3 Povestiri din viața femeilor din Azerbaidjan

3 Povestiri din viața femeilor din Azerbaidjan

Divorțul. Chiar și acest lucru este înfricoșător.

Pentru majoritatea dintre noi, încheierea relațiilor de familie este echivalentă cu sfârșitul lumii. Dar dacă căsătoria nu poate fi salvată?







În ciuda faptului că, potrivit statisticilor, numărul de divorțuri crește în fiecare an în Azerbaidjan, societatea încă mai are de-a face cu cei care dizolvă legăturile de familie. Și cei mai vulnerabili în acest sens, desigur, sunt femeile.

O problemă deja acută și dureroasă a reprezentantului jumătății echitabile a omenirii este percepută ca fiind ceva rușinos și umilitor, greu de încheiat încheierea relațiilor de familie. Cum supraviețuiești divorțului?

Ne-am pus împreună trei povești adevărate care ar putea ajuta să facă față cu această situație dificilă (nume de caractere au fost schimbate din motive etice - ed ..).

Bârfe, acuzații și hărțuire a bărbaților

Motivele pentru care oamenii decid să se disperseze sunt diferite. Dar defalcarea relațiilor de familie este întotdeauna un mare stres. Adesea durează luni, uneori ani, pentru a face față experiențelor asociate cu despărțirea. Și mult, bineînțeles, depinde de comportamentul fostului soț. Heroinele primei noastre povestiri au trebuit să se lupte mult timp cu amenințări și hărțuire din partea fostului soț:

Am decis să divorțez când, în loc să mă duc acasă, căutam o scuză să nu mă duc acolo. Când mi-am dat seama că 7-8 ani împreună, și aici este - sfârșitul. Am plecat. Sotul meu ma iubit, chiar foarte gri dupa un divort. La început, a încercat să prevină amenințarea de a se divorța. A spus că îi va spune tuturor că sunt o femeie de virtute ușoară.

La momentul divorțului, am fost parțial paralizat pe partea stângă - circulația sângelui a fost întreruptă

M-a amenințat și mi-a spus restul. În general, poate că dacă nu sa comportat așa în timpul și după divorț, am fi trăit separat și apoi ne-am întâlnit. Poate. Dar el și-a arătat "fața strălucitoare", iar a mea, sau mai degrabă răbdarea mamei mele a izbucnit. L-am amenințat că l-am cere pe fratele meu să-i ofere un "bilet de lup" (ca să nu poată obține un loc de muncă oriunde).

Ne-am despărțit. Primele șase luni au fost inferioare datorită amenințărilor și persecuțiilor. Se uită continuu la mine și, seara, putea să vină brusc și să bată la ușă. În secret, a luat o copie a cheii, a făcut o copie pentru el și a plecat în apartamentul meu în absența mea.

În ceea ce privește evaluarea societății, da, după divorț manifestat brusc câteva momente neplăcute. Și principal: sa dovedit că majoritatea (o dată) noastre prietenii bărbați mă hrăni pasiune arzătoare, și cred că sexul cu ei pentru mine la fel de onoare. Și ei, în plus, uite, ei vor cumpara un aur sau cu o mașină va ajuta. Nu toți, desigur, bărbați. Unii au sugerat să se căsătorească. Dar am vrut doar să mă răsucesc și să-l las să plece.

M-am căsătorit la 5 ani după divorț. Cu succes. Deși nu renunț. A născut o fiică.

Povestea mea este similară cu o parodie de tip thriller, dar sunt un optimist. Deși la momentul divorțului am fost parțial paralizat pe partea stângă - circulația sângelui a fost perturbată. Am trecut printr-un curs de tratament, dar trebuie să-mi mențin constant sănătatea. În modul de viață, acest lucru nu este reflectat în nici un fel.

Cel mai greu lucru în divorț (fără a număra trucurile soțului ei), pentru a supraviețui conversațiilor și zvonurilor despre tine. Curiozitatea și milă de tetenec străine (ay ce o fată, bine, cum este, ah-yai-yay).

