8 Fapte despre corpul masculin pe care nu l-am cunoscut

8 Fapte despre corpul masculin pe care nu l-am cunoscut

Fața unui bărbat păstrează tinerețea mult mai mult decât femeia. Și toate pentru că, odată cu vârsta, pielea bărbaților pierde densitatea colagenului mai încet. din cauza a ceea ce rezistă mai bine ridurilor și alunecărilor.







Dar, deoarece bărbații se îngrijesc de obicei mai puțin pentru pielea feței. decât o femeie, ea este mai susceptibilă la influențe externe negative. care pot nega avantajul natural.

2. Abilitatea de a lactemia

8 Fapte despre corpul masculin pe care nu l-am cunoscut

Da, nu ați înțeles greșit, și bărbații au glande. care poate produce lapte. Dar dezvoltarea sa este o abatere de la normă.

Totul se referă la creșterea hormonului prolactină. care pot fi provocate, de exemplu, de medicamente care stimulează inima, funcțiile afectate ale hipofizei și hipotalamusului, opioide sau foamete extreme.

3. Baldness

8 Fapte despre corpul masculin pe care nu l-am cunoscut

Se crede, în general, că chelie este transmisă bărbaților numai prin cromozomii X părinți. Dar acest lucru nu este în întregime adevărat, există și alți factori la fel de importanți.

Dacă tatăl unui bărbat este chel, atunci tendința lui la chelie crește cu 60%. Activitatea activă a hormonilor masculi afectează, de asemenea, foliculii de păr în așa fel încât organismul își pierde treptat capacitatea de a crea păr nou. Ei bine, unde este fără stres și malnutriție. care, de asemenea, cresc semnificativ riscul.







4. Sindromul premenstrual

8 Fapte despre corpul masculin pe care nu l-am cunoscut

Pentru cineva, acest lucru poate fi chiar mai surprinzător decât alăptarea, dar 26% dintre bărbați au și simptome de PMS.

În această perioadă, omul devine mai sensibil. iritabil. foame și chiar pot suferi de crampe în abdomenul inferior. În general, se simte la fel. ca o femeie.

Toți oamenii de pe Pământ și-au început existența ca femei. Definiția genului este compatibilă cu cromozomii X și Y. Dacă în timpul concepției sunt conectate două cromozomi X, o fată se va întoarce. dacă cromozomii X și Y sunt un băiat.

Cipul este că primele 5-6 săptămâni ale cromozomului Y sunt inactive. și până când intră în vigoare, embrionul se dezvoltă într-o fată.

6. Piele groasă

8 Fapte despre corpul masculin pe care nu l-am cunoscut

Pentru îngroșarea pielii unui om întâlnește testosteronul hormonal. De aceea este cu aproximativ 25% mai gros. decât în ​​cel mai echitabil sex.

Dar, în ciuda avantajului principal, pielea unui bărbat este subțire pe tot parcursul vieții. în timp ce la femei rămâne neschimbată până la menopauză.

8 Fapte despre corpul masculin pe care nu l-am cunoscut

Te-ai întrebat vreodată de ce avem nevoie de un măr de Adam și de ce este mai mare pentru bărbați. decât femeile? Mătarul lui Adam este doar o proeminență pe gât, formată de plăcile cartilajului tiroidian. a cărui funcție principală este protejarea corzilor vocale.

Cartilajul tiroidian este, de asemenea, responsabil pentru tonalitatea vocii. În adolescență, își schimbă unghiul în cartilajul cricoid, formând astfel un măr al lui Adam și "sparge" vocea. La bărbați acest unghi este mai mic. decât la femei, și, prin urmare, la ei o margine este mai mult. dar vocea de mai jos.

8. Percepția culorilor

8 Fapte despre corpul masculin pe care nu l-am cunoscut

Bărbații disting mai puține nuanțe de culoare decât femeile, iar motivul pentru acest lucru este destul de simplu. Celulele colorate sunt responsabile pentru percepția culorilor. care sunt numite conice. Informațiile despre ele sunt conținute în cromozomul X. și deoarece la femeile X cromozomi 2, celulele conice în ele, respectiv, mai mult.

Îndoiala? Apoi treceți un test curios pentru percepția de culoare a lui Diana Derval, care va arăta câți conuri sunt în ochi.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: