Afișați conținut după etichetă

Cunoscutul ciclist elvețian Fabian Cancellara a fost recent recunoscut ca fiind cel mai bun sportiv al anului de ieșire acasă.

Printre femei, cea mai bună sportivă a fost Lara Gut, reprezentant al schiului, care a câștigat Cupa Mondială în clasamentul general.

Aceasta este a doua medalie de aur câștigată de Cancellara la Jocurile Olimpice din această disciplină. Primul a fost acum opt ani la Jocurile Olimpice de la Beijing. Și totuși, în ciuda unei perioade atât de lungi, el nu numai că nu a devenit mai slab, dar pare să fi adus puteri și experiență.

În această cursă a fost confruntat de cei mai buni dintre cei mai buni piloți din lume. Iar vremea ploioasă umedă nu era în mod clar pe partea participanților. Cu toate acestea, pentru Spartacus (așa cum o numesc pe toți Cancellara în lumea ciclismului) nu pare să existe vreme rea sau pista. 2 ture de 29,9 kilometri, a învins în 1 oră 12 minute 15 secunde, înaintea celui mai apropiat rival Tom Dumoulin de 47 de secunde.

Locul al treilea și medalia de bronz au fost câștigătorii de trei ori al Tour de France, britanicul Chris Frum, care a pierdut de la Cancellara 1 minut 2 secunde.

Rusul Pavel Kochetkov a rămas în spatele câștigătorului la 7 minute 52 de secunde și a ocupat locul 28 în tabela de scoruri.

După cum toată lumea știe, în acest sezon va fi ultimul din cariera legendarului călăreț în vârstă de 35 de ani, și se pare că el termină la vârf de faima lui și puterea fizică și că aurul olimpic este un caz la punct.

Liderul clasamentului general Greg Greg Van Avermaet de BMC Racing, în ciuda 23 de poziții sunt ocupate în etapa finală, a reușit încă să-și apere avansul în clasamentul general și a devenit câștigătorul cursei. Locul al doilea, cu un decalaj de doar o secundă, a câștigat campion mondial și șef al echipei ruse Tinkoff alergătorului Peter Sagan. Cel de-al treilea pas pe piedestal a fost preluat de Bob Jungels de la Etixx - Quick-Step, care a fost la 23 de secunde în urma câștigătorului.

Victoria Highway în a treia etapă de ciclism Volta Algarve (Volta ao Algarve), care a fost o cursă individuală contra cronometru mers biciclistului comanda elvețian Fabian Cancellara de la Trek - Segafredo.

Rus Anton Vorobyov de la Katyusha a ocupat locul 14 pe scenă.

Ciclistul elvețian Trek Factory Racing Fabian Cancellara, înainte de a doua etapă a „Tour de France“, a condus clasamentul general al „Marii Buclă“, nu va fi din nou în plutonul din cauza rănilor suferite ca urmare a barajului de luni, in functie de echipa site-ul său.

Cancellara a fost diagnosticată cu o fractură a două vertebre. Elveția nu va putea continua cursa. Clasamentul general pentru a treia etapă a fost condus de britanicul Chris Frum of Sky.

Cancellara - campion olimpic de la Beijing și campion mondial de patru ori în ciclism pe autostradă.

Peter Sagan, la vârsta de 27 de ani, este unul dintre cei mai titulari rideri ai cursei de drum din epoca noastră. Pentru cariera sa profesională relativ scurtă, el a reușit deja câteva ...

Celebre kazahă ciclist campion olimpic, iar acum directorul general al „Astana“ Alexander Vinokurov a vorbit despre negocierile cu căpitanul Fabio Aru, a dat o evaluare a noua conducere UCI, ...