Canada a stabilit un record - Jocurile Olimpice 2018

"Maple Leaves", câștigând în finala de hochei a americanilor, a câștigat al 14-lea premiu la cel mai înalt standard. Și astfel, a ajutat țara să bată recordul absolut pentru cantitatea de aur din Olimpiada Albă.

Echipa Canada, care a câștigat trei medalii de aur în penultima zi a Jocurilor Olimpice de la Vancouver, a devenit cea mai de succes echipă gazdă din istoria Jocurilor de Iarnă. Gazdele puteau bate recordul absolut pentru suma de aur din Olimpiada Albă în cazul victoriei jucătorilor de hochei în finală împotriva echipei americane. Și au făcut-o. Cu toate acestea, vom analiza totul în ordine.

Dar gazdele competiției înaintea Jocurilor, au prezis în cel mai bun caz locul al treilea.

În cele din urmă, succesul Canadei a devenit clar după ce echipajul german a pierdut bobocii americanilor. Acest lucru a însemnat că pentru restul zilei echipa olimpică germană poate câștiga un maxim de o medalie de aur - în disciplina de schi care nu permite să ajungă din urmă cu canadienii care au primit la acel moment 12 cele mai mari premii de valoare.

Reamintim că programul Jocurilor din Vancouver a inclus competiții în șapte sporturi în 15 discipline. În total, au fost jucate 86 de seturi de premii. În comparație cu Jocurile XX de la Torino, au adăugat două seturi în freestyle - o cruce de schi la bărbați și femei.

Echipa de hochei canadian femeii a devenit cel mai puternic pe „Puck“, câștigând meciul decisiv echipa SUA - 2: 0. La bărbați, la o distanță de aur la 500 de metri pe pistă scurtă a mers la canadian Charles Hamelin, care este actualul campion mondial în acest tip de program. De asemenea, canadieni în sport a luat aurul în releu la 5000 m Cel mai bun a fost fete canadian -. Kylie Hampris și Heather Moyse - boaba-doi cate doi, Ashley McIvor a câștigat freestyle femei cruce de schi, a Jon Montgomery a excelat în competiții schelet, skater Christine Nesbitt a câștigat cursa de la 1000 de metri, Maëlle Ricker nu a fost egal în eco snowboard femeilor, Alexandre Bilodeau a luat mâna de sus în disciplina mogulului freestyle. În cele din urmă, cifra de patinaj campion devenit în mod necondiționat canadienii Tessa Virtue și Scott Moir, publicul a lovit de performanță inconfundabil și foarte luminoase. Reamintim că sunt instruiți de specialiștii ruși Igor Shpilband și Marina Zueva.

Apropo, numărul total de medalii din Vancouver, incidental, nu a fost egal cu echipa SUA, ale cărei sportivi au câștigat 37 de medalii (9-15-13).

Această sumă este înregistrarea Jocurilor Olimpice de Iarnă.

Apropo, la Jocurile Olimpice de la Torino, numărul de premii de aur a fost dominat de germani. Și în total, echipa națională germană a câștigat apoi 29 de medalii (11 + 12 + 6). US comandă - 25 (9 + 9 + 7), Austria - 23 (9 + 7 + 7), Rusia - 22 (8 + 6 + 8), Canada - 24 (7 + 10 + 7).

În ceea ce privește performanța echipei naționale ruse din Vancouver, a ocupat locul 11 ​​în clasamentul general.