5 Secretele de fotografii frumoase

Tipuri de creativitate

5 Secretele de fotografii frumoase

Nu este un secret că tema fotografiilor frumoase și de înaltă calitate este foarte, foarte importantă pentru Maestru. Pe Internet puteți găsi o mulțime de util (mod dăunător și, de asemenea :)) consiliere cu privire la acest subiect, și chiar și aici, în Târgul Maeștrilor, în o mulțime de lecții și cursuri de master cu privire la modul de a face cu ușurință fotografii bune. Și acum sunt și eu acolo :)







5 Secretele de fotografii frumoase

Deci, există doar 5 secrete, dar ele sunt atât de mari încât am decis să împart acest material în 5 părți, iar astăzi - primul.

Poate crezi că e vorba de alegerea unei camere? Și aici și acolo :) Aceasta este ceea ce eu, de asemenea, asigurați-vă că pentru a spune, dar acum hai sa vorbim despre cel mai important, fără de care vârsta noastră digitală, nu există o singură imagine - un monitor. Îți amintești anecdotul?

"Pot să-mi mutila o persoană cu un deget!"

În mod similar, un monitor incorect poate strica viața pentru tine și fotografiile tale pentru nimic. Probabil ați observat că fotografia poate arăta diferit pe diferite monitoare. Mulți maeștrii indică acest lucru chiar și în descrierile muncii lor, iar în cele mai mari magazine internaționale internaționale avertizează că culoarea reală poate diferi de culoarea imaginii. Există chiar situații de conflict, în cazul în care nuanțele în realitate și pe ecran sunt semnificativ diferite. Poate că ați fost chiar într-o astfel de situație. Ce ar trebui să fac? De unde știi dacă monitorul tău se află cel mai lipsit de scrupule? Ce se întâmplă dacă plasați o fotografie a unei frumoase rochii roz moi și cumpărătorul vede o rochie de liliac? sau gri? sau chiar o piersică? (Apropo, ce culoare vezi acum? :))







5 Secretele de fotografii frumoase

Din păcate, monitoarele profesionale într-adevăr de înaltă calitate, care operează în domeniul design profesional și fotografie, sunt bine, foarte scumpe (și aici broscoi meu strigat :)), și chiar au nevoie pentru a funcționa corect configura și apoi să monitorizeze aceste setări. Dar! Există 3 moduri dificile pentru a afla ce culoare este fotografia dvs., fără a fi nevoie să sufli un broască sau să vindeți un rinichi.

5 Secretele de fotografii frumoase

Modul 3 este cel mai dificil, dar este cel mai corect mod de calibrare a monitorului. Ce este acest animal și cu ce să mănânci? Calibratorul este dispozitivul pentru reglarea corectă a luminozității, contrastului și reproducerii culorilor monitorului. Poți să-l cumperi, dar poți să-l închiriezi o singură dată. Procedura de calibrare nu este complexă și nu durează prea mult. Trebuie doar să urmați clar instrucțiunile, apoi să vedeți literalmente lumea (în sensul calculatorului dvs. :)) într-o culoare nouă. Bineinteles, mult depinde de calitatea originala a monitorului. Monitorul pe care Yeltsin îl amintește nu vă va arăta niciodată aceeași imagine ca cea nouă (deși există excepții). Din fericire, astăzi, chiar și pe computerele cu buget pot obține mai mult sau mai puțin culoarea potrivită. Încercați, merită! Deci, această procedură arată ca - nu este deloc dificil!

5 Secretele de fotografii frumoase

Nu voi uita niciodată cum s-au schimbat chipurile elevilor mei când au văzut imaginile lor într-un mod nou - cum ar fi într-adevăr :)

În plus, în timpul procesului de calibrare, veți învăța multe lucruri utile - de exemplu, în care lumina și la ce oră din zi sunt mai în măsură să proceseze și să evalueze imagini foto color, am pus monitorul într-o cameră cu pereți colorați și mobilier luminos și mai este nevoie :)

Nu-mi spun la revedere, dar îți doresc o seară bună și o vreme însorită :)

5 Secretele de fotografii frumoase

Cuvinte cheie







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: