nu în Facebook, cu prietenii de pe cinci continente diferite?"

De obicei, cineva începe să-și tragă mâna, dar vă precizez la timp: "nu în Facebook, în viață", "nu pe țări, pe continente". Publicul înțelege că au prins-o, că toată lumea e fericită, că cineva (să fie cinci din o sută de oameni, nu înfricoșător) încă țipă "Eu, am vorbit!".

Pentru a ridica și a intriga audiența a fost posibilă, puteți trece în siguranță la povestea prieteniei, oportunităților, călătoriilor și conferințelor internaționale în străinătate.

Deci, trei tipuri de întrebări care îi ajută pe vorbitor să agite și să poziționeze audiența la începutul discursului:

3 Introduceți întrebări pentru a agita publicul, #uxeventblog

Și ce metode folosiți pentru a comunica cu ascultătorii?

Numele meu este Anya Dvornikova. Studiez teoria și practica creării și organizării evenimentelor unice, schimbul de experiențe și invitarea tuturor celor care nu sunt indiferenți la comunicarea activă.

3 Introduceți întrebări pentru a agita publicul, #uxeventblog

Vrei să fii în curs?

Aproximativ o dată pe săptămână scriu mesaje noi și, o dată pe lună, trimit abonaților o selecție de știri și linkuri către cele mai recente intrări. Doriți să primiți o actualizare de la UXevent pe e-mailul dvs.? Abonare: Făcând clic pe buton, consimt la prelucrarea datelor cu caracter personal.

Consultări pentru organizatori

3 Introduceți întrebări pentru a agita publicul, #uxeventblog
Solicitați sfatul pentru crearea unui program de evenimente și urmărirea cu vorbitori, moderatori și participanți. Întotdeauna în contact!

Vreți să aflați despre postările noi zi de zi?







Trimiteți-le prietenilor: