5 Pași simpli, cum să dezvolți un discurs al copilului

Cum să împingi miezul la un dialog și să-i stimulezi discursul? Știm 5 moduri simple. Luați-le în slujbă și știți cu siguranță - veți reuși!







1. Discutați cu copilul ca adult

Înseamnă, nu "syu-shu", "bi-bi" și "yum-yum"! Chiar dacă vi se pare că această prăjitură, care încă nu știe niciodată cum să stea corect, nu înțelege deloc nimic. Chiar și el înțelege. Și primește prima idee despre discursul său nativ.

Lasă-l să spună: 8 exerciții de terapie logică cele mai eficiente

Majoritatea copiilor preșcolari au unele probleme cu vorbirea. Din fericire, puteți corecta situația pe cont propriu, efectuând exerciții regulate simple cu copilul.

Deci, ori de câte ori este posibil, discutați cu copilul și cu copilul. Lăsați-vă vorbirea să fie accesibilă și directă și chiar adultă. În loc de "bi-bi" - "mașină", ​​în loc de "yum-yum" - "mănâncă, mănâncă" și așa mai departe.

Apoi copilul va începe imediat să pronunțe cuvinte pline, iar apoi nu va trebui să se recalifice pentru a vorbi în "limbajul adulților". Și acesta nu este un mit! Și toate miturile despre dezvoltarea discursului copilului. am colectat pentru dvs. într-un singur articol. Sa dovedit interesant!

2. Conectați-vă pentru a studia discursul de cărți, cântece și poezii

Literatura pentru copii, muzica, folclorul, poezia etc. poate fi un bun ajutor pentru dezvoltarea discursului copilului.

Puteți începe de la naștere. Când purtați o cruzime, faceți o baie sau faceți un masaj, asigurați-vă că ați completat aceste acțiuni cu rime sau poezii distractive. Sau cel puțin spuneți-le: "puneți degetele de la picioare", "mângâiați spatele" și așa mai departe.

Un pic mai târziu, când copilul se transformă într-un an și în vocabularul său va avea deja câteva cuvinte, puteți să vă conectați și cărți. Alegeți pentru basme simple povești, de exemplu "Puiul Ryaba" sau "Turnip".

Ascultând lectura, copilul va începe să perceapă structura discursului, să învețe cuvinte noi și trăsături ale pronunției lor.

Când un copil începe să meargă cu încredere, cântecele copiilor pot fi conectate la dezvoltare. Includeți copilul lor și dansați-l cu el. O astfel de divertisment nu numai că contribuie la dezvoltarea aparatului vestibular, dar stimulează și vorbirea copilului: din cântecele copiilor, el învață cuvinte noi care în cele din urmă vor dori să te pronunți.







Apropo, aici am adunat 10 exerciții minunate pentru dezvoltarea discursului. Asigurați-vă că le-ați scris singuri. Va fi util!

3. Redați scene între jucăriile copilului

În cazul în care copilul dvs. preferat jucării dintr-o dată vii la viață în mâinile tale, și chiar vorbesc, încântați de crocante nu va fi nici o limită. Începeți cu cele mai simple dialoguri și scene care implică două caractere. De exemplu:

"Bună, iepure!" Care-i numele tău?

- Sunt Gray! Și care-ți este numele?

- Sunt mama lui Yulia, și acesta este copilul Lidei.

Creșteți treptat numărul de caractere și complicați complotul. Cu ajutorul unor astfel de jocuri nemaipomenite, copilul învață cum să construiască un dialog între oameni.

Mă îndrept în direcția cea bună. Deși aveam unele îndoieli în privința asta. De exemplu, nu spun niciodată o mașină bi-bi, întotdeauna spun cuvântul complet. Dar copilul meu este tăcut și nu spune nimic. Adevărul a început să mă mulțumească puțin. Ieri a spus cuvântul "stai". Bucuria mea era nemărginită.

copilul meu a început să vorbească mai devreme! in 1.5 ani el sa numit dupa nume, in 1.6 el a salutat si va multumesc, dar intr-un an el a spus mereu 8 cuvinte, dintre care unul este fericirea! Desigur, de fapt, este un magazin de caractere și o caracteristică a unui copil. Cum încerc să ajut? Întotdeauna vorbesc cu el, citesc basme pe oală, cânt cântece. vorbim despre lumea din jurul nostru. Și totuși, cred că un rol mic a fost jucat de degetul ginattsika! iubiți-vă copiii. și când vorbește, este o chestiune de timp. ei știu cel mai bine)))

De fapt, vom fi cinstiți, există doar o cale de a accelera dezvoltarea discursului: de a comunica cu copilul. Dar acest lucru nu este un panaceu, depinde mult de copil, caracterul său. Anul meu de juniori și 9 ani și, în ciuda jocurilor și a comunicării, ea spune puțin: nu este pentru ceva, este perfect controlată cu da și nu :) Ea arată ce dorește și așteaptă ca ea să fie chemată, enumerând totul în jur.

Am cumpărat Sweet Baby Flavio Nuvola Bianca - pentru doar 4890 de ruble. Am luat imediat cu pendulul, tk. există fixatori speciali care conduc pendulul într-o stare de repaus. A luat de la un magazin online tech.

5 Pași simpli, cum să dezvolți un discurs al copilului

Masha luni, ora 13:25

De asemenea, trebuia să experimentăm amestecurile. din fericire, în cele din urmă am ajuns în sfârșit să cunoaștem Kozochka și întrebarea a fost rezolvată)

Copilul nostru absolut nu-i plăcea acest gust. Văzând chipul fiicei, ea credea că exagerează, dar după ce sa încercat, ea a fost pe deplin de acord. Lingura de cartofi piure cu greu mâncat. Gustul de dovlecel este cu siguranță exclusiv pentru iubitori

Paul, și dacă totul ar trebui făcut de o femeie, atunci de ce ar trebui să fie un astfel de om







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: