Rink Bandy - regulile jocului

REGULI ALE JOCULUI ÎN MINI-HOCKEY CU UN BAL

1. Câmpul pentru joc

Se utilizează un câmp pentru jocul de hochei cu o lungime de puc de 45-61 metri și o lățime de 26-30 metri.

Câmpul este marcat în conformitate cu regulile jocului de hochei pe gheață. În plus, se face următorul marcaj:

Prin cercurile marginii finale, se trasează o linie paralelă cu linia de poartă din lateral în lateral. Zona formată între linia de poartă și linia punctată se numește zona de penalizare.

Punctele de contact ale liniei punctate cu cercurile feței finale sunt puncte de lovitură liberă.

Poarta. În mijlocul liniei de țintă, există porți regulate de hochei pentru hochei pe gheață (înălțime -122 cm, lățime-183 cm).

2. Starea gheții și anularea meciului

Dacă starea jocului de gheață este de așa natură încât este periculos să joace pe ea, arbitrul va anula meciul.

Cu toate acestea, calitatea proastă a gheții nu duce la anularea automată a meciului. Doar judecătorul, după sosirea sa în arenă, poate decide dacă să țină sau nu un meci în acest câmp de hochei.

În cazul în care, în opinia unui judecător, un meci oficial urmează să fie anulat, atunci el trebuie să verifice situația câmpului de hochei ori de câte ori este posibil înainte de sosirea fanilor.

Dacă meciul este anulat, arbitrul nu acționează ca arbitru într-un meci neoficial.

Responsabilitatea pentru starea precară a terenului de hochei, inclusiv calitatea slabă a gheții, revine organizatorilor meciului.

Temperaturile foarte scăzute, care duc la înghețuri severe, sunt considerate condiții meteorologice nefavorabile. În principiu, temperatura la minus 25 de grade Celsius poate fi acceptabilă dacă nu există vânt și umiditate scăzută. Cu aer umed și un vânt blând, temperatura la minus 17 grade Celsius poate fi acceptabilă pentru joc.

Dacă meciul este ținut la o temperatură foarte scăzută, judecătorul are dreptul să suspende jocul timp de 5-10 minute pentru a oferi jucătorilor posibilitatea de a se încălzi.

Arbitrul poate anula meciul din cauza temperaturii scăzute. În astfel de cazuri, bunul simț ar trebui să prevaleze întotdeauna.

Dacă un câmp de hochei este imposibil de folosit pentru un joc din cauza zăpezii grele, judecătorul decide să transfere jocul.

3. Inventarul și forma

Pe un câmp neutru, echipa care este listată mai întâi în program poate folosi formularul său.

Echipa gazdă trebuie să dea echipei de arbitri câte două goluri pe meci.

Toți jucătorii și judecătorii pe gheață trebuie să fie pe patine. Patinele nu trebuie să aibă muchii ascuțite sau alte obiecte care pot fi periculoase pentru ceilalți. Pentru a preveni rănirea, capetele din față și din spate ale lamelor trebuie rotunjite la o rază de cel puțin 5 mm.

Toți jucătorii și arbitrii trebuie să poarte căști de protecție. Toți jucătorii trebuie să aibă, de asemenea, un kapa al eșantionului acceptat pentru protecția dinților și a buzelor și protecția gâtului, iar portarul trebuie să aibă un model aprobat de grila de protecție pe față. Modificați echipamentul de protecție aprobat este interzis.

Bastonul trebuie să fie confecționat din lemn sau din alte materiale permise în mod similar. Lățimea sa de-a lungul întregii suprafețe, incluzând înfășurarea, nu trebuie să depășească 7,0 cm. Lungimea exterioară a bastonului nu trebuie să depășească 125 cm. Unghiurile și muchiile bastonului trebuie rotunjite. Nu sunt permise piesele metalice de pe baston.

Judecătorul verifică cluburile și alte echipamente înainte de meci. În momentul remizării, căpitanii ambelor echipe confirmă că toate inventarele folosite de echipele lor îndeplinesc cerințele regulamentelor și că jucătorii folosesc unelte de protecție. Căpitanul este responsabil pentru echipa sa în această privință. Dacă se dovedește că jucătorul folosește echipament incomplet, acesta este eliminat (2 minute). Jocul reia lovitura libera, daca arbitrul trebuie sa opreasca jocul pentru a pedepsi jucatorul. În alte cazuri, judecătorul acționează în conformitate cu aceste reguli. Un jucător care este scos din câmpul de hochei din cauza echipamentului necorespunzător, când intră din nou în câmp trebuie să-l arate el însuși judecătorului că a înlăturat erorile din echipament.

Un jucător care a pierdut echipamentul de protecție în timpul meciului (casca, masca de față, capacul de protecție dentară, vârful de plastic pe patine etc.) nu are voie să termine momentul jocului. Jucătorul trebuie să aducă imediat echipamentul în ordine. Pentru încălcarea acestei reguli, se acordă o lovitură liberă și se elimină 2 minute.

Un judecător ia măsuri decisive împotriva unui jucător care interferează cu jocul, legând șireturile sau punându-și mănușile pe gheață etc. Orice ajustare a echipamentului ar trebui să fie efectuată lângă banca jucătorilor de rezervă la care este trimis jucătorul. Dacă jucătorul prin comportamentul său întârzie jocul, primește ștergerea (2 minute).

Dacă în timpul jocului mingea rămâne blocată în patinele unuia dintre jucători sau în echipamentul său, jocul trebuie oprit și reluat de o minge contestată.

Patinele, bastoanele și bobina trebuie să aibă o culoare diferită de minge.

Fiecare echipă joacă în șase jucători, inclusiv un portar. Fiecare echipă are dreptul în timpul jocului de a face un număr nelimitat de substituții din componența a cel mult 20 de persoane înscrise în protocolul concursului. Înlocuirea jucătorilor este posibilă atât în ​​timpul jocului, cât și când jocul este oprit. Un jucător care trebuie schimbat trebuie să părăsească câmpul înainte ca jucătorul care îl înlocuiește să intre în joc. Înlocuirea portarului este posibilă numai în timpul opririi jocului, cu permisiunea arbitrului în teren. Oricare dintre jucătorii echipei poate înlocui portarul în timpul jocului, notificând judecătorul despre acest lucru în teren. Fără un portar, nu poți să te joci.

Un jucător eliminat de pe teren de un judecător pentru o perioadă nu poate fi înlocuit de un alt jucător, cu excepția cazurilor prevăzute în clauza 11 din aceste reguli. Dacă portarul este îndepărtat de pe teren, atunci timpul său este servit de oricare dintre jucătorii echipei, înscriși în procesul-verbal al meciului, iar echipa continuă jocul în minoritate.

Dacă portarul este eliminat înainte de sfârșitul jocului, atunci în 4 minute echipa joacă în plină forță.

Un jucător eliminat temporar poate intra în joc după ce a executat sentința cu permisiunea arbitrului sau a judecătorului din teren.

Jucătorii de rezervă și reprezentanții echipelor ar trebui să fie în afara gheții.

Jucătorul care este căpitanul echipei trebuie să aibă un bandaj cu lățimea de cel puțin 8 cm pe mâna stângă deasupra cotului. Bandajul trebuie să difere clar de forma în culoare.

În cazul în care căpitanul este eliminat înainte de sfârșitul meciului sau dacă suferă o vătămare gravă, din cauza căruia nu mai poate continua jocul, funcțiile sale sunt transferate altui jucător care va avea și bratara căpitanului pe brațul său.

Căpitanul echipei, care este îndepărtat pentru o vreme, continuă să îndeplinească funcțiile de căpitan al echipei.

Un jucator accidentat care nu a fost inlocuit de un alt jucator se poate reintra in joc in orice moment.

Această regulă se aplică jucătorului care a părăsit terenul pentru a pune echipamentul în ordine.

Jucătorul rănit care trebuie înlocuit poate părăsi terenul de hochei în orice loc, în conformitate cu recomandările arbitrului.

Dacă una dintre persoanele de pe bancă încalcă regulile de conduită, atunci îi este dat un avertisment oral sau, dacă situația o cere, este afișată o carte roșie.

5. Brigada Judiciară

Competițiile sunt deservite de comisia de judecători. Un meci este servit de un arbitru.

Secretarul-arbitru este fața oficială a meciului, care este supusă arbitrului în timpul meciului. Secretarul-secretar monitorizează eliminarea jucătorilor și respectarea timpului de penalizare. Numărătoarea inversă a playerului nu începe înainte de reluarea jocului.

La cererea jucătorilor, judecătorul trebuie să explice pe scurt motivul deciziei sale. Judecătorul ar trebui să evite discuțiile și dezacordurile cu jucători și / sau funcționari în domeniu. În mod similar, el ar trebui să evite discuțiile și dezacordurile cu jucătorii și funcționarii din afara domeniului, însă el trebuie să explice motivul deciziei sale.

Drepturile și îndatoririle sistemului judiciar sunt determinate de regulile jocului de hochei cu mingea. În timpul competiției ar trebui să existe un medic la datorie.

6. Durata jocului

Jocul dintre echipele bărbaților durează 50 de minute. Timpul de joc este împărțit în două părți egale cu 2 jumătăți de 25 de minute, cu o pauză de 5 minute. Ștergerile sunt de 2 minute și 4 minute.

Durata pauzelor menționate mai sus trebuie, pe cât posibil, să fie respectată întotdeauna, dar judecătorul se poate îndepărta de reguli dacă consideră că există motive întemeiate pentru acest lucru.

Dacă, după timpul principal al jocului, contul rămâne același, nu se alocă timp suplimentar și nu se acordă gloanțe.

Dacă există evenimente înainte sau în timpul meciului care nu permit ca meciul să fie completat corect (într-un spirit sportiv), arbitrul poate, la discreția sa, să anuleze sau să întrerupă jocul. Trebuie subliniat faptul că cea mai importantă datorie a unui judecător este de a ține un meci, adică Pentru a anula sau a opri jocul trebuie să existe motive foarte serioase.

Astfel de motive sunt condițiile meteorologice nefavorabile, iluminarea slabă a terenului de hochei, starea precară a terenului sau echipamentul utilizat pe teren (porți, cornițe etc.).

Pentru a relua un joc temporar întrerupt, se acordă o minge contestată. Se joacă din locul în care a fost mingea în momentul în care jocul a fost întrerupt. Dacă, totuși, în momentul în care jocul a fost oprit, mingea a fost în zona de pedeapsă, mingea disputată este jucată de la cel mai apropiat punct de plecare din linia de pedeapsă.

Pentru a juca mingea disputată, doi jucători ai echipelor opuse se confruntă reciproc și înapoi la linia de țel. Cheile sunt ținute paralele între ele de fiecare parte a mingii. Nu este permis să atingă mingea la fluierul judecătorului. Când jucați o minge controversată, aceasta poate fi îndreptată spre ambele părți.

Timpul petrecut la opriri în joc din motive nefirești se adaugă la momentul principal al meciului. Astfel de cauze includ rănirea unui jucător, înlocuirea unui jucător etc.

Dacă se adaugă timp, atunci secretarul meciului și căpitanii ambelor echipe sunt informați despre acest lucru. Dacă se adaugă timp în ultimul minut al primei reprize sau în ultimul minut al meciului, căpitanii sunt informați despre timpul rămas doar la cererea lor.

Judecătorul trebuie să se asigure că în timpul meciului nu există obstacole în joc. Judecătorul trebuie să fie foarte atent, în special în ultimele minute ale jocului și adaugă timp dacă una dintre echipe încearcă să amâne jocul.

Dacă un judecător din greșeală nu reușește să dea un semnal despre sfârșitul unei opriri pentru prea mult timp, el nu poate anula golul marcat și marcat sau orice decizie care a fost luată în această perioadă suplimentară de timp.

Dacă un judecător dă din greșeală un semnal despre sfârșitul unei jumătăți de timp prea devreme și înțelege, atunci își poate corecta greșelile după cum urmează:

· În cazul în care a apărut o eroare în prima repriză a meciului, după pauză, ambele echipe ocupă aceeași jumătate a terenului ca în prima repriză, termină din greșeală timpul rămas. Apoi, prima jumătate se termină, echipele schimbă poarta, după care meciul este jucat fără o pauză suplimentară.

· Dacă echipele s-au dus deja la vestiar și greșeala a fost făcută în a doua repriză, arbitrul invită echipa să meargă din nou la câmpul de hochei pentru a termina timpul rămas. Lovitura inițială în acest caz se realizează prin aceeași comandă ca la începutul acestei perioade.

Fiecare echipă poate lua timp de 30 de secunde în joc. Numai căpitanul echipei poate solicita o perioadă de expirare. Un timeout este dat imediat dacă sa întâmplat la momentul opririi jocului. În celălalt caz, timpul de expirare este dat în momentul celui mai apropiat opriri de joc. Timpul compensat pentru timpul de expirare este, de obicei, 1 minut.

Echipa, eliberată în a doua repriză cu întârziere, este pedepsită cu o eliminare de 2 minute. Penalitatea este servită de către jucător la conducerea căpitanului echipei.

Înainte de începerea meciului, arbitrul atrage loturi, iar echipa câștigătoare are dreptul de a alege poarta. Echipa care pierde efectuează greva inițială.

După prima repriză, echipele își schimbă scopul. Etapa inițială din a doua jumătate a meciului este efectuată de echipa opusă.

Jocul începe prin executarea uneia dintre comenzile loviturii inițiale din centrul terenului de hochei, după ce arbitrul fluiera. Bilele trebuie să se rostogolească cel puțin 20 cm înainte de a fi luate în considerare în joc. În timpul grevei inițiale, toți jucătorii trebuie să fie în jumătatea lor de teren și nu au voie să treacă linia de mijloc până când mingea este în joc. Dacă unul dintre jucătorii atacanți traversează linia de mijloc înainte de începerea grevei inițiale, echipa adversă are dreptul să execute o lovitură liberă de la locul unde jucătorul a trecut linia de mijloc.

Jocurile echipei care nu au primit dreptul la kick-off trebuie să fie la cel puțin 5 m de minge. Dacă greva inițială nu a fost efectuată în conformitate cu regulile, se efectuează o nouă grevă inițială. Numărătoarea inversă începe cu prima grevă inițială executată corect. Această ordonare se aplică și grevei inițiale din a doua jumătate.

Jucătorul care încheie kick-off nu are voie să atingă mingea din nou până când mingea nu atinge bastonul celuilalt jucător.

Dacă, în momentul opririi jocului, mingea se află în zona de penalizare sau în spatele liniei de poartă, atunci mingea disputată este atribuită celui mai apropiat punct de lovitură liberă.

8. mingea este în joc și mingea nu este în joc

Mingea nu este considerată în joc:

a) când a părăsit complet terenul;

b) când jocul este oprit de către arbitrii în teren;

c) dacă în timpul unei partide de seară mingea se ridică deasupra armăturilor electrice suspendate sau cade în ea;

d) când mingea a lovit plasa sau a intrat în poartă din spate sau din lateral.

În restul timpului, mingea este considerată în joc, inclusiv în următoarele cazuri:

a) când mingea atinge arbitrul pe teren;

b) când jucătorii au oprit jocul, presupunând că a avut loc o încălcare a regulilor, iar arbitrii vor opri jocul.

Este permisă jucarea mingii în spatele liniei de țintă.

Dacă mingea lovește arbitrul oriunde în câmpul de joc și, ca rezultat, una dintre echipe primește un avantaj, jocul se oprește și se reia cu o minge contestată.