Trebuie doar sa intelegeti - se vor plictisi si se vor plictisi. Cineva într-o lună, cineva timp de un an, dar mai devreme sau mai târziu divorțul dvs. va părăsi limbile.

Faptul că femeile divorțate nu se căsătoresc este o prostie totală. Am avut aproximativ 5 sugestii normale despre mână și inimă. Și, probabil, la fel de mult de la tipuri incomprehensibile.

Minus este și atitudinea oamenilor față de voi. Ca și divorțat - să mergem în plăcerile carnale. Prin urmare, în pașaport am plecat "căsătorit" și purtam un inel pe degetul meu. Bărbații care consideră că este datoria lor de a "face fericiți" un divorț - o mulțime de necazuri.

O altă dificultate pe care am întâlnit-o este atunci când ceva a izbucnit. Dar avem un maestru al familiei, el a ajutat. Plus eu și cuiva voi înscrie, și voi repara mobilierul, și voi schimba plasele de pe ferestre. Asta e tot. Se pare că nu mai există minusuri. Unuia nu i-a fost frică să rămână, dacă au insultat - un câine mare și caracterul meu rău s-au confruntat cu el.

Consiliul divorțat: nu împărtășesc acest statut și nu se bucură de viață. Viața este numai a voastră și ceea ce va spune orice Pusta khanum este irelevant. Lonely? Nu, în timp ce este gratuit!

Un divorț foarte complex, conflictual, în care este practic imposibil să menținem o relație bună și respectuoasă. Femeia era sub presiunea psihologică cea mai neplăcută a fostului soț. Într-o astfel de situație, un rol important îl joacă sprijinul familiei, al rudelor. Adesea, femeile se tem să ceară ajutor de la rude și, așa cum se dovedește, în zadar. Chiar dacă acceptarea situației de către familie este incompletă, ei pot oferi un astfel de sprijin important în această perioadă.

Ainur a reușit să supraviețuiască situației extrem de neplăcute, cântărind riscurile cu care se confruntă și beneficiile care decurg din divorț și din libertatea nou-născută. Valoarea celui de-al doilea a depășit în mod clar, iar realizarea acestui fapt a sprijinit-o pe femeie în această perioadă dificilă. Optimismul ei a inspirat-o să creadă că totul se va dovedi bine, nu sa permis să devină dezgustat. A fost foarte ajutat în acest lucru prin a face lucrurile preferate, a dat putere și încredere. Situația din jurul ei ia permis să vadă împrejurimile ei și să înțeleagă mai bine motivele care conduc oamenii. Fără îndoială, acest lucru a ajutat la alegerea celui de-al doilea soț.







Eram ca un camion ...

Așa cum am spus deja, indiferent de motivele divorțului cuplului, divorțul este întotdeauna însoțit de răsturnări emoționale grave. Uneori este nevoie de ani să se recupereze de la o lovitură.

Dacă în primul caz un divorț pentru o femeie a fost mai degrabă o ușurare, atunci a doua noastră eroină sa confruntat cu trădarea. Și nu putea să facă față depresiei ...

Supraviețuirea unui divorț nu este realistă, indiferent de cât timp va trece. Am fost divorțat de aproape 4 ani. În primele zile, săptămâni, luni, am avut sentimentul că am fost lovit de un camion. Nu am murit, am supraviețuit ...

Inițiatorul divorțului a fost soțul meu. El era doar obosit și voia libertatea. M-am așezat la picioare, am cerșit, am strigat. De dragul fiicei noastre. Dar omul a decis așa. În ciuda tuturor lucrurilor - divorț.

Totul este banal: avea o altă femeie și era fericit cu ea.

L-am respectat foarte mult. Supported. Am vrut să trăiesc cu el până la sfârșitul zilelor, dar celălalt, era mai frumos, mai înalt, mai tânăr.

În ziua divorțului, fiica mea și cu mine am plecat de acasă și m-am întors acolo abia a doua zi - pentru lucrurile mele.

Cel mai dificil pentru mine a fost procesul. Acest șoc este de așa natură încât nu poate fi transmis în cuvinte. Dar am avut un judecător bun care, văzând starea mea, ma sprijinit moral.

Care sunt avantajele unui divorț? Poate că nu. Singurătatea. Știm cu dumneavoastră ce fel de societate trăim.

Cu toate acestea, opinia publică nu mă deranjează prea mult. Mi-a fost teamă de incertitudine, inclusiv din punct de vedere material. Protecție plus, suport, umăr puternic ...

Uneori este foarte dificil să supraviețuiești nedreptății și resentimentelor. Așa sa întâmplat cu eroina acestei povestiri. Când sa căsătorit, ea a crezut că a fost pentru totdeauna și a fost sigur că pentru afacerile soțului ei sunt la fel.

Dezamăgirea puternică și durerea au suferit-o după plecarea soțului ei. Dar, de-a lungul timpului, nu au scăzut, iar mulți factori au jucat un rol aici - teama pentru viitor, securitatea materială, incertitudinea cu privire la posibilitatea de a construi noi relații. Astfel de gânduri sunt rezultatul unei dependențe dureroase de relațiile anterioare.

Este dificil de argumentat, dar impresia de singurătate și izolare Nazrin sigur - nu există nici o mențiune de sprijinul prietenilor sau familiei. De asemenea, nu se spune nimic despre lucrare sau hobby care ar putea ajuta la recuperare. Aș dori să menționez că nu este ușor să supraviețuiți divorțului. Dar în acest caz există un sentiment că și eroina "se pedepseste". Este important să se înțeleagă că, în scopul de a recupera și încă o dată să devină un fericit, suficient pentru a nu da vina pe soția, nici „all-Iertarea“ el. Iertarea în sine, lucru pe tine (citirea literaturii, comunicarea cu oamenii, au supraviețuit un divorț, o vizită la un psiholog în scopul de a obține încrederea în sine și de a găsi noi sensuri) - aceasta este ceea ce face de ieșire a situației problemă prelungită, pe care aș dori sincer eroina .

Slaboharakteren! Voință slabă! Salteaua! Cum de a trăi mai departe?

De ce a existat un divorț? Când vorbim despre un divorț deja încheiat, căutarea vinovatului nu are sens. În majoritatea cazurilor, defalcarea relațiilor este asociată cu un sentiment de pierdere, frică, incertitudine. Și este întotdeauna dificil de supraviețuit.

Ne-am certat, reconciliați, au existat neînțelegeri între noi, a existat ceva în comun. E ca și oamenii, în general. Ne-am întâlnit foarte puțin, doar un an. Nu este suficient să ne cunoaștem unul pe celălalt.

Am rămas însărcinată, nu a reacționat așa cum mi-ar plăcea, și anume, nu am strigat pentru fericire și nu mi-a spus atunci: "Răcoros! Totul este pur și simplu superb! Să dăm naștere, să nu vă fie frică! "El a spus:" Voi vorbi cu mama mea ".

Apoi pentru mine a fost primul clopot. Eu, ca un prost prost, am rezumat instantaneu: "Slăbiciune! Voință slabă! Salteaua! Cum să trăim? "

L-am respectat foarte mult. Supported. Am vrut să trăiesc cu el până la sfârșitul zilelor, dar celălalt, era mai frumos, mai înalt, mai tânăr.

Mai târziu, mi-am dat seama că, de fapt, el nu era slab, ci precaut, atent la detalii, responsabil. Mai mult decât atât, el era dependent financiar de părinții săi financiar. Și nu am putut lua decizii importante în mișcare.

Dar începeți să înțelegeți toate acestea cu vârsta. El este mult mai disciplinat decât mine, mai atent, iar emoțiile mele, impulsurile predomină. Și, bineînțeles, inițiatorul divorțului nostru eram eu.

Știu că era rău pentru el, când ne-am despărțit, mi-a cerut să încerc să stabilesc relații, să încerc din nou. Dar știam că îl voi tortura. Încă nu mă pot ierta pentru că l-am făcut să sufere. Și suferea cu mine la sfârșit. A înțeles că nu dă ce am nevoie.

Eu cred că oamenii nu ar trebui să se căsătorească în 20 de ani, ei sunt încă „verde“ nu se bucură de libertate, nu știu de viață, fundațiile, tijele sunt mai puțin tolerante. Nu eram gata, eram îndrăgostiți, ne-a plăcut foarte mult, dar asta nu e de ajuns ...

Fostul meu soț este o persoană minunată și decentă. Sunt fericit că am intrat în familia lor și de fapt am rămas acolo până în ziua de azi, nu sunăm doar înapoi, comunicăm îndeaproape și călduros. Niciodată în viața mea nu m-am gândit la idei nebunești despre separarea copilului de el, de părinții lui și acum cu noua soție și fiică. Soția lui a cumpărat cadouri pentru fiul nostru, acum au adesea mulți copii cu ei, adoră sora lor mai mică, o consideră dragă, nu mă deranjează.

Are doar câteva luni, dar deja recunoaște fratele ei și îi zâmbește mereu. Fiul e fericit.

Cred că amândoi am avut noroc că familiile noastre sunt similare, iar părinții mei și cu mine suntem oameni decent, am reușit să menținem relații bune. Și cel mai important - fiul meu nu se simte singur și nu are un tată în viața lui.

Un exemplu în acest caz este cel mai ușor de văzut că divorțul doi oameni inteligenți, decente, cu o masă de cicălitoare reciproc, dar lipsa unui motiv principal explicit pentru separare este o chestiune nu este atât de simplu cum ar putea părea. Deci, tinde să se împotmolească în astfel de relații, continuând să caute înțeles și sperând - poate încă format, suntem amândoi oameni buni. Cu toate acestea, Elena inca isi gaseste puterea de a părăsi zona de confort și, mai important, rezervele nu sunt câmpul de luptă, și din spate de încredere pentru fiul său, care este înconjurat de atenția tatălui său și rudele tatălui său. Îi ajută pe băiat să se simtă iubit, să știe că este important și interesant pentru tatăl său, iar fetița oferă pacea minții pentru starea emoțională și încrederea în viitorul fiului.

Un astfel de exemplu demonstrează că divorțul, în ceea ce privește puterea și oportunitatea, merită să păstreze legăturile existente. Putem presupune că această poveste ar putea avea o dezvoltare diferită în cazul în care tânărul sa întâlnit, în timp ce persoanele mai mature sau în timp util solicitat ajutor psihologic, dar putem spune cu încredere că a găsit cel mai bun mod de a rezolva situația.

Divorțul poate fi o greșeală sau singura decizie corectă, de a fi percepută ca o nenorocire sau eliberare, oricât ar fi aceasta, este o experiență dificilă. Problema cu care se confruntă această femeie - să supraviețuiască ruperii relațiilor și să meargă mai departe. Și această sarcină trebuie pusă și implementată.

Divorțul este sfârșitul unei relații, dar nu al vieții în sine. Aceasta este finalizarea uneia din etapele sale. Și pentru a supraviețui colapsului căsătoriei, trebuie să puneți întrebări - ce este pozitiv în această situație, cum pot profita de aceasta și ce calități noi pot obține? Cum îmi pot îmbunătăți viața în aceste condiții?

De asemenea, este foarte important să nu meargă la extreme - fie într-o încercare de a înțelege, justifica și de a ierta fostul soț sunt depreciate experiențele și pierderile proprii, fie în sarcina sa infinită. Dacă nu reușești să te descurci singură cu starea de spirit decadentă, te-ai milă de tine și ai nevoie de ajutor calificat de la un psiholog. Viața după divorț există, iar calitatea, în majoritatea cazurilor, depinde de noi înșine.

Multe femei au găsit o viață fericită reală după divorț, deoarece acestea au fost deschise noi în viața ta, fac ceea ce am știut cum să ceară ajutor, să învețe cum să se ocupe de dificultățile în avantajul lor, și o atitudine responsabilă față de alegerea unui partener de viață.

psiholog-consultant Ellada Gorina







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: