10 motive pentru a vizita orașul Chengdu în China! Tatiana bedareva

10 motive pentru a vizita orașul Chengdu în China! Tatiana bedareva

Mulți oameni vin la Chengdu pentru a vedea pandele uriașe, deoarece numele Chengdu sunt cel mai mare centru al studiului lor din lume!


China a devenit recent o destinație turistică foarte populară, pentru că revoltele care sunt iubite de multe stațiuni sunt mai scumpe în Europa, iar cea mai mare parte a Thailandei le-a plantat deja. China combină, de asemenea, și atracții istorice, și cultura interesantă, și posibilitatea de a combina o vacanță de vizitare a obiectivelor turistice, cu o plajă, și sincer salută sale compatrioții noștri, deoarece călătorii ruși în China nu a fost încă atât de mult - zbura departe. Am călătorit cu copii în China timp de o lună cu mare plăcere și acum vreau să vă spun despre orașele pe care le-am vizitat. Și, în primul rând - despre Chengdu, care este mai frecvent folosit pentru a ne chema Chengdu. Deși China este foarte mare și fiecare provincie este interesant în felul său, majoritatea ruși, merge într-o călătorie turistică în China, acesta este asociat doar cu Marele Zid Chinezesc de la Beijing și vederi carte poștală Bund cu turnul de televiziune din Shanghai. Da, unii cunosc insula Hainan, unde vă puteți relaxa pe plaje. Și despre orașul chinez Chengdu, mulți nu au auzit nici măcar. Dar în China în sine este cel mai popular oraș turistic! Anul trecut, el a fost liderul în numărul de turiști care l-au vizitat, cu mult înainte de Shanghai și Beijing!







10 motive pentru a vizita orașul Chengdu în China! Tatiana bedareva

M-am uitat în curtea străzii Kuangjai din Chengdu

Orașul Chengdu

10 motive pentru a vizita orașul Chengdu în China! Tatiana bedareva

Met pe strada Chengdu)))


1. Orașul Chengdu este bogat în atracții turistice. există multe locuri interesante de vizitat. Mai multe vor fi în articolul "Atracții spre Chengdu". Există atât atracții istorice, temple, pagode și locuri unde vă puteți relaxa, vă puteți distra. Parcurile, zgârie-norii și muzeele, bineînțeles, de asemenea. Și faimoasa opera Sichuan poate fi văzută.

Piața principală din Chengdu

10 motive pentru a vizita orașul Chengdu în China! Tatiana bedareva

În satul Songpan, pe zidul larg, există o alee întreagă de sculpturi, dincolo de care puteți merge pe o lungă perioadă de timp.


2. lângă Chengdu există două rezervații naturale frumoase, Jiuzhaigou și refugiul pentru sălbăticie Huanglong. Ambele sunt incluse în Patrimoniul Mondial UNESCO! De obicei, excursii la Chengdu sunt combinate cu o vizită la ambele rezerve. Și merită! În curând așteptați povestea mea despre frumusețea fantastică a rezervației naturale Jiujaragou, renumită pentru lacurile colorate și pentru apa albastră verde-albastră în ele. Din nefericire, nu ne-am uitat la cea de-a doua rezervă, așa că a existat o alunecare de teren, dar am văzut imagini - natura nu este o frumusețe reală. Și pe drumul spre Chengdu puteți vizita în continuare satul vechi Songpan și diferite județe cu o istorie bogată.

Suntem cu copiii din Jiuzhaigou

10 motive pentru a vizita orașul Chengdu în China! Tatiana bedareva






Pe străzile din Chengdu


3. Chengdu este un oraș modern, cu o infrastructură bună, parcuri frumoase. Dacă călătoriți cu copii, atunci veți iubi că în Chengdu loc de joacă (în Shanghai, nu am găsit nici liber!), Sunt locuri unde pot merge cu copiii și fără, au o plimbare romantica. Rețeaua de transport este bine dezvoltată, nu există probleme pentru a ajunge undeva cu metroul și nu există autobuze. Metro, de altfel, mai confortabil decât a noastră, și asta e amuzant - la intrarea controlul strict, verifica pungi, apă în subteran există lifturi și toalete.

10 motive pentru a vizita orașul Chengdu în China! Tatiana bedareva

Suntem cu copiii din Templul Confucius din Dujenian, la o oră cu mașina de la Chengdu

Din Chengdu am mers direct la Zhangnadze

10 motive pentru a vizita orașul Chengdu în China! Tatiana bedareva

Noi))) Și panda) Suntem panda)))


5. Și un lucru foarte important - un sentiment de securitate în Chengdu. Cu toate acestea, nu pleacă peste tot în China. Știi, așa cum făceam în Uniunea Sovietică. Ne-am plimbat pe timp de noapte și în China, oriunde, cu un cărucior, uneori, chiar și gânduri apar cu privire la pericolul în ultima lună nu a băut nu a văzut! Ceea ce vreau să spun este că, dacă cineva vrea să facă o plimbare pe China autostopul - este mult mai ușor de făcut decât să încerce autostopul în același rusă) Pentru trei dintre prietenii mei de o tânără fată frumoasă a condus singur autostopul întreaga China, și unul a călătorit pe ea, în cazul în care Nu mă înșel, lună 4.

Copilul meu în rezervă de Jiujarigou

6. Chengdu este cu siguranta mai ieftin. decât în ​​Shanghai. Asta e tot. Din hoteluri (foarte semnificativ.) Și taxiuri, la hrana și suveniruri. În timp ce în Chengdu am trăit într-un hotel perfectă de 4 stele, cu un mic dejun fabulos și chiar un mini teren de joacă, în Shanghai și Beijing pentru aceeași bani numai pensiuni prost fără toate pot fi eliminate.

Copiii mei din hotel

10 motive pentru a vizita orașul Chengdu în China! Tatiana bedareva

Sichuan Opera Show

În Muzeul Teddy Bear din Chengdu

8. În Chengdu foarte, foarte puțini europeni și aproape (în comparație cu numărul total de turiști) nu este rusa - si este minunat! În Chengdu rezidenți mai minunat, am fost fericiți, au fost fotografiate cu noi, ne-a costat un loc pentru a rămâne cu un cărucior în jurul imediat o mulțime și toți au făcut poze ... simt ca o stea)

Fotografiat pe fundalul celor fotografiate împotriva noastră :)))

10 motive pentru a vizita orașul Chengdu în China! Tatiana bedareva

2 ore de mers cu mașina de la Chengdu - Giant Buddha din Leshan


9. Dacă dintr-o dată vă va ocoli toate cele mai interesante atracții din Chengdu. Chengdu toate muzeele, du-te la toate parcurile tematice, inclusiv „Disneyland“ locale, uita-te la toate spectacolele și Sychuansuyu de operă, obosit de saună tibetane și masaj, pentru a inspecta toate templele, etc, etc ... Apoi, în jurul valorii de Chengdu mulțime de interesant! Antrenare Dutszyanyan 40 de minute de ore cu centrul de cercetare de ursi panda și străzi drăguț diluare cu parcuri elegante și Templul lui Confucius, unde am fost pregătiți pentru știință vechi, instalațiile de irigare vechi și Muzeul de preparate din bucătăria Sichuan, care poate fi, de asemenea, sub îndrumarea bucătari învăța secretele bucătăriei locale . Și aproape Chengdu stă și vă așteaptă la una dintre cele mai mari Buddha din lume. Doar o oră și jumătate de unitate de la Leshanya si admira figura uriasa a unui Buddha așezat, săpată în stâncă. Până de curând, a fost considerat cel mai mare figura lui Buddha din lume, de altfel, la fel de înalt ca o clădire de 20 de etaje. Precum și un număr de ENGINS județene, Muntele Emei, excavare de Sanxingdui în Guanghan, Muntele Qingcheng, ruinele Jinsha și alte locuri de interes), cu toate acestea, ultima am văzut deja, pentru că nu toate arata chiar în Chengdu)

10 motive pentru a vizita orașul Chengdu în China! Tatiana bedareva

Cu Katya. Katya cool)))


10. Și dacă vrei să vezi și să încerci totul la maxim. și că există cineva care să ceară rusă și toate organizate pentru tine) Știu un ghid excelent în Chengdu - „Katya“, comunicând cu acel absolut place cum a văzut prietenul meu și eu) și o companie foarte bună în cazul în care ea lucrează, și pe care am luat în prima săptămână - vorbesc rusă și ajută la tot! O mulțime de noi să facem, în plus față de program, a rezolvat toate întrebările noastre, chiar până la punctul că, după o zi grea, cu excursii nu odihnă a mers, și cu noi la stația de a ajuta cumpăra bilete următoare, în căutarea unei cartele SIM pentru noi, și așa mai departe. Chiar și după programul săptămânal Katya nu ne-a abandonat, dar a mers cu noi într-o anumită măsură la cererea noastră și a ajutat cu sfaturi. Dacă doriți să luați timp în Chengdu și a vedea toate cele mai bune atracții din Chengdu - scrie la mine în contact sau prin e-mail ([email protected]), vă voi da contacte Katya, consilia programul și de a ajuta pentru a merge în China)

Din partea de jos a inimii mele recomand)

10 motive pentru a vizita orașul Chengdu în China! Tatiana bedareva







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: