Real Madrid - barcelona - 0 4

0: 1 - Suarez - 11. 0 2 - Neymar - 39 0 3 - Iniesta - 53. 0: 4 - Suarez - 74

Ștergere: Иско, 84 - нет

Rănirea lui Rakitic a fost mai ușoară decât cea a lui Messi și a început întâlnirea pe gazon. Odată cu recuperarea liniei de mijloc croate, "Barca" și-a dobândit din nou contururile obișnuite. Singurul rezervator din inima oaspeților a fost Sergi Roberto. Și a devenit unul dintre protagoniștii primei reprize.

Rafael Benitez, în primul său "clasico", sa concentrat pe atac. Formatorul de „Real“ a pus în rezervă doar „pur“ opornika Kasemiro și a restaurat triumviratul de BBC în ofensiva. În imagine, aranjamentul gazdelor părea atractiv și promițător. De fapt, "Real" nu avea un echilibru considerabil în joc. Decalajul dintre liniile "Blancos" a ajuns uneori la dimensiuni pur indecente. Mijlocașul rapid catalan și atacatorii au depășit cu ușurință centrul terenului. "Barca" înainte de pauză a acționat mai compact și mai rapid decât inamicul.

Totul a inceput pentru "reala" reasigurare. Deja în debut, Ronaldo a stăpânit cu stăpânire intrarea în zona de pedeapsă cu Mascherano. și dacă nu pentru rapiditatea lui Bravo. Benzema ar putea deschide un cont. Dar a fost un episod. În viitor, apărătorii de granat-albastru au acționat mai atent. Nu puteți spune nimic despre colegii lor din capitală. Nu ținând cont de rivali, le băteau metodic în picioare, dar vânătoarea de a merge mai departe nu a descurajat.

În minutul 11, Roberto a ajustat trecerea la lovitura finală a lui Suarez. și indiferent cât de întărit Sergio Ramos. dar pentru a acoperi Uruguayanul nu a avut timp. Lovitura irezistibila a lui Ludovic de catre suedez a pus Madrid foarte jenat, iar "Barça" - in cea mai confortabila. Catalanii au avut ocazia să joace pe cont și, înainte de pauză, și-au întărit superioritatea. Neimar nu a lăsat transferul splendid al lui Iniesta. marcând al 12-lea gol în campionat.

"Bernabéu" era înfuriat și indignat, uitându-se la încercările echipei sale de a organiza ceva meritoriu înainte. Și campionul nu sa oprit să se oprească. Nu veni la salvarea lui Keilor Navas Marcelo. scorul din prima repriză ar fi atins un nivel umilitor pentru "Real" - 0: 3. Apărătorul rănit nu a lăsat mingea în plasă după ce la lovit pe Suarez. Cu toate acestea, "realii" au văzut în vestiar un fluier de condamnare. În standuri s-au arătat chiar și batiste albe - un simbol de neîncredere față de antrenor ...

Cel de-al doilea 45 de minute a început cursa cursei Marcelo și Dani Alves. Madridul brazilian sa dovedit a fi mai rapid decât compatriotul de la Barcelona, ​​dar nu a obținut mingea la țintă. "Barcelona" momentele sale mai precis. În minutul 53, Neimar a revenit pe Iniesta în prima repriză. După trecerea lui, călcâiul lui Andres, lovind mingea în dreapta nouă, aproape a terminat intriga în meci.