41 Piatră pentru averea Tuvan spunând "huvaanak" sau de ce strămoșii noștri au știut fără google

Primul computer din lume, strămoșul calculatorului, era o piatră. Cu mult înainte de inventarea hârtiei, litere și culori, oamenii știau cum să citească informațiile vizuale disponibile nu numai din nori și direcția vântului, comportamentul animalelor, precum și în ceea ce privește concepte abstracte destul de complexe, de stabilire pietre în fața lui - materialul cel mai accesibil. În unele națiuni, acestea erau găini de capră uscate, fermieri de cereale cu fasole sau alte culturi. În rusă "ghicitul pe fasole", kumalak (kaz.), Huvaanak (tuv) de la "huvaar" - distribuie.







Singura constanta in toate popoarele este cantitatea de echipamente de avertizare. Exact 41. Tuvinienii au crezut că, cu cât este mai rară o piatră, cu atât este mai mare valoarea ei, deci predicția este mai precisă. Prin urmare, speciile de mazăre (păstăi) extrase din buric au fost considerate cele mai rare și folosite de șamani.

Poate că acesta este motivul pentru care interesul pentru transportatorii de cunoaștere directă sa dovedit a fi foarte ridicat. Participanții la seminar au fost bombardați cu întrebări practice, cum ar fi "citirea" pietrelor, unde să le colecteze, în ce ordine să se stabilească și așa mai departe. "Huvaanak", împreună cu renașterea practicilor șamanice, a devenit imperceptibil în activitatea "serviciilor extrasenzoriale".

Și șamanul Adyg-ool Samdan a spus despre un alt tip de pedeapsă. Potrivit lui, oricine deține secretele practicii secrete, este angajat în vindecare, are clarviziune și poate face predicții - aderă la reguli și jurăminte, prin ruperea căreia puteți obține o retorsiune gravă pentru consecințe. De aceea, oamenii înșelătoare, profitând de aceasta - se pedepsește cu legi nescrise. Shaman și-a exprimat, de asemenea, îndoieli cu privire la faptul că oricine ar arăta și ar fi învățat tehnica layout-ului va putea să efectueze pe deplin "ghicirea". "Nimeni nu va împărtăși tainele de stăpânire, se poate învăța totul și să înveți, dar nu înțelegi pietrele, limba și narațiunea lor", a spus el.

Cel de-al doilea celebrul șaman Nikolai (Dugar-Syuryun) Ochur-oolovici Oorjak a fost de acord cu el. Prin formarea unui artist profesionist timp de mulți ani, a lucrat ca designer-șef al Teatrului Național, fondatorul societăților șamanice în Tuva cu începutul restructurării este pe deplin sa dedicat vindecare și sunt sigur că baza tuturor acestor practici de divinatie sunt doar abilități psihice. Dacă acestea sunt, poti specula pe nimic, „Eu pot vedea fumul, care afuma tot ceea ce a fost, este, și nu va arunca neapărat pietre sau pune-le, nu sunt în ele“ - a spus șamanul.

Cu toate acestea, „huvaanak“, în formă elementară a fost practica de zi cu zi aproape comună a strămoșilor noștri, eu sunt sigur că jurnalistul Lydia Irgit. Tot ce avem astăzi raportate dispozitive, experți meteo, culturile, despre tendințe, chiar și ceea ce a ocupat experți -kriminalisty și investigatori în cazurile de crimă au fost posibile și aservită orice Tuva, care a crescut uitam seniori. Cum se uita la ideea de pietricele, în ce parte a turmei pierdute. Va fi pierdut? Va reveni pacientul? Merită să te miști astăzi? Va fi o vanatoare de succes, etc.? Toată lumea ar putea face o prognoză a evenimentelor în conformitate cu care a luat o decizie cu privire la acțiuni. Intuiția ascuțită a unei persoane apropiate naturii a ajutat să supraviețuiască. Și astăzi există o nevoie de a îngrădite zidurile de piatră ale vieții de oraș, au uitat limbajul naturii, moderne Tuva puțin cunoscute și venerau strămoșii cunoștințe spirituale, care nu le permite să facă schimb de afaceri sub numele de marcă „șamanism Tuvan.“

Astrologul Alexei Tevak și-a exprimat punctul de vedere, fiind o persoană implicată în calcule și previziuni pur raționale. În opinia sa, "huvaanak" se bazează, de asemenea, pe un sistem matematic, alegerea numărului de pietre, logica aspectului lor este o sferă care nu are atât de multă cunoaștere irațională ca știința.

Director al Tuvan teatru Marina Saryg mi-a lovit o dată că a văzut culcat în roci casa mea (și le colecționez și îmi place), numărate exact 41 și câteva minute se va stabili, eliberat dintr-o dată un verdict cu privire la caz, succesul de care eu nu fac nu era o umbră de îndoială. Dar sa dovedit exact așa cum a spus ea, de parcă ar fi făcut o piesă și ar fi spus că totul pare mort. La seminar, ea a împărtășit, de asemenea, amintirile din copilărie că acasă, pe aragaz, priveau pietre în pungi. Părinții - un reprezentant clasic al intelectualității sovietice atei și membri ai Partidului Comunist, în care se ocupă cu unele probleme dificile, este încă îndepărtată și pietre stabilite sunt susceptibile de a fi moștenită chiar și bunicile. Pietricelele erau foarte rare, cel mai mult, "șaman" de la buruieni, mici și colorați.







Interesul meu inexplicabil în pietre, forțându-mă să le colectez peste tot. Chiar și

din resturile de pe picioarele piramidei din Egipt, am reușit să iau niște carneliani noroiosi. Dar, după cum a explicat un alt șaman din Tuvan (nu purtând nici o bijuterie din pene și halate groase cu clopote), este de dorit să luați pietre în cazul în care acestea nu au fost călcate de un picior uman.

Shaman Adyg-OOL Samdan consideră că începutul „colecții“ trebuie să pună cele pe care le ales din zona de râu sau un curs, unde sa născut. Toate samanii au fost unanime în modul în care să se ocupe de pietre - ei nu doar colectează, ci ca un tambur șaman supus ritualului „revival“ se spală cu rugăciuni (Algysh) originile Kara-GPL (fluxuri de mare de munte), fumigated cu ienupăr, solicita permisiunea spiritele terenului

Acest punct mi-a fost explicat foarte atent de șamanul Khuralbaa: "Nu puteți să luați și să luați chiar și o mică pietricică. Da, orice. De fapt, schimbați acțiunile imaginii universului. Nimic nu sa întâmplat să stați acolo până la sosirea voastră. Invazi limitele celorlalți, așa că înainte de a vă întinde mâna pentru ceva, cereți permisiunea. Acordați un omagiu și respect. " Și ea recită în mod obișnuit vechi Tuvan Algysh, esența, care este, pe scurt tradus în limba rusă: „Eu sunt - un sclav, I - negru înainte de a -Natura Mamă, lasă-mă, nesemnificativă folosesc recompense, nu din cauza lipsei de cerere, și să se elibera, ajuta oamenii. "

Și astfel de rugăciuni de algeșie în folclorul Tuvan sunt multe pentru toate ocaziile. Ele sunt uimitor de a determina cu exactitate ierarhia valorilor popoarelor nomade și lanțul de comandă în univers, în cazul în care oamenii au avut loc în mod conștient umil. Prin urmare, putem înțelege ce a fost Tuvinians șoc atunci când în 60 de ani, este onorat ca „Marea Mamă River, o asistentă medicală cu apă de san Ene-Sai“ brusc a explodat, scriind pe prima piatră dinamită pus sub el, „Noi va vom cuceri, Enisei ! "Când a construit numeroase centrale hidroelectrice de-a lungul Yenisei.

"Totul este în viață. Doar ascultă. Pietrele „huvaanak“ după Artysh fumigație (mozhezhevelnika de fum) să ia în mână lustruit „alimente alb“ unt topit, se pisa, ele favorizează culoarea, toate culorile, ei vin la viață și să înceapă să vorbească cu tine, fosnetul o voce umană, trebuie doar să asculte „- spune șamanul.

Și, de fapt, tehnica layout-ului are propriile sale. Există aceia care aruncă o dată pietre și locația lor, care se rupe și "fugise", care, în centrul său, cunoscând fiecare dintre pietricelele sale prin caracteristici, culoare, mărime, poate prezice evoluția situației. Există o aliniere tipic atunci când se formează grămezi 9 (trei rânduri orizontale și verticale), formate ca piatră 41 este împărțit în trei lamele, fiecare separate prin 4 pietricele și reziduul pus în rândul corespunzător.

Ca rezultat, a format un „cap“, care este, rândul de sus arată modul în care aceasta (capul) este clar sau nu, grele sau nesănătoase de gândire, raportate de un număr par sau impar de pietre căzute. Rândul mijlociu este trupul, inima este acolo, sufletul este acolo, iar pietrele vor spune ceea ce este în inima ta chiar acum. Rândul inferior este picioarele condiționate. Ele pot fi ușor de urcat sau încurcate de circumstanțe.

Scorul de piatră este citit de rânduri, de rânduri, de diagonală, proporția și opoziția sunt privite din toate părțile pentru a descifra mesajul. Regula de bază este ușor de învățat ca Solitaire și cel mai probabil, este atât de simplu și prognosticul deținut Tuva la persecutarea șamanilor și a tradițiilor naționale, numite „rămășițe feudale“ .Ce vine la răspunsuri mai complexe, desfășurate, desigur, aici, fără șaman intuiție , fără clarviziune și experiența de rezolvare a problemei pietrei căzute este indispensabilă. Rezultatele combinate în prezența a 41 piatră mi se pare incalculabile (ceva mai mult de 3 mii), cu toate acestea, există o legi strict matematice, care de multe ori nu pot sau nu cad sau că raportul. De exemplu, căderea în rândul superior al celor trei pietre este considerat un mare succes și destul de rar. Această aliniere este comparată cu constelația "The Great Bear" și se numește "9 hoods". Sau o pierdere similară de pietre duble în toate 9 părți (toate rânduri și rânduri) numit huvaanaka „huvaanak Bai auto“.

S-ar părea, stați la voi și rezolvați problemele dvs., dar sugestia este că nu este recomandat să faceți singur. Șamanii se referă la colegi pentru acest lucru. Din Regulamentul privind tratamentul pietrelor „huvaanak“ nu ar trebui să fie dat în mâini greșite, pietrele păstrate în pungi speciale, cea mai bună piele dintr-o piele de căprioară uzat vechi (mi-a mărturisit un șaman). Că pietrele nu sunt "rătăcite" nu se așează la masa în care oamenii au mâncat, în locuri necurate, fără o cârpă sau covor specială pentru aspect. Mai mult, se consideră că, în cazul în care o persoană este neplăcută personal, este mai bine să refuzați, deoarece "pietrele nu o vor accepta și nu vor veni".

"Și pentru cât timp este calculat rezultatul? "- Am întrebat la sfârșitul seminarului problema șamanilor. Din răspunsurile lor se pare că atunci când "huvaanak" este folosit ca un fel de afacere, "clientul" este recomandat să revină din nou și din nou, având un interes financiar clar.







Trimiteți-le prietenilor: