28 de zile fără alcool ce se întâmplă cu corpul, opriți fumatul și băutul

Cu ceva timp în urmă în rețelele sociale a fost o glumă populară, care a sunat astfel: "Alcoolul este complet eliminat din organism timp de 21 de zile. Asta este, niciodată. " Îmi amintesc că am întâlnit-o pentru prima dată, am râs ca toți ceilalți. Dar apoi m-am gândit la asta.







28 de zile fără alcool ce se întâmplă cu corpul, opriți fumatul și băutul

Și, de fapt, ultima pauză de trei săptămâni în luarea de lichide dezinhibitoare a avut, probabil, chiar și atunci când am fost la școală cu un rucsac. Și de atunci, se pare că nu am fost niciodată eu însumi - în orice moment ales am fost fie beat, fie cu o mahmureală, fie cel puțin în sângele meu a plutit toxine.

În general, am decis să nu beau 28 de zile. Notorious 21 de zile și o altă săptămână în partea de sus, pentru fidelitate. Doar pentru a înțelege cum este să trăiești acolo - în Țara libertății absolute față de alcool.

La începutul experimentului, m-am examinat critic. 31 de ani, înălțime - 180 cm, greutate - 82 kg. Dacă vă concentrați pe indicele de masă corporală, atunci trebuie să scăpați cel puțin 5-7 kilograme. Pe obraji au jucat o roșie nesănătoasă, au participat (ce să ascundă) și saci sub ochi. De trei ori pe săptămână mă duc la sala de gimnastică, dar talia a fost la fel de înaltă ca 84 cm și nu a plecat nicăieri, chiar dacă ați spart.

Dacă centimetrele nu sunt impresionante, voi raporta - pliurile de grăsime de pe laturi (prietenii mei din Rusia mi-au numit "pelmets") au fost clar vizibili. Ei bine, în cele din urmă, mi-am fixat cu reticență obiceiurile de alcool: beau (acasă sau în afara) de trei până la cinci ori pe săptămână, doza obișnuită este de aproximativ o sticlă de vin pe noapte. Nu Dumnezeu știe, totuși, mai degrabă o bețivă decât alcoolismul.

Primele patru zile au fost ușoare. Metoda mea a fost simplă - am refuzat invitații. Este mai ușor să bei apă acasă decât să o faci într-un bar, uitându-te la prieteni. Dar în curând la orizont a apărut primul test - ziua de naștere a unui prieten apropiat.

"Haide, doar un singur lucru, de ce ești atât de plictisitor?" - Această frază și variantele ei în acea seară mi-au fost spuse chiar și de tovarășii restaurantului. Undeva până la miezul nopții, un gând trădăcitor a început să se strecoare în cap: poate, într-adevăr, doar unul, pentru a nu supăra pe nimeni? Sunt mândră de mine și mă laud - mă apucă de lucruri convulsiv, am fugit de la petrecere, dar nu am cedat ispitei.

Abilitatea dumneavoastră de a vă concentra pe rezolvarea unei probleme după o lună de sobrietate totală crește atât de mult (University London College Study)







Următorul mare partid, din fericire, urma să aibă loc după încheierea testului meu. Dar mi-am dat seama că ar trebui să pun câteva evenimente în jurnal pentru următoarele câteva săptămâni, în care nu va mai exista alcool. Nu sunt un pustnic pentru a petrece seara singur.

Dar au existat vesti bune și deja la mijlocul postului meu. De exemplu, am început să dorm mai bine. După cum mi-au explicat medicii, o mahmureală, ca un jetlag, bate ritmuri de viață. Acum nu am petrecut prima jumătate a zilei, mi-am frecat templele și am încercat să mă concentrez - plus a fost o mulțime de energie și o cheie. De exemplu, am început să gătesc acasă - un pui și legume pentru un cuplu schimbat sandvici cu carne de vită friptă, pe care de obicei mi-am cumpărat într-un snack bar pe drumul spre casă.

De asemenea, am început să petrec mai mult timp în sala de gimnastică. A trebuit sa fie ceva de-a face cu seriile vacante, iar apoi toata lumea bea doar apa - cu placere si vointa proprie. Până la sfârșitul postului meu, trei antrenamente pe săptămână s-au transformat în cinci sau chiar șase.

Corpul a început să se schimbe: până de curând am lucrat cu o bară de 45 kg, iar acum am luat 60 kg; gantere cu greutate de la 14 kg la 18 kg; dar principalul lucru este că într-o zi mi-am văzut mușchii în oglindă. Pentru prima dată în ultimii 10 ani, ei au privit lumina din intestinul corpului furios (bine, sau poate lumina a căzut atât de simplu). Și încă un moment important: acum am îndeplinit întregul program de pregătire planificat, deși m-am adus de multe ori înainte - am renunțat la mijlocul orelor de curs și am mers cu prietenii să mă relaxez după o zi grea.

În cea de-a 26-a zi a experimentului, prietenul meu mi-a sugerat că dacă nu bei o lună întreagă, atunci nu începe nici măcar. Și am început să-i amintez prematură. Talia sa coborât la 81 de centimetri, iar indicele masei corporale a revenit la normal. Da, există știri - primele contururi vagi de cuburi au apărut pe stomac! Ura! Dar am așteptat ziua a 29-a și, cu plăcere, mi-am băut sticla de vin seara.

Îmbrățișarea finală și ireversibilă nu este pentru mine; în perioada de abstinență, nu am scăpat niciodată de sentimentul că sunt un călugăr sau bolnav în cele din urmă. Dar am un nou scop - de a consuma moderat. Am venit cu un program: beau două săptămâni, două s-au abținut. Ei bine, și acum mai multe ori mă voi duce mai des la acțiuni în care nu este vorba de alcool. Pe scurt - da, vreau să-mi dau corpului o pauză de la alcool. Dar, poate, fără obligații stricte și interdicții complete.

Societăți de consum

De ce ar putea fi de interes pentru dvs., un rezident al Rusiei, experimentele cu un rezident al Regatului Unit cu alcool (sau mai degrabă, cu absența lui)?

Pentru că atât noi cât și englezii beau prea mult. Adevărat, compatrioții noștri masculi consumă 23,9 litri de alcool pur pe an (datele OMS), iar britanicii - "numai" 16,5 litri. Dar, ambii acești indicatori sunt infinit departe de nivelul mediu al consumului de alcool de către pământuri adulte - 6,2 litri pe an.

Solicitați o reducere

Exemplul lui Daryl: după ce ați renunțat la băut, puteți scădea la 1,5 kilograme în plus pe săptămână.

Meniu uscat

De asemenea, a decis să nu bea cel puțin o lună? Adăugați în meniul dvs. pentru a completa efectul de detoxifiere:

Renunțați la cafea - nimic nu vă va împiedica să restabiliți somnul normal. Încercați un supliment alimentar certificat care conține L-tirozină - acest aminoacid crește concentrația.

Gatiti-va pe nuca de cocos sau unt. Aceste grăsimi dau energie și îmbunătățesc funcția creierului, veți fi mai productivi - cel puțin în timpul lunii dvs. non-alcoolice.

Rețineți că alcoolul epuizează depozitele de potasiu și vitamina B. Reumpleți-le cu smoală de suc de ananas, banane, iaurt și germeni de grâu.

Distribuiți acest link:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: