8 Erori ale solicitanților sau de ce nu găsesc un loc de muncă - un nou retail

Interviul este primul pas spre munca visului tău. Și pentru ca el să nu devină ultimul, interviul trebuie pregătit cu grijă. Am vorbit cu experți în domeniul recrutării și am făcut o listă a greșelilor comune care pot costa solicitanții de locuri de muncă.







"Greșelile evidente sunt adesea făcute de tineri, concurenții de la pozițiile de top se confundă mai rar", spune Ekaterina Chernoy. manager pentru recrutarea ETAM. - În rețeaua noastră principalele "bloopers" aparțin fetelor de la vârsta de 18 ani care caută să lucreze ca consultanți de vânzări ".

Ce greșeli sunt cele mai tipice pentru solicitanți?

1. Și să aștepte întreaga lume

Lipsa candidatului pentru un interviu este una dintre cele mai frecvente plângeri ale angajatorilor. Întârzierile la întâlniri sunt inacceptabile! Acesta este un fapt! "- declară categoric HR-consultantul Olga Barzilovici.

Dacă este posibil, veniți la birou cu 10-15 minute înainte de interviu. Acest timp este suficient pentru a completa un chestionar și pentru a asculta o conversație. Dacă a existat o forță majoră și simțiți că ați întârziat - asigurați-vă că îi avertizați pe potențialul angajator. Acest lucru va ușura impresia de întârziere.

8 Erori ale solicitanților sau de ce nu găsesc un loc de muncă - un nou retail







2. Faceți cunoștință cu hainele

O altă plângere populară este aspectul nereprezentat al unui potențial angajat. "Retailul este, în primul rând, de lucru cu oamenii, astfel încât aspectul și modul de comunicare devin o serie de competențe cheie ale solicitanților", subliniază Olga Barzilovici. - Vânzătorul ar trebui să arate adecvat publicului țintă. Dreadlocks și blugi rupți sunt potrivite în mediul creativ al non-informali, dar nu și la interviu. "

"Nu este necesar să aderați la un cod strict de îmbrăcăminte", consideră consultantul, "dar hainele și coafura ar trebui să pară potrivite. Nu veniți în îmbrăcăminte sport sau rochii de seară. Alege haine de culori calme, aspectul tău nu ar trebui să distragă interlocutorul din interviu.

3. Mă duc acolo, nu știu unde

În practica managerilor de resurse umane, cazurile în care solicitantul nu-și amintește ce poziție solicită este frecventă. "M-am confruntat în mod repetat cu candidații care au uitat în ce vacanță au răspuns," spune Ekaterina Chyornaya. "Începeți să puneți întrebări și înțelegeți că oamenii nu sunt deloc în subiect, unde și de ce au venit". Inutil să spun că, după aceea, este puțin probabil să așteptați o invitație de lucru.

Afectează neplăcut recrutorii și lipsa informațiilor minime ale solicitantului despre companie. Tacerea ca răspuns la întrebarea "Ce știi despre noi?" Va caracteriza candidatul nu din partea cea mai bună și este perceput ca dezinteres în vacanțe.

8 Erori ale solicitanților sau de ce nu găsesc un loc de muncă - un nou retail

4. Ne-am oprit la locul tău timp de o oră

Lipsa motivației de a lucra este un motiv comun pentru refuz. Dacă nu puteți răspunde în mod clar la întrebare, ceea ce vă atrage exact la locul de muncă, considerați că drumul către companie este închis. De asemenea, nu este necesar să menționăm principalul motiv motivant pentru a numi salariul. Un angajat fără motivație internă este puțin probabil să fie interesat de managerul resurselor umane.

5. Voi astepta aici







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: