10 Lecții care vor schimba viața

10 Lecții care vor schimba viața

Viața nu se oprește - este un fapt. Se aseamănă cu o râu imens cu afluenți și mâneci. Și unde să ne luăm, depinde doar de noi. Nu ar trebui să fii un pește sclav și să mergi cu fluxul, trebuie să fugi unde vrei tu.







Cartea celebrului jurnalist american Regina Brett "Dumnezeu nu clipește niciodată. 50 de lecții care vă vor schimba viața "au devenit un bestseller. Viața Reginei a fost testată pentru rezistență încă din copilărie. Ca al unsprezecelea copil din familie, se simțea ca un "pisoi uitat dintr-o așternută mare". La varsta de 16 ani, ea a baut problemele de alcool. atunci pentru o lungă perioadă de timp era în statutul unei mame singure și căuta o iubire acolo unde nu era. Apoi a existat o luptă lungă și dureroasă cu boala mortală, din fericire, sa încheiat cu victoria. De două ori câștigătoare a Premiului Pulitzer, Regina Brett, își împărtășește lecțiile personale cu cititorii ei.

1. Viata este nedreapta, dar inca buna

„Când am făcut prima chimioterapie, viata nu pare a fi bine, și totul a trebuit să fie schimbat doar pentru mai rău ... prietenul meu Frank, care crede că necesitatea de a fi recunoscător pentru tot, mi-a dat un capac cu inscripția:“ Viața - este bună ". Când părul mi-a căzut, purtam acest capac în loc de o perucă. Acesta a fost răspunsul meu la cancer, posterul meu pentru întreaga lume ... ".

2. Viața este prea scurtă ca să o cheltuiți pe ură

"Dacă în viața ta există resentimente profunde. aceasta poate duce numai la nenorocire și goliciune. Trebuie să ne dorim cu sinceritate sănătatea, prosperitatea, fericirea infractorului. Și veți fi eliberați de ură, compasiune și înțelegere îi vor lua locul. "

3. Cel mai important organ sexual este creierul

"Am crescut crezând că o femeie ar trebui să încerce de dragul unui bărbat. dacă obține ceva de la asta - bine, dacă nu - nu contează. Când forțezi sexualitatea altcuiva, propria ta dezvoltare se oprește. În sex, nu iesi din piele de dragul unui partener. Nu depinde de tine să-i mulțumim pe oricine.

4. Recondiționați-vă cu trecutul, astfel încât acesta să nu strică prezentul







"Ai avut astfel de zile când totul este bine, și apoi totul devine brusc rău? În afară, nimic părea să se schimbe, dar înăuntru totul se întoarse cu susul în jos. Sa întâmplat ceva ce nu poți descrie niciodată, dintr-o dată te afli în fundul unei grote mari a sufletului tău, simțindu-te singuratic, speriat, tăiat din toată lumea. Toți avem "groapa" rămasă din copilărie, când ați experimentat cruzimea și indiferența. Trebuie să vă dați seama că sunteți un adult, nu un copil. Acest lucru va ajuta să găsiți sprijin din nou. "

5. Fii excentric acum: purtați purpuriu, nu așteptați vârsta înaintată

"Bătrânii și copiii știu să trăiască. Acești tipi, care stau la poli diferit de viață, se distrează ca și alții. Nu le pasă ce gândesc ceilalți. Și cei care sunt în mijloc, trebuie să înveți de la ei. "

6. Începeți să economisiți 10% la bătrânețe, de îndată ce primiți primul salariu

"Puneți o zecime din tot ce câștigați pe un cont pe termen lung și nu-l atingeți niciodată. Nici partea principală, nici procentul. Lasă-o să crească. Trebuie să decidem să ne asumăm responsabilitatea absolută pentru viața și viitorul nostru ".

7. Cu toate că situația este bună sau rea, se va schimba

"Trebuie să învățăm că nimic din viață nu este puternic atașat - nici bun, nici rău. Vremurile bune vor veni și pleca. Vremurile grele vor veni și pleca. Sarcina noastră nu este să ne lipim de una, să nu luptăm cu ceilalți, ci să permitem dungilor alb-negru să ne învețe ceva și să ne poloneze ".

8. Îndepărtați-vă de toate inutile, urâte și necruțătoare

"Îndepărtarea casei lucrurilor vechi te face să nu te agiți de trecut. Creează spațiu pentru viitor. Când expediați prea mult din casă, învățați să vedeți și să apreciați ceea ce este necesar: ceea ce este frumos, plin de semnificație, ceea ce vă îmbunătățește viața ".

10 Lecții care vor schimba viața

9. Nu întrebați - nu obțineți

"Ne este rușine să le arătăm altora că nu știm ceva sau că avem nevoie de ceva. Nu vrem să provocăm neplăceri nimănui. Nu merităm timp, atenție și energie ale altcuiva, chiar dacă această persoană este plătită să ne ajute. Suntem politicoși față de starea de paralizie ... Nu vă fie frică să întrebați. Uneori vi se va spune "da", uneori "nu". Dar dacă nu întrebați, răspunsul va fi întotdeauna "nu". Răspunsul pe care l-ați dat deja. "

10. Viața nu este legată de un arc, dar este încă un dar

"Există o singură lege - atracție. Îți atragi propriile gânduri cu tot ce apare în viața ta. Cu ajutorul gândurilor vă creați viața. Asta e ceea ce crezi toată ziua. Încercați să gândiți numai la bine ... ".

Restul de 40 de lecții care vor ajuta la schimbarea vieții, puteți citi în noua carte a Reginei Brett ("Editura" Eksmo ").

Materiale conexe

10 Lecții care vor schimba viața







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: