Hippodromul "Akbuzat", Ufa

Hippodromul

Akbuzat este un cal magic cu aripi din baschetele bashir. În cinstea personajului a fost numit cursa Ufinsk.

Hipodromul „Akbuzat“ a fost construită în 1891, dar încă câțiva ani mai devreme, în 1883, sa decis să construiască grajduri și pista de curse ecvine. Doar un an de la punerea în funcțiune, a fost menționat în revista Rusă cu privire la creșterea cailor ca fiind unul dintre cele trei duzini hipodromuri Rusia țaristă.

La începutul secolului trecut, în satul Duvan, a fost deschis un post de creștere a cailor, iar în trei ani a avut loc prima expoziție regională de cai. Relansarea concursurilor ecvestre în Ufa a avut loc în 1924. La sfârșitul anilor șaizeci, competiția a fost mutată din nou în satul Duvan, deoarece structura urbană sa deteriorat. Noul hipodrom din Ufa a fost deschis în 1982 în comemorarea celei de-a 425-a aniversări a reunificării lui Bashkortostan și a Rusiei. Și în același an, primele curse au început aici.

"Akbuzat" - una dintre cele mai importante piste de curse din Rusia. Aici sunt adesea curse de cai și concursuri mari. Șapte ori compania ecvestră "Akbuzat" a fost numită cea mai bună cursă de cale ferată pe teritoriul Rusiei.

Zona hipodromului, situată pe malul înălțat al râului Ufa, este de 20 de hectare. Sunt șase și jumătate de mii de spectatori. O parte din vitrine este glazurat. Călăria ecvestră este dotată cu sistem de încălzire și ventilație. Camerele pentru cai sunt proiectate pentru 200 de locuri, aproape de o clinică veterinară. Principalele părți ale cursei de curse sunt două campuri de teren, un teren competitiv în centru, zone de ieșire și un domeniu de formare. Există un hotel pentru sportivi pe teritoriul pistei de curse.

Pentru vizitatori, pista de curse organizează lecții de echitatie. Ele sunt ținute pe cai Oryol și arabi. Există, de asemenea, un club de ponei, unde copiii mici pot practica ponei scoțieni și estonieni. Acesta este organizat pe pista de curse și hipoterapie, sau călărie terapeutică, destinată persoanelor cu diverse boli.

În timpul iernii, cel mai mare patinoar din oraș este inundat în centrul câmpului hipodromului, la care sunt atașate vestiare calde și o cafenea. Pentru oricine dorește să se familiarizeze cu istoria hipodromului, se deschide un muzeu. În ea puteți afla despre dezvoltarea sportului ecvestru în oraș, despre rasa de cai Bashkir. Există, de asemenea, standuri care spun despre înregistrările călăreților locali. Prezentate și premiile pe care le-au câștigat.