1 - Clear Sky

Când Andrew a ieșit din metrou, Moscova a scăzut deja amurgul începutul toamnei, transformând luminile orașului în pete neclare de fundal pe plictisitoare culori dezactivat Noir de benzi desenate. Orientarea cu ușurință - prima mașină din centru, spre dreapta de-a lungul parcului, Andrey se mișcă încet de-a lungul străzii pustii. Această plimbare - ca un control final, el a crezut, pentru verificarea păduchii, pe puterea de caracter, la urma urmei, în cazul în care acesta ajunge la capătul traseului, partea din spate drum va fi. Înapoi la vechea viață. Și apoi începe o nouă, periculoasă, fără alegere, familiare doar zvonuri, chiar și viața - lupta pentru existență, cea mai înaltă distincție în care - un vis.







Pentru a începe acest traseu, Andrew a petrecut cinci ani din viață. El a continuat, atingându-și scopul, uneori împotriva conștiinței sale. Dar conștiința va rămâne acolo, în spatele acestui comic plictisitor, de unde există doar o cale de ieșire, și foarte puțini oameni știu că un daredevil care se aventură pentru a debloca castelul se va deschide în urma lui.

Totul a început cu Cyril. Mai în vârstă de Andrew timp de opt ani, fratele își avea cercul adult de comunicare și necunoscut intereselor mai mici. El a fost serios și închis, interesat de multe științe, practicat sport. Cyril se duse la scaunul balansoar, alergând singur în dimineața parcului. E mai bine acolo, spuse, ca de obicei, rânjind la colțul gurii. Dar Andrew a amintit fratele său unul, cu ochii înflăcărați, cu entuziasm spune despre țări necunoscute, pe alte lumi, despre creaturi ciudate, care pot fi atât de prietenos și ostil, un artefact puternic, urmat de a fi o preocupare continuă și care sunt peste tot aurul mondial, despre o viață nouă. Cyril și-a luat fratele mai mic, detașat și condescendent, totuși, acest lucru este de înțeles, având în vedere diferența de vârstă. Cel mai tânăr, pe de altă parte, privi în gura fratelui său. Încerca să imite chiar și modul său de rânjare în timpul oricărui discurs cel mai serios, de parcă ar fi ironic. Andrew privi cu nerăbdare acele momente rare când, sub influența unor evenimente pot fi, de succes sau eșec, care, pentru un om de știință nu mai puțin valoroase, Chiril a intrat în aceeași stare de narator absolută atunci când camera a crescut model țesute de cuvinte și iluminați de lumina strălucind din ochii celor doi frați.

Și apoi Cyril a dispărut.

El a chemat calea convenită la apartamentul numărul șaptesprezece la etajul patru. O jumătate de minut mai târziu, au fost auzite urmele în spatele ușii. O umbra a apărut în ochi, ceea ce înseamnă că proprietarul îl studia pe vizitator. Deschidând ușa pe lanț, a întrebat omul cu o voce moale, ușor răgușită:

- Andrew, de la Învățător. Vreau să cumpăr pastile pentru insomnie.

După un moment de ezitare, probabil din când în când îl văzuse pe Andrei din întunericul apartamentului, bărbatul deschise ușa și se retrase în coridor, lăsându-se înăuntru.

- Ar fi trebuit inclus o lumină, nu este un lucru al naibii de noi vedem - Andrew murmură, croindu-și drum pe un coridor lung, îngust pentru etapele de amestecare ale proprietarului apartamentului și bumping în mod constant în unele obiecte dure amplasate de-a lungul pereților.

"Vino aici, în bucătărie", omul ignoră remarca.

Într-o bucătărie mare, cu tavane înalte, era lumină, iar Andrew avea ocazia să-l vadă pe Watchman. Era un om scurt, de vârstă mijlocie, cu părul închis, de culoare închisă, la temple. Ochii au fost îngustați, ceea ce nu a lăsat nici o speranță de a-și recunoaște culoarea. Pielea pufoasă și o față bătută de vreme, cu riduri fine în jurul ochilor, a provocat imediat asocierea cu marinarul marin.

Omul se uita și la Andrei. Atentios, de la cap pana la picior, sa nu lipseasca nici un detaliu, din cand in cand sa priveasca doar pentru cateva puncte de plumb.







"Stați aici, la fereastră." Se așezară pe scaunele vechi ale scântei de la masa de bucătărie. Pe masă era doar o scrumieră de sticlă cu o pereche de țigări. "Fum, dacă vrei."

- Nu, mulțumesc, nu fumez. Poate, vom începe?

Stăpânul luă un pachet de țigări din pantalonii lui de pantaloni și îl aprinse.

"Nu te grăbi". Mai întâi trebuie să vorbesc cu tine. Acest lucru este important. Luați în minte, fiecare sinceritate, fiecare minciună reduce probabilitatea de revenire reușită. Intotdeauna cer intrebari pentru nou-veniti, pentru ca trebuie sa le invat putin. Nu capriciul meu. Tehnica procesului este aceasta. - Persoana a vorbit, rosti încet cuvinte, făcând pauze între fraze. Deci, este posibil să conduci în hipnoză, gândi Andrey. - Așa e. Ești un începător - e rău. Dar Tu și Învățătorul sunteți buni. Prima ieșire?

- Da. Ei bine, fără a număra antrenamentul.

- Văd. A auzit schița diferitelor lucruri. Deci - totul se întâmplă. Aproape toate poveștile sunt adevărate oricum.

- Eu ... - Andrew a ascultat deja instrucțiunile de la Învățător.

- Nu întrerupe. Stai liniștit, să ne bucurăm de rol, - omul a zâmbit pentru prima dată. - Acum vă întreb, răspundeți.

Paznicul se opri câteva secunde, gândindu-se la întrebare.

"Ai o prietena?"

- Da, dar ce are de-a face cu asta? - Andrew nu se aștepta la o astfel de întrebare, atât de tensiune.

"Nu are nimic de-a face cu asta". Nu te deranjez, nu-ți face griji. A spus că trebuie să învăț câteva lucruri care te țin aici. Care este numele ei? Blondă, brunetă? Tunsul lung, scurt? Aveți o fotografie cu dvs.?

- Nastya. Bruneta. Scurt. Nicio fotografie, am părăsit casa. Avertizat, aș fi adus întregul album foto. Există o fotografie, în care mă aflu într-o oală - foarte tipic, apropo. Andrei a început să se enerveze.

- Încearcă fără cuvinte. Părinții?

- în viață. Ambii sunt pensionari, locuiesc în Zvenigorod.

Paznicul îl privi pe Andrei în ochi.

- Ascultă, trebuie să vorbești despre asta?

- Da. Ce sa întâmplat cu fratele meu? Care era numele tău?

- Cyril. A dispărut în Zonă acum șase ani.

Proprietarul se aplecă în spate în scaunul său scârbit. Am aprins o nouă țigară.

- Cyril Sukharev? Uscat?

- L-ai cunoscut? - Andrew se strângea nerăbdător pe masă.

- Acum înțeleg de ce te-ai implicat în toate astea ... Am auzit de el, nu eram familiar. Ce sa întâmplat cu el, nu știu, imediat spun.

Ambele au tăcut. O pauză ciudată a tras câteva minute, până când a fost întreruptă de către gardian.

"Cred că e suficient pentru mine." Nimic nu trebuie să faceți, să lucrați ca de obicei. Voi vedea totul la fel ca tine, auzi la fel ca tine. Numai tu vei acționa, asta e problema. Nu voi fi în stare să vă lovesc cu mâna. Dacă intrăm într-o stupoare - de exemplu, controlorul vă va lua sau fluturașul va suge, - voi interveni. Voi încerca să o readuc la conștientizare. Dacă voi decide că pericolul este mare, te voi face real. Dacă aveți nevoie de ea, puteți mintală sau cu voce tare - așa cum doriți - să-mi spuneți. Doar amintesc - orice apel la mine sau la intervenția mea reduce semnificativ gradul de conștientizare. Până la începutul zborului spre real. Deci decizi singur. Există întrebări?

- Da, da. Care este numele tău?

- Toată lumea mă numește Nanny ...

Andrew a auzit multe despre Nanny, al cărui nume a devenit aproape un nume comun în determinarea Ceasului. Asistenții au fost numiți Ceas de clasă extra. Și aceeași asistentă în picioare la originile profesiei sale, aproape o legenda a stalkingului, stând în fața o chicinetă mică și pufăi din o țigară, cruciș de fum usturător. Andrew știa că Maestrul are o anumită notorietate în cercurile okolostalkerovskih, dar faptul că el conduce o prietenie cu el însuși asistent medical forțat să se uite la profesorul cu alți ochi.

- Am auzit de tine. Nu știam că încă lucrai.

Paznicul își scoase țigara.

- Și nu lucrez. Este un hobby. Bine, e timpul să începem. Vino după mine.

Din nou, trecuseră prin coridorul întunecat familiar în cameră. Era o cameră ciudată: pereții și tavanul erau vopsite cu vopsea cenușie, pe ferestrele de grătar, podeaua era acoperită cu linoleum estompat, a cărui culoare nu putea fi identificată. Pe tavan, exact în mijloc, era o lampă rotundă. Din mobilierul din cameră se găsea doar un pat de primăvară din metal, cu o saltea dungată alb-burgundă, iar la capul unei mese de cafea din lemn pe picioarele curbate. Paznicul făcu un gest primit, retragându-se în interiorul camerei.

- Încearcă-te. Simți-te acasă.

- Mult noroc. - Îngrijitor încuiat-l din imitație de piele usa metalica capitonat fără mâner, lăsând singur cu tristețe autumnală, accelerează doar ușor lumina de pe umbre suspecte, târâtoare pe colțuri, și cu propriile lor îndoieli, vanand pe piept, și mintea amorțite.

Andrei se așeză pe patul scârțâind și închise ochii. El a încercat să se liniștească, căci numai calmul și controlul sunt principalii asistenți ai stalker-ului în catastrofa evenimentelor nebune și haosul zonei. Profund inhalându-și nasul, Andrei a risipit întunericul înainte de privirea sa mentală și le-a expus încet prin gură, îndepărtând funinginea din funingine pe care o căuta atât de mult tot timpul. Și acum se apropie ora de întâlnire. Cum va fi acceptat de acest univers capricios și periculos, dar în același timp frumos și uimitor? Universul, unde există mai multe răspunsuri, decât puteți găsi întrebări. Universul unde poți găsi pace, dar poți pierde o viață.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: