Sportul tău

Jucătorii sovietici de hochei "împușcați" la Moscova

Hocheiul pe teren era cunoscut în Egiptul antic, însă istoria sa modernă a început la mijlocul secolului al XIX-lea în Anglia. Au fost necesare două sau trei decenii pentru ca acest joc să devină foarte popular printre studenții și studenții universităților din Oxford și Cambridge. Deja în Federația Internațională de Hochei din 1924 a fost creat la Paris, care a inclus asocierea a șapte țări europene - Austria, Belgia, Ungaria, Spania, Franța, Cehoslovacia și Elveția.

Sportul tău

Interesant, această federație internațională a apărut mai târziu decât hocheiul pe iarba de la Jocurile Olimpice. Pentru prima dată acest sport a intrat în programul Jocurilor deja în 1908, când jucători de hochei din Marea Britanie, Franța și Imperiul German s-au adunat la Londra. Cu toate acestea, echipele din turneul de hochei au fost mai mult, în timp ce britanicii au prezentat patru echipe - Anglia, Scoția, Țara Galilor și Irlanda. Apropo, au jucat primul set de premii olimpice: campionii au fost englezii, în finala bătând irlandezii cu un scor de 8: 1, iar medaliile de bronz s-au dus la scoțieni și pe galeză.

Jucătorii de hochei următor au venit la Jocurile Olimpice abia în 1920, dar compoziția participanților a fost mai diversă. Cu toate acestea, britanicii au câștigat din nou medaliile de aur, de această dată fiind o echipă unită. "Argintul" a fost câștigat de danezi, iar "bronzul" a ajuns la belgieni, lăsând francezii fără un premiu.

La Jocurile Olimpice 1924 nu a fost hochei, iar din 1928, a stabilit o hegemonie indieni pentru următorii 28 de ani, a câștigat șase titluri de liga. În general, jucătorii de hochei din această țară la jocuri au performanțe mai bune decât toți, câștigând doar opt medalii de aur, una de argint și două de bronz.

Sportul tău

În ceea ce privește performanțele sportivilor din țara noastră, echipa URSS clasat pe locul al treilea de două ori, și ambele ori sa întâmplat la Jocurile Olimpice de la Moscova. Echipa națională de bărbați a Uniunii Sovietice în faza grupelor terminat al treilea, iar în meciul pentru medalia de bronz a câștigat polonezilor cu scorul de 2: 1. În turneul de femei, care a avut loc la Jocurile Olimpice-80, proprietarii "bronzului" erau jucători sovietici de hochei.

Sportul tău

Germanii au blocat drumul spre piedestalul mondial

Campionatele mondiale de hochei pe teren între bărbați au început să aibă loc în 1971, iar în rândul femeilor - din 1974. În competițiile din jumătatea puternică a umanității aceiași lideri ca și la Jocurile Olimpice, deși Pakistanienii au un ușor avantaj, în istoria campionatului mondial au câștigat patru "aur". Jucătorii de hochei din țara noastră nu au câștigat niciodată premii. Realizarea lor a fost încoronarea locul al patrulea în 1986, în Anglia, în cazul în care echipa națională a URSS într-un meci pentru „bronz“ în prelungiri învinsă de echipa germană, cu un scor de 2: 3.

Dar jucătorii hochei sovietici au reușit să câștige medalii de bronz la Cupa Mondială: în 1981, în Argentina, au fost în joc pentru locul al treilea au învins pe australienii cu un scor de 5: 1. În general, în acest turneu dominat de olandeză, a câștigat șase ori campionatul. De două ori cele mai puternice au devenit echipele din Germania, Australia și Argentina.

Optsprezece de ani ale echipei naționale sovietice

Jucătorii de hochei din URSS au vizitat o singură dată compania de câștigători de premii. În 1983, echipa națională a țării noastre a ajuns în finală, unde a pierdut în fața gazdelor olandeze din Cupa Mondială.

Sportul tău

Învățarea regulilor de hochei pe teren

Hocheiul pe teren este un sport de echipă, în care se joacă două echipe, folosind cluburi și o minge solidă din plastic. Obiectivul jocului este de a conduce mingea în golul adversarului cu ajutorul unui băț. Atingerea mingii cu mâinile sau picioarele dvs. către orice alt jucător decât portarul este interzisă. Pe picioarele jucătorilor - pantofii de sport obișnuiți. În întreaga lume, meciurile de hochei pe teren sunt ținute pe gazon artificial.

Victoria este câștigată de echipa care a marcat mai multe goluri în timpul jocului decât adversarul. Dacă scorul este egal, se anunță o remiză (în unele turnee se poate aplica un timp suplimentar și la sfârșitul perioadei de penalizare). In campionatele convenționale de hochei se potrivește timpului constau din două jumătăți de 35 de minute, și în jocuri în Europa League Hochei - 4 ori timp de 17 minute 30 secunde, cu intervale între ori câte 5 minute.

Este demn de remarcat faptul că regulile campionatelor obișnuite la hocheiul pe teren și Liga Europeană de Hochei sunt diferite. De exemplu, pentru o încălcare minoră a normelor în arbitrul liga de obicei prezinta jucatorul de avertizare carte verde, și EHL carte verde - este îndepărtarea câmpului jucătorului care încalcă regulile, timp de două minute. În convențional Campionate Teren de hochei cartonaș galben - este eliminarea jucatorului de teren pentru două până la cinci minute la latitudinea judecătorilor, și în funcție de amploarea încălcărilor, și EHL - cinci până la zece minute. Cardul roșu, la fel ca în campionatele obișnuite și în EHL - aceasta este eliminarea până la sfârșitul jocului și este posibil să ignorăm meciurile ulterioare - în funcție de încălcări.