6 Sfaturi pentru Skate Better

Credul meu este să navighez pe orice îți place. Am fost pe acest drum de mult timp, iar acum am un set de panouri care diferă dramatic unul de celălalt.







La inceput am inceput sa schimb schitele pentru a calatori in acele zile cand nu exista practic valuri. Longboarding-ul mi-a arătat că puteți naviga aproape tot timpul, indiferent de condiții. Apoi am avut un pește, apoi un scurt single, apoi o placă cu lungime medie cu flexfin, apoi tablouri retro cu forme din anii 80, hibride, mini Simmons și multe altele. Am constatat că cu cât am mai multe plăci complet diferite, cu atât mai mult primesc în fiecare zi ventilatorul și cu cât navighez mai mult în principiu.

Am prieteni care sunt obișnuiți cu scurturile 6'0 x 18 7/8 x 2 1/4 cu o coadă rotunjită și merg să patineze numai atunci când valurile sunt de o calitate foarte bună și o dimensiune normală și astfel de condiții, în funcție de loc , unde locuiesti, nu vii prea des. În plus, navighează de obicei pe același loc și fac aceleași manevre pe fiecare dintre valuri.

Pentru cei care nu doresc să devină unul dintre acești "prieteni", sau doar pentru cei care doresc să câștige mai mulți fani în apă și o călătorie mai bună, am câteva sfaturi.

6 Sfaturi pentru Skate Better

1. Surf de-a lungul valului, nu doar pe el

Când aveți multe plachete diferite, nu puteți doar să călătoriți mai mult. Toate aceste surfuri vă învață să priviți la valuri "din diferite unghiuri", care, la rândul lor, afectează modul în care navigați, inclusiv pe bordul scurt.
Un exemplu excelent este placa lungă tradițională, care cântărește aproximativ 9 kg. Dimensiunea bordului și masa acestuia vă fac să navigați împreună cu valul. Când călătoriți pe o astfel de placă, trebuie să așteptați înainte să avansați acest monstru sub picioarele dvs. în prealabil pentru a face o manevră sau pentru a aluneca prin secțiunea care se încadrează. Odată ce vă obișnuiți cu faptul că trebuie să faceți toate mișcările cu anticipare, nu puteți să nu observați că acest lucru va afecta patinajul pe o bordură scurtă.

6 Sfaturi pentru Skate Better

2. Deschideți-vă mintea

Nu vă fie teamă să încercați plăci hibride diferite și ciudate. Poate merită să cumperi o bordură scurtă cu o aripă sau cinci. Nu contează, un hibrid sau o performanță. Rotiți pe aceste panouri, veți obține senzații noi despre cum merge bordul, în comparație cu surful în jurul a trei aripioare. Da, nu veți reuși să faceți turații puternice, dar veți fi surprins de modul în care se comportă aceste panouri, cât de bine sunt dispersate, dacă găsiți poziția corectă pe surf și pe val.
Rândul tău va fi mai neted și vei învăța cum să lucrezi cu șinele. Acest lucru, la rândul său, pompe surf dvs. pe alte placi prea. Abilitatea de a fi în locul potrivit pe val și de a folosi șine în loc să se bazeze complet pe aripioare este o abilitate foarte utilă.







6 Sfaturi pentru Skate Better

3. Încercați peștele

Peștele este unul dintre tipurile de panouri pe care orice surfer ar trebui să aibă, indiferent dacă el patinează pe plase de surf lungi sau scurte. Mulți oameni consideră filosoful orice tablă, care este mai scurtă, mai largă și mai groasă și potrivită pentru valuri mici.
Vorbesc despre tween-fin, cu o înghițită adâncă, mai largă și mai groasă decât o bordură scurtă obișnuită. O astfel de tablă vă va învăța să călătoriți într-un mod complet diferit și să deschideți o privire nouă asupra navigării. Peștele funcționează în orice condiții - de la mici valuri puțin adânci până la suprafețe bune cu conducte. Ele sunt foarte ușor de câștigat viteza, dar în același timp învață să-l controleze.
Căldura de înghițire, cu un gât puternic, funcționează ca două pintale separate, în funcție de care balustradă sunteți. Acest lucru vă permite să fiți ambii în pachetul de valuri și să faceți mișcări ascuțite (mai ales cu ajutorul aripioarelor duble).

6 Sfaturi pentru Skate Better

4. Mutați picioarele

Partea minunată a mai multor panouri este că puteți să vă deplasați în jurul lor, în funcție de ce parte a valului vă aflați. Acest lucru este evident dacă vorbim de plachete lungi clasice, prin care mergeți înainte și înapoi, pentru a conduce vehicule pe nas, pentru a câștiga viteza pe perete sau pentru a vă retrage înapoi pentru șofer. Toate acestea pot fi transferate la o bordură de dimensiuni medii și chiar la pantaloni scurți.

Puteți vedea adesea oameni care se deplasează înainte și înapoi pe plăcile alternative, însă mișcări similare pot fi observate și la surferi cu experiență pe panourile de performanță. Atunci când se deplasează în țeavă, de multe ori piciorul din spate este deplasat de la covor mai aproape de nas pentru a transporta greutatea în față pentru o viteză mai mare, iar înapoi piciorul se ridică pentru turele ascuțite.

6 Sfaturi pentru Skate Better

5. Experimentați cu echipamentul dvs.

Nu vă fie frică de experimente. Acest lucru nu înseamnă neapărat că trebuie să cumpărați nenumărate plăci de surf diferite, încercați doar să schimbați plăcile mai des pentru a dilua rutina de surf. Pe unele placi este mai bine să călătorești în partea superioară a peretelui valului, iar altele sunt ca o răscroială profundă. Chiar și schimbarea aripioarelor poate ajuta la navigarea mai bună.

În cazul în care sunteți un aderent strict al cărților scurte de performanță - încercați să schimbați trei finale cu patru. Sau chiar mai bine - comandați-vă următoarea consiliu cu cinci cutii finbox, astfel încât să puteți schimba trei finale la patru și înapoi. Observați imediat modul în care comisia își schimbă comportamentul. Pe cele patru aripioare veți avea mai multă viteză într-o linie dreaptă și o mișcare mai ușoară, în timp ce pe trei aripioare veți avea nevoie de mai mulți pampas pentru a câștiga viteză, dar aveți mai mult control în timpul întoarcerilor și vor fi mult mai clare.

6 Sfaturi pentru Skate Better

6. Schimbați aripioarele

Să presupunem că aveți doar o placă cu trei aripioare detașabile. Încercați să puneți alte aripioare. Pune finlandeză cu o bază mai largă, care va da mai multă accelerație și te va face să înveți să-l controlezi și să suporți greutatea pentru viraje. Puneți cele mai mici și învățați să faceți aceleași lucruri pe care le-ați făcut pe aripile mari.

Indiferent ce faceți, încercați să nu vă atașați permanent la o singură placă. Când aveți multe surfuri diferite, puteți naviga mai mult, în plus, deveniți treptat un surfer din ce în ce mai bun, care poate naviga la fel de bine în diferite condiții, pe valuri diferite.
Cineva ar putea spune că acest lucru va afecta navigarea, pentru că va trebui să vă obișnuiți din nou cu bordul vechi (apropo, de aceea mulți nu vor să încerce noi tabele, teama de schimbare, incertitudine). Cred că asta este un nonsens. În schimb, patinajul cu alți surferi vă va învăța să vă adaptați oricăror feluri de bord și vă va permite să vă uitați la echipamentul vechi.
Da, desigur, găsirea unei plăci care să se potrivească nivelului tău de echitatie este foarte importantă pentru progres, dar abilitatea de a călări orice surfboard așa cum este necesar este la fel de importantă și poate chiar mai mare.

Încercați plăci diferite, deschideți mintea și obțineți un maxim de ventilator!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: