20 Interesante despre Jamal

Legătura puternică / Jamala

20 Interesante despre Jamal

2. Bunicul lui Susana Ayar Jamaladinov a fost evacuat din satul Crimeea Malorechenskoye la vârsta de 16 ani. Tatăl lui Jamali, Alim Jamaladinov, își trăiește visul timp de 10 ani - să se întoarcă în Crimeea.







3. A absolvit 9 clase și a mers la GPTU din Simferopol, astfel încât undeva "aici să rămână". Au fost surprinși: un certificat atât de bun și pentru noi? El a fost conducătorul grupului, un student excelent, dar o lună mai târziu, ca un tătar din Crimeea, a fost expulzat din școală și trimis din nou în Asia.

20 Interesante despre Jamal

4. Tatăl lui Jamali Alim Jamaladinov este un dirijor în profesie, un pianist de succes care avea propriul său ansamblu. Mama Galina Mikhailovna este o pianistă.

20 Interesante despre Jamal

5. Familia lui Jamala sa mutat mai întâi la Melitopol, tk. știa că tătarii din Crimeea nu pot cumpăra o casă în patria lor. Părinții cântăreței au trebuit să divorțeze, astfel încât pașaportul mamei mele să nu includă un nume de tătar criminian. Cu numele de Tumasova Galina Mikhailovna, mama lui Jamala, cu doar câțiva ani mai târziu, în 1989, a reușit să găsească un loc de trai pentru familia ei. Și înainte de aceasta, a închiriat o cameră: în timpul săptămânii a lucrat ca profesoară într-o școală de muzică, iar într-un week-end a alergat la Melitopol pentru o familie.

6. Potrivit mamei lui Jamala, casa în care s-au stabilit a fost greu să sune acasă. Fostul muzician Alim Jamaladinov construiește o casă, flori, crește fructe. Astfel, prin munca proprie reconstruieste un hotel de familie, care deschide o cafenea.

20 Interesante despre Jamal

"Noi am fost primii tătari din Crimeea care au cumpărat o casă în Malorechenski. Când tătarii din Crimeea au început să se întoarcă, li s-au dat parcele în cele mai dezavantajate locuri, în munți. Îmi amintesc exact ziua în care am venit în curtea noastră viitoare. Stăpîna casei, care deja semnatese documentele, își dădu seama brusc că vânduse ferma tătarilor din Crimeea. Cum a țipat atunci! "

8. Copiii au ajutat părinții în afacerea familiei: bătrânul, Evelina, - la caseta de marcat, cheburecii și Susanna - în spălarea vesela.

20 Interesante despre Jamal

"Patria mea este Crimeea, în satul Malorechenskoe, lângă Alushta. Acolo mi-am strâns strugurii, mi-am plantat prima roșii, mi-am cântat primele cântece ", își amintește Jamala.

9. Când Jamala avea 14 ani, ea a mers cu sora ei la concursul de la Moscova, unde președintele festivalului, chiar și după ce Susanna a trecut castingul, nu a ratat o fată cu un "nume tătar din Crimeea".

20 Interesante despre Jamal

10. Jamala admite că atunci când era la școală, se simțea nemulțumită de colegii ei. Motivul era naționalitatea ei. În filmul "Adevărul meu", ea a recunoscut că a fost chiar bătută: a înmuiat ciorchinii de struguri în față.

"Nu au existat conflicte deschise, dar tensiunea a fost resimțită ... Mai ales la lecțiile istoriei, când a fost, de exemplu, invazia mongol-tătară. M-au privit, fără să înțeleagă că nici eu, nici poporul meu nu aveam nimic de-a face cu asta. Propaganda sovietică a creat o astfel de imagine negativă colectivă a "tătarilor" ", a amintit Jamala.







20 Interesante despre Jamal

11. Evdokia Kolesnik, profesoara de vocal al Conservatorului din Kiev, unde au luat Jamala fără examene pentru vocea unică, a uitat sincer fata. Potrivit lui Jamala, ea a numit-o "un tâmpit", a spus că "ea nu are talent" și "vocea ei doar pentru a țipa pe plaja" Shashlyks. "

12. Jamala a știut mereu că dorește să devină cântăreață. Dar nu-i plăcea lecțiile la pian la o școală de muzică. Apoi, cântărețul admite, perseverența mamei sale a ajutat.

"99% din repertoriu sunt cântecele mele. Și mă simt mai liber și mai încrezător ca compozitor datorită eforturilor mamei mele. "

20 Interesante despre Jamal

13. Jamala are o voce unică și o voce de mare putere și timbră. Doctorii săi secreți au încercat să "calculeze" în experimente speciale. Așa i-a descris ea însăși:

"Multe aparate au fost legate de mine, sângele a fost luat din venă înainte și după concert. Și sa dovedit că am o astfel de stare în timpul cântării, ca într-o criză hipertensivă, dar de îndată ce finalizez cântatul, corpul meu este imediat restabilit. Și creierul meu a fost, de asemenea, examinat. Pe ecranul computerului în timpul cântării, tot timpul, un punct pulsat în ritm. Medicii au spus că acest punct este responsabil de memoria istorică și că atunci când cânt, mă îndrept spre vremurile când oamenii trăiau în peșteri. Nu știu ce înseamnă asta, dar întotdeauna am impresia că strămoșii mei cântă în mine.

20 Interesante despre Jamal

17. Cântăreața a fost cea mai bună absolventă a academiei de muzică, a planificat să se dedice muzicii clasice și să meargă la solul unei faimoase opere din Milano La Scala. Dar planurile s-au schimbat din cauza interesului serios pentru muzica jazz, soul si orientala.

20 Interesante despre Jamal

21. Jamala nu este conservatoare și destul de modernă, dar pledează pentru respectarea tradițiilor și a respectului pentru bătrâni. Într-un interviu, ea a mărturisit că atunci când se întâlnește cu bunicul ei ca un adevărat Tatar din Crimeea, ea mereu sărută mâna. Casa întotdeauna scoate pantofii și se așează la masă, întotdeauna mulțumită lui Allah pentru mâncare și apă. În societatea bărbaților musulmani, în special cei care sunt mai în vârstă, acoperă umerii, înapoi.

20 Interesante despre Jamal

20 Interesante despre Jamal

În regiunea Bakhchisaray, salvatorii și activiștii au petrecut mai multe ore în căutarea unui mic Tatar din Crimeea
Revizuirea AVDET

20 Interesante despre Jamal

Rezidentul veteran Reshat Sadredinov a murit la Bakhchisaray
Revizuirea AVDET

20 Interesante despre Jamal

Câteva zile în centrul Simferopolului vor fi lipsuri de apă
Revizuirea AVDET

20 Interesante despre Jamal

20 Interesante despre Jamal

Autoritățile din Crimeea doresc să mărească impozitul pe transport cu jumătate și să anuleze unele beneficii
Revizuirea AVDET

20 Interesante despre Jamal

În Crimeea, sa estimat cât de mult este un set fix de bunuri și servicii
Revizuirea AVDET

20 Interesante despre Jamal

Chiar și după cea mai întunecată noapte vine zorile
Revizuirea AVDET

20 Interesante despre Jamal







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: