5 Erori care trebuie evitate în conversație, pentru a nu arăta prost - un blog despre auto-dezvoltare

Blog despre auto-dezvoltare> Articole> 5 greșeli care trebuie evitate în conversație, pentru a nu arăta prost

5 Erori care trebuie evitate în conversație, pentru a nu arăta prost - un blog despre auto-dezvoltare

Unii oameni sunt siguri că, dacă se laudă cu o mașină nouă sau cu câștiguri mari, vor putea impresiona pe alții. Acest lucru este parțial adevărat. Vor impresiona pe ceilalți ... nebuni. Oamenii inteligenți îi vor găsi goi și neinteresanți. Când cineva încearcă în mod conștient să se ridice - acesta atrage imediat ochiul și, de regulă, astfel de eforturi provoacă efectul opus.







2. Prea multe sfaturi

Există oameni care pot discuta doar un singur subiect - ei înșiși cei dragi. Orice dialog se transformă într-un monolog despre ei înșiși. E enervant. Iată câteva dintre cele mai comune metode de a pune pe sine stigma unui interlocutor dezgustător:







a) Întrerupeți continuu interlocutorii într-o jumătate de frază cu fraza: "Asta e, aici am eu!" și începe să-ți povestești povestea.

b) În timpul dialogului, în loc să ascultați interlocutorul, așteptați-vă rândul să vorbească.

c) Încercați să traduceți orice conversație pe un subiect interesant pentru dvs. și continuați cu disperare să vă agățați de el chiar și după ce acesta va ieși.

d) Chat prea mult.

Au decis să discute cu noii cunoștințe despre îmbrăcămintea dezgustătoare a doamnei, dimpotrivă, părul murdar al unui prieten comun sau ultimul roman al vecinului tău? Apoi, nu fi surprins dacă aceasta este ultima conversație cu această persoană. Bârfe și discutați despre alții - aceasta este o clasă amator. Desigur, o astfel de discuție oferă un sentiment de superioritate față de ceilalți, dar în același timp, ele includ multe aspecte negative. Ele sunt plictisitoare, inutile și lasă în urmă un reziduu neplăcut. În plus, dacă sunteți bucuroși să discutați cu alții, interlocutorul dvs. poate crede cu ușurință că merită să se îndepărteze și îl veți lua - va ucide orice dorință de a comunica cu dvs.

5. Teama de a face o greșeală

Citiți și:

Ar trebui să cumpăr haine de marcă pentru copilul meu?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: