Eșecul catalan

Parisienii au dat una dintre cele mai bune meciuri din istoria lor modernă.

PSG triumfa în zidurile sale native. Echipa Unai Emery intr-un stil spectaculos a invins catalanul "Barcelona". Această întâlnire a avut loc în cadrul finalei din Liga Campionilor 1/8.

PSG ar putea izbucni înainte chiar în al cincilea minut al întâlnirii. Dee Maria a aruncat cu brio mingea în zona de pedeapsă a oaspeților, unde Cavani a manipulat rundă, dar șutul său a fost blocat de apărători. Puțin mai târziu, Matiuidi a ratat această posibilitate șocului. Blaise a bătut din poziția cea mai avantajoasă, dar a căzut în mâinile durerii lui Stegen.

PSG mare a început întâlnirea, a acționat în mod agresiv și absolut fără teamă. "Barca" nu arăta ca ea însăși. Ca rezultat, parizienii au coborât cu desăvârșire înainte în minutul 18. Gazdele au câștigat un standard promițător, care a fost perfect proiectat de Angel Di Maria activ, care a rupt prin perete.

"Bars" a reușit să-și revină puțin, a pus controlul asupra mingii, dar niciuna nu a fost extrasă. Gomes ar putea restabili echilibrul - Trapp a jucat mai presus de orice laudă și a distrus un tribune de ovăție furtunoasă.

PSG a răspuns cu cea mai periculoasă lovitură a lui Draxler, care la târât pe Ter Stegen, dar în minutul 40, Mark-Andre a fost neputincios. Gazdele interceptat mingea în centrul terenului, Verrati otpasoval în timp util dreptul de a Dracler de mai sus, care a lovit cu îndemânare în colțul din depărtare de o poziție confortabilă.

La începutul celei de-a doua jumătăți, situația "somnorosului" "Barcelona" a fost pur și simplu dezastruoasă. Dublul a fost proiectat de Di Maria. Arbitrul argentinian a executat cu exactitate de pe extrema suprafata de pase, trimitandu-se o mana in dreapta coltului oaspetilor.

Du-te înapoi și joacă mai pragmatic? Nimic de genul ăsta! Parisienii au continuat să meargă înainte, iar catalanii păreau cumva zdrobiți și chiar înspăimântați. PSG a jucat foarte dinamic, a ars din toate acestea fără urmă, jucătorii s-au asigurat cu îndemânare și au înțeles din jumătate de cuvânt. Atacul "blaugrany", la rândul său, a continuat să rămână tăcut, a fost blocat de oxigen.

În minutul 71, Cavani a marcat. Meunier a alergat la 40 de metri, apoi a văzut "coridorul", a șters cu inteligență Edinson, și el a intrat în contact "bang" în colțul din apropiere.

Pe locul 79, Neimar ar putea reduce diferența - trecut. A lovit postul. "Barca" a încercat să înscrie cel puțin un gol - toate fără rezultat. O adevărată catastrofă pentru locuitorii din "Camp Nou" și este complet neclar cum vor corecta situația din meciul de întoarcere.

PSG - Barcelona 4: 0 (2: 0)
Goluri. Di Maria, 18 (1: 0); Draxler, 40 (2: 0); Di Maria, 55 (3: 0); Cavani, 71 (4: 0).