5 Proprietăți simple și utile css, css-tricks în rusă

5 Caracteristici CSS simple și utile

În acest articol vă voi spune despre cinci proprietăți utile ale CSS, despre care, bineînțeles, știți, dar probabil ați uitat deja. Nu voi vorbi despre proprietățile minunate ale CSS3. Vă voi spune despre următoarele proprietăți CSS ale celui de-al doilea standard: clip. min-înălțime. alb-spațiu. cursorul și afișajul. Aceste proprietăți sunt acceptate de aproape toate browserele.







Proprietatea clip vă permite să afișați doar o anumită parte dreptunghiulară a unui element. Pentru a realiza acest lucru, trebuie să setați poziția absolută pentru acest element (poziție: absolută;). Apoi specificați valorile de sus. dreapta. jos și stânga pentru proprietatea clipului față de acest element.







Acest exemplu prezintă un exemplu de utilizare a proprietății CSS a clipului. Mai întâi, instalăm elementul container

poziționarea relativă. Apoi am setat-o ​​la img. care este în această poziție proprietate container în valoare absolută și, în consecință, vom scrie valori pentru un dreptunghi, prin care vom clipi imaginea în proprietatea clipului.

Utilizați clipul împreună cu redimensionarea.

În acest exemplu, vreau să vă arăt cum să redimensionați o imagine și apoi să o decupați. Imaginea mea originală este formată dreptunghiulară. Vreau să-l reduc de 2 ori. Deci, folosesc proprietățile de lățime și înălțime pentru a le seta la o anumită dimensiune și pentru a aplica proprietatea clipului. Deoarece vreau ca imaginea mea să fie pătrată, nu am setat zero la stânga pentru clip. și, de asemenea, mișc imaginea spre stânga, cu aceeași sumă. Un exemplu va clarifica situația:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: