7 platforme de vizualizare gratuite din Hong Kong - chopacho

Haideți să înfruntăm, Hong Kong, deși frumos și în orice sens foarte cool, dar nu există prea multă divertisment acolo, așa cum vă așteptați dintr-un oraș atât de faimos. Și divertismentul care este, sunt, cu siguranță, costisitoare (apropo, am aflat toate prețurile în Hong Kong pentru vize, bilete de avion, mâncare și transport). Prin urmare, distracția principală pe care o au turiștii este să se uite la oraș de la o înălțime. Din fericire, în Hong Kong există o mulțime de platforme de vizionare gratuite: unele dintre ele sunt situate la etajele superioare ale zgârie-nori, iar altele sunt în afara centrului, în natură.







Deci, hai să facem o plimbare prin platformele de observare din Hong Kong și să alegem cele mai bune dintre ele.

7 platforme de vizualizare gratuite din Hong Kong - chopacho

1. Privirea lui Jardine

Dacă aveți o zi liberă în Hong Kong, asigurați-vă că mergeți la munți. Unul dintre cele mai bune locuri pentru o călătorie simplă și o priveliște uimitoare, acest lucru, în opinia mea, Lookout-ul lui Jardine. Fotografia de mai sus se face doar de acolo.

Cum ajungeți acolo: Obiectivele Jardinei sunt situate pe insula Hong Kong și este foarte ușor să ajungeți acolo cu transportul public. Am mers cu autobuzul numărul 14M, dar poți veni cu un alt transport. Trebuie doar să scrieți la (stația de autobuz, în cazul în care pentru a merge) Lookout și Boyce Road Google Maps Jardine, pentru a primi indicații de orientare către acesta (trebuie să faceți clic pe pictograma aparatului sau pe pictograma săgeată) și du-te de navigație. Este foarte simplu. De Google Maps nu numai spune ce autobuz merge să-l de la tine, prompte, dacă transplant, dar, de asemenea, arată ce căi cel mai rapid pentru a ajunge la o punte de observație liberă. În general, cardurile Google vă vor duce de mâner și vor aduce punctul dorit. Frumusețe.

Pregătirea: adidași de pantofi, îmbrăcați în pălărie, împrăștiați cremă și aduceți apă.

Dificultatea urcării: am petrecut aproximativ 2 ore pe o călătorie dus-întors. Urca pe munte atunci când soarele arzător, desigur, nu este ușor, dar datorită etapelor bune, și, uneori, există copaci umbroși această campanie, cred că, suportă orice persoană medie sau un copil de peste 10 de ani.

7 platforme de vizualizare gratuite din Hong Kong - chopacho

Despre vizionarea lui Jardine ne-a spus Mikhail Smirnov. el era aici, spre deosebire de noi, nu de zi, ci la apus. Uită-te cât de frumos!

7 platforme de vizualizare gratuite din Hong Kong - chopacho

În timpul ascensiunii ne-am întâlnit un total de 12 de persoane, astfel încât putem spune cu siguranță că această platformă de vizionare în Hong Kong destul de neturistichna, spre deosebire de Victoria Peak ce în ce mai aglomerat.

2. Dealul Braemar

Am urcat la puntea de observație numai în Lookout Jardine, dar Mike nu este la fel de leneș și la călcat în picioare de nord mai mult și a mers 4,5 km la Braemar Hill (vezi harta din Hong Kong, cu semne de la sfârșitul postului). De la Braemar Hill se poate ajunge cu metroul și există 3 stații în apropiere: Hill Fortress, North Point, Bay Quarry. Și apoi mergeți la munți.

Fotografia lui Misha Smirnov cu dealul Braemar:

7 platforme de vizualizare gratuite din Hong Kong - chopacho

7 platforme de vizualizare gratuite din Hong Kong - chopacho

3. Râul leului

Lion`s Rock este unul dintre site-urile de vizionare gratuite din Hong Kong, unde trebuie mai întâi să transpirați mergând în munți.

Cum ajungeți acolo: Lion`s Rock se află pe Peninsula Kowloon din Lion Rock Country Park. Mergeți la stația Shek Lei Pui Reservoir cu autobuzul numărul 81, apoi urmați indicatoarele.

Pregătirea: ca și în cazul primelor două platforme de observare, nu uitați să pantofi adidașii, să vă puneți o pălărie, să aplicați cremă și să luați apă împreună cu dvs.

Dificultatea cățărării: 3-4 ore de drumeții spre munți (acolo și spate) de-a lungul treptelor și căilor înguste. Traseul este destul de ușor, orice persoană medie și nu un copil foarte mic poate stăpâni. Acesta este deja un loc mai turistic.







7 platforme de vizualizare gratuite din Hong Kong - chopacho

7 platforme de vizualizare gratuite din Hong Kong - chopacho

4. Pavilionul leului (la vârful Victoria)

La vârful Victoria există o platformă de vizionare plătită, numită Victoria Peak, și platforma liberă Pavilionul Leului.

Cum ajungeți acolo: cu taxiul, monorailul (telecabina de vârf), autobuz sau aranjați o urmărire sportivă și plimbați o jumătate de zi.

Coada de așteptare pentru funicular este nebună, costul biletelor este de aproximativ
  • 80 HKD. Du-te la 10 minute.

    7 platforme de vizualizare gratuite din Hong Kong - chopacho

    Ne pare rău pentru timp și bani și am mers cu autobuzul. Privind în perspectivă, voi spune că în drum au existat vederi chic de zgârie-nori din Hong Kong, astfel încât excursia în sine mai mult decât justificată.

    Cum ajungeți cu autobuzul: până la Vârful Victoria, am ajuns la cel de-al 15-lea autobuz, care pleacă de la Gara Centrală. A văzut până la capăt. În modul de 30 minute (ne-am dus fără blocaje de trafic). Tariful este aproximativ
  • 10 HKD. Oprirea nu este ușor de găsit, deși se pare că este sub nas, așa că l-am marcat în secțiunea Altele pe harta noastră din Hong Kong (harta de la sfârșitul postului). Conform programului, autobuzul rulează zilnic de la 10:15 la 00:15 (din Piața de schimb) și de la 9:10 până la 1:00 (de la vârful Victoria).

    Autobuzul și până la vârf și înapoi spre centru am așteptat aproximativ 40 de minute (rețeaua spune că autobuzele rulează la fiecare 10-15 minute).

    7 platforme de vizualizare gratuite din Hong Kong - chopacho

    Există, de asemenea, un număr de autobuz 15B și un mini-bass numărul 1, dar nu am mers la ei, deci aici nu pot spune nimic.

    Cum de a găsi Pavilion Leului: da jos din autobuz, am urca toate treptele, du-te chiar de mulțime, de lângă Vârful, în căutarea unui foișor acoperit, în picioare pe o platformă la cele 4 colțuri în cazul în lei din piatră. Sunteți aici!

    7 platforme de vizualizare gratuite din Hong Kong - chopacho

    Punta de observare gratuită, cu vedere superbă la Hong Kong, este dotată cu magazine și un baldachin. Oamenii sunt mult mai puțin decât pe un site plătit.

    B vă arată din nou 2 fotografii de Misha Smirnov (Îmi plac imaginile lui, pe lângă capodoperele noastre la nivelul filmărilor și nu joacă alături de :)

    7 platforme de vizualizare gratuite din Hong Kong - chopacho

    Vedere de pe drumul Lugard Road (o altă stație de observare gratuită nu departe):

    7 platforme de vizualizare gratuite din Hong Kong - chopacho

    La Pique, puteți petrece toată ziua în siguranță, priviți orașul după-amiaza și admirați-l pe timp de noapte. Iată schema de poteci. după cum puteți vedea, există o plimbare în care, peste tot magazine, cafenele și magazine.

    Și acum să vorbim despre platformele de vizionare gratuite în zgârie-nori din Hong Kong.

    Zgârie-nori sunt situați în centru, deci nu este greu să le atingi cu transportul public sau pe jos.

    5. Central Plaza

    De luni până vineri de la 9 la 18 există o punte de observare în Central Plaza (vezi harta noastră din Hong Kong). Am venit aici în ziua liberă și ni sa spus calendarul, nu ne face greșelile, vin doar în zilele lucrătoare.

    6. Turnul Bank of China

    7. Biblioteca din clădirea IFC 2

    În clădirea bibliotecii IFC nu ar trebui să se ducă la cunoștințe, ci de dragul fotografiilor frumoase (acum aproape că am simțit aspectul furios al profesorului meu de literatură). În epoca instagramei, este un păcat să pierdeți șansa de a face absolut liber o pereche de fotografii de succes ale unuia dintre cele mai frumoase orașe din Asia.

    Deci, du-te la construirea a doua Center International Finance, întrebați la recepție, în cazul în care biblioteca (uneori numit un muzeu este un loc de bani), care vine la recepția de bibliotecă, ne întoarcem pașaportul să se înregistreze. Permisul este emis în câteva minute. Apoi pasul trebuie să fie atârnat în jurul gâtului și să urce liftul până la etajul 55.

    7 platforme de vizualizare gratuite din Hong Kong - chopacho

    Sfaturi pentru vizitare

    • Într-o zi cețoasă, specia va fi așa. Mai ales dacă vizitați unul dintre site-urile acoperite (de exemplu, biblioteca IFC2): nimic nu a fost vizibil prin pahar și a trebuit să vină aici încă o dată într-o zi clară.
    • În mod ideal, trebuie să veniți la locul studiului la apus, care ar vedea atât peisajul zilei, cât și noaptea. Noaptea, ca priavilo, mai impresionantă.
    • Tariful pe autobuze și feriboturi în zilele de duminică și în zilele de sărbătoare publică crește cu 50%. Numărul de turiști este, de asemenea, crescut semnificativ.
    • În Hong Kong, o mare de baruri înalte cu vedere la oraș, de exemplu: Zahăr, Grand Buffet, Azure, Sevva, Felix bar și cel mai înalt bar al Ozonului din Hong Kong. Locuri mari pentru întâlniri :)
    • În Hong Kong, mai multe locuri pentru organizarea unei drumeții prin munți: traseele merg direct de-a lungul coamei, iar pe partea dreaptă și stângă sunt pante abrupte. În depărtare, zgârie-nori sunt vizibili, astfel încât între sporturi puteți admira opiniile. Cea mai populară traseu de drumeție este spatele Dragonului.
    • Seara poate fi rece, suflă un vânt puternic. Deci, mergând în zonele de observație deschise seara, luați-vă un sacou sau un windbreaker cu tine.

    Harta noastră din Hong Kong:

    Jetoane pentru călători

    Dacă intenționați o călătorie (spre Hong Kong sau oriunde):







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: