10 filme uzbece

Tot ce sunt în căutarea de filme de la Hollywood, kazahă, european, un pic mai puțin decât rusul, rândul său, uneori, atenția către filmele coreene și japoneze, dar într-un fel nu acorde atenție la cinema din Asia Centrală. Vecinii noștri, de fapt, au și filme destul de interesante cu culoarea caracteristică a acestor țări. Astăzi ne vom îndrepta ochii către cinema uzbec.







10 filme uzbece

Gen: dramă psihologică

Regizor: Bahadir Adylov

Distribuție: Ilmira Rakhimdzhanov, Dilorom Karimova, Fakhriddin Khidoyatov, Farhad Aminov, Aziza Begmatova

Despre film:
Această imagine spune despre o fată care are deja peste treizeci de ani, necăsătorită și fără copii, căutând pe sine și pe fericirea ei familiară. Ca un copil, ea a căzut accidental într-un râu furtunoasă și a început să ducă curentul. Tatăl ei, care era în apropiere, a venit la salvare la momentul potrivit și a salvat viața copilului, însă el sa înecat. Sentimentul vinovăției pentru moartea tatălui său a fost urmărit de Zabarjad, iar această circumstanță a împiedicat-o să-și realizeze pe deplin viața. Unic, în exterior un pic de caracter dur, o fată încăpățânată este de fapt un om cu un suflet subtil. Un susținător al acțiunii prin voința sufletului. Spre deosebire de tineretul modern, ea crede că sufletul este inviolabil, iar această bogăție nu poate fi dată cu nici un fel.

10 filme uzbece

Regizor: Timurbek Nishanov

Distribuția: Furkat Fayziev, Seydulla Moldakhanov, Bakdodir Shadmanov

Șef Salim panglică erou se luptă cu propria lui amnezie, și uciderea prietena lui iubita. Din cauza bolii, el începe să se îndoiască de tot ceea ce se întâmplă - despre oamenii din jurul lui, chiar și propriul său bun-simț ...

10 filme uzbece

Director: Bahrom Yakubov

Distribuția: Ulugbek Kodirov, Shahzoda, Ubaidullo Omon, Saida Rametova, Yulduz Khamidova, Tohir Saidov

Inainte de nunta, eroina celebrului cântăreț Shahzoda descoperă că este în așteptare pentru tratament scump și moarte timpurie în viitor. Relația lor cu cei dragi se termină. Decât să-și stabilească conturile cu viața, ea se ridică pe acoperișul casei. În loc de moarte, ea a fost așteptată de marea dragoste și fericire din ultimele zile ale vieții ei.

10 filme uzbece

Regizor: Hamidulla Hasanov

În rolurile principale: Boir Kholmirzaev, Tohir Saidov, Yulduz Khamidova

Protagonistul tabloului este un călăreț numit Toshmurod - un om cu un caracter ciudat. Judecând după semnele externe, este fericit în căsătorie cu soția sa Saodat, are cinci fete frumoase. Cu toate acestea, sufletul său este îndurerat de absența unui fiu, pe care ar fi învățat să-l calce pe un cal, îl va învăța să fie dexter și îndrăzneț, și în cazul în care să-și apere patria.

Regizor: Murod Radjabov

Distribuția: Mirzabek Holmedov, Murod Radjabov, Muhammadiso Abduhairov, Erkin Komilov, Matyukub Matzhonov, Ravshan Solikhov

10 filme uzbece

Regizor: Jahongir Ahmedov

Distribuția: Alisher Usokov, Shahzoda Muhammadova, Muhammadiso Isroilov, Lola Eltoyeva

Într-o noapte, o soție tânără voia să guste o banană. Problema este că singura banană, care cu mult timp înainte se găsea în frigider, este mâncată de socrul lor. Și ce nu poate merge pentru iubitul lui? Asta e eroul acestei comedii romantice merge în mijlocul nopții în căutarea unei banane pentru soția sa însărcinată, întâmplător intrând într-o aventură pe care nu o aștepta







10 filme uzbece

Regizor: Ayub Shahobiddinov

Distribuție: Nazim Tulyakhadzhayev, Aziz Rametov, Rano Shodieva, Khairulla Sagdiev

Protagonistul filmului Ubay sa distanțat de lumea exterioară. Yurta și fiul său sunt proprietatea lui, pe care o protejează de oameni străini și timp, ceea ce nu-l cruță. Lumea exterioară pătrunde treptat în yurt prin televizor, adus de fiul său. Și, deși nu-și arată sentimentele, Ubay îi iubește sincer pe urmașii lui, urmărind cu durere, fiindcă el este din ce în ce mai atras de opiniile unor locuri îndepărtate. Apropo, filmul a fost premiat cu Marele Premiu al Festivalului Internațional de Tineret "Creative Flight".

10 filme uzbece

Gen: dramă psihologică

Director: Bahrom Yakubov

Distribuția: Farrukh Saipov, Sogdiana Fedorinskaya, Tahir Saidov, Ubaidullo Omon, Matyakub Matchanov, Rikhsitilla Abdullaev

Rustam de succes și atractiv conduce firma în timpul zilei, dar nopțile se odihnesc în cluburi unde există multe fete tinere și frumoase. Într-o zi, soarta se confruntă cu tânărul om de afaceri cu o dansatoare irezistibilă numită Sogdiana, care, întâmplător, este interpretată de un cântăreț renumit. Pasiunea se aprinde între ei și ei decid să se căsătorească. Dar împotriva nunții nu este familia unui tip bogat, așa cum se întâmplă de obicei în filmele uzbecce, ci de tatăl vitreg al lui Sogdiana. Dorința lui Rustam de a fi cu o fată atât de puternică, încât decide să scape de tatăl său vitreg, un fost zek și acum dezactivat.

Regizor: Bahrom Yakubov, Tamara Moiseeva

In rolurile principale: Murad Rajabov, Said Rametova, adiz Radjabov, Diana Yagafarova Nazim Tulahodzhaev Elizabeth Karali, Sanjar Shodiev, Gulchekhra Nosirova, Dilnoza Mahmudov, Zuhra Solieva

Întâlnirea din aleea locală de bowling va schimba pentru totdeauna viața unui tânăr pe nume Sardor și frumoasa Diana. În ciuda nemulțumirii părinților tineri, ei decid foarte repede să se căsătorească. Dar Diana, care a crescut într-un mediu complet diferit, are o relație dificilă cu mama lui Sardor. Cu ajutorul intuiției feminine și studiului tradițiilor naționale din Uzbekistan, Diana încearcă să topească inima soacrei ei.

10 filme uzbece

Director: Bahrom Yakubov

Distribuția: Shakhzoda, Gulchekhra Ishonkulova, Ulugbeg Kodirov, Ubaidullo Omon.

Poate că cel mai faimos film uzbec din regiunea noastră a fost creat pe baza operei eponime despre soarta dificilă a surorilor gemene ale celebrului scriitor Ulmas Umarbekov. Odată ce o fată numită Fatima, în ciuda ultimei ore, pleacă în căutarea fratelui ei, care a început recent să conducă un stil de viață extrem de dubios. Pe stradă, Fatima întâlnește un grup condus de Shakhrukh, care este angajat în "vânătoarea de fete". Pentru a-și satisface pasiunea animalelor, ei nu l-au cruțat pe Fatima. În ironia crudă a destinului, fratele lui Fatima este membru al acestui grup. Odată ce familia fericită din Fatima și Zukhra începe să tragă o tragedie după alta și sfârșitul unei serii de evenimente terifiante este cunoscut unui singur zeu.

Și ne amintim cu toții această coloană sonoră:

Și ce filme uzbece ți-a plăcut?

Apropo, nu știu ce se numește cinema uzbec, există un frate mai mic: mama. Akashki și Khadashki forțat să se căsătorească, el a obosit de ea, și el a spus:
- Voi aduce ceva ce tu nu vei fi fericit.
A adus-o pe fată plină de modestie, dar foarte modestă și decentă. Mama ei a lăsat-o în fiicele ei, chiar dacă și-a dat seama că fiul ei glumea. Apoi fiul va fi ucis de huligani, copiii mai mari se vor preda mamei lor la un spital de psihiatrie. Ea va fugi de acolo și numai o nora de la fiul ei mai mic va rămâne cu ea să împartă soarta ei. Apoi, în cele din urmă, copiii se vor întoarce, vor cere iertare, dar apoi cred că suprastatul este inutil. Ei nu sunt vrednici de iertare.

Apropo, Sogdiana nu mi-a plăcut teribil. Am luat fiara și am ucis doi oameni nevinovați și încă m-am arătat victima. Locurile unde se află procurorul.

Anul trecut m-am uitat la filmul despre care vorbești. Chiar nu-mi amintesc numele;)

Aici, de asemenea, nu știu numele, și deci nimic filme, arăta cu plăcere.

"Toți vizionăm filme de la Hollywood, kazah, european, puțin mai puțin rusești".
Credeți că rușii arata mai puțin decât Kazahstanul? Nu cred. Printre filmele din Kazahstan îmi plac doar "Ace" și "Femeia de Zi", restul este plin, plin, tot felul de: Rectori, nomazi, iepuri roz, Lumini - suge. dar nu filme. în special infuriează un film, unde se joacă artiștii noștri cu fețele arabilor. Ei bine, există ceva în deșert care alergă, căutând ceva, comoara chi che. O broască țestoasă va fi adusă. Filmări Debilny, nu există.

Îmi amintesc vizionarea canalului The World Foundling (Tashlandyk), mi-a plăcut, doar sfârșitul filmului este un film nefericit și trist.

Vă mulțumim pentru această colecție!

Mi-a plăcut filmul uzbec "Mirele de închiriat".

Se pare că adevăratul Uzbek se căsătorește cu surorile lor, deci toate sunt debiloizi subdezvoltați

Ei bine, kinovizierul rus este și mai rău. A se vedea prețiozitate fostul rezident Comedy Club, și o altă capodoperă despre Marele Război pentru Apărarea Patriei este posibilă numai prin grade. Ei bine, despre seria nesfârșită cu polițiștii, prizonierii și oamenii fără adăpost, eu, în general, păstrez liniștea.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: