Despre cea mai bună finală din istoria Ligii Campionilor

În cazul în care fanii de fotbal cu experiență pentru a cere pentru a vorbi despre evenimente interesante pe care le au, probabil, vă amintiți cel mai mult despre finala Ligii Campionilor de la Istanbul, unde au jucat „Milano“ și „Liverpool“.

Legendarul meci a intrat întotdeauna în istoria fotbalului sub numele de "miracol din Istanbul" și fiecare dintre martorii săi poate spune cu mândrie: "Este incredibil! Și am văzut-o cu ochii mei? "

Nu cu mult timp în urmă, celebra finală a sărbătorit cea de-a zecea aniversare, ceea ce oferă o ocazie excelentă de a reaminti evenimentele acelei seara de neuitat.

În pragul dezastrului

De la început, totul a fost greșit pentru Liverpool. În primul rând, celebrul Paolo Maldini ciocan mingea în plasa gol deja în primul minut al meciului, iar în doar un sfert de oră, prejudiciul a fost unul dintre liderii echipei Harry Kewell. Vino la câmpul Vladimir Šmicer nu a văzut înlocuitorul echivalent australian.

Avantajul italienilor era copleșitor. Se părea că acesta era sfârșitul.

Tu - antrenorul echipei, la o pauză care a pierdut 0: 3 în finala Ligii Campionilor. Jucătorii dvs. au fost literalmente rupți în prima jumătate a anului, fără a oferi o singură șansă de succes. Practic, la fiecare poziție, rivalul este superior sau cel puțin inferior în experiență și îndemânare. Ai pierdut un lider din cauza unui accident deja în mijlocul primei reprize.

Cum să găsiți cuvintele potrivite pentru jucătorii dvs. Ce schimbări pot fi făcute pentru a inversa această confruntare catastrofică a circumstanțelor? Desigur, astfel de întrebări au fost deranjate de antrenorul principal al echipei Liverpool, Rafael Benitez, care stătea în vestiar în fața băieților săi.

Cineva ar fi predat, dar nu un spaniol încăpățânat. S-au găsit cuvintele potrivite și au fost urmate primele acțiuni. În loc de Finn Finn din dreapta, antrenorul a decis să elibereze mijlocașul central cel mai experimentat Dietmar Hamann. Astfel, britanicii au fost restructurați pentru a juca în trei apărători cu Riise și Schmitser în rolul de laterale.

O decizie aventuroasă, a cărei idee a fost să încerce să conecteze mijlocașul stelelor din Milano și să dea mai multă libertate lui Stephen Gerrard.

Între timp, în timpul unei pauze în tribunele arenei fanii din Istanbul s-au plâns în engleză, dar a continuat să sprijine echipa lor și a cântat legendarul «Never Walk Alone Tu».

Stephen Gerrard despre Rafael Benitez și fanii echipei:

Toți credem acest om, ne învață să nu renunțăm niciodată. Am continuat să jucăm, chiar acceptând și crezând în victorie. Îți exprim recunoștința deosebită fanilor clubului, mulți dintre aceștia economisind bani săptămânale și luni pentru a veni la Istanbul pentru finala Ligii Campionilor.

"Miracol din Istanbul"

A doua jumătate a echipei pe mașină a pornit după scenariul primului. Dar "Liverpool" a durat doar câteva minute. Să te obișnuiești cu construcția nouă și să construiești jocul la poarta altora.

Punctul de cotitură a fost obiectivul frumos al capului lui Gerrard după ce a fost depus de pe flancul stâng. "Milano" sa răsturnat, iar pentru următoarele șase minute, "Liverpool" a reușit să dubleze la poarta italienilor. Figura cheie a acestui segment, precum și întregul meci în ansamblu, a fost căpitanul Merseyside. Stevie G a câștigat o penalti, după care a reușit chiar și scorul.

De fapt, "Milano" și nu a putut să se îndepărteze de șocul triplu. Numai că au mers în a doua jumătate, conducând scorul de 3: 0 și apoi 3: 3 deja în minutul 60. Mișcarea tactică a lui Benitez a funcționat 100%. Datorită schimbării schemei, Seedorf, Kaka și Pirlo s-au dizolvat în teren, iar jocul a trecut sub controlul echipei engleze. Acest lucru a contribuit, de asemenea, la inacțiunea lui și Carlo Ancelotti, care a făcut prima înlocuire doar în minutul 86 al meciului.

Aliniați jocul italienii au reușit doar în prelungiri, atunci când jucătorii epuizat tresar eroic „Liverpool“ creepul peste câmp. Ultimul pai care vybivshey în cele din urmă ieși din șanț „Milano“, a devenit un nebun portar dublu-City Airport polonez Jerzy Dudek după atacurile de Andriy Shevchenko la sfârșitul doilea reprizei Extra.

Andriy Shevchenko despre dubla salvare a unui Pol și înfrângerea echipei sale:

Dacă această situație se repetă de zece mii de ori, Dudek nu va lua o astfel de lovitură. Mi-am lovit puternic capul, poate că mingea a lovit mâna portarului. Și totuși nu înțeleg de ce am cedat.

Înainte de loviturile de departajare, "Milan" părea deja condamnat. Portarul "Liverpool" a continuat să creeze lucruri incredibile și a tras două lovituri dificile de la Pirlo și Shevchenko. Atacantul ucrainean, cu toată abundența de șanse, nu a reușit niciodată să lovească poarta rivalilor.

Astfel Liverpool a câștigat în acest moment cea de-a cincea și finală a Cupei Europene. Cu excepția câștigării Cupei FA anul viitor, sub conducerea lui Benitez, echipa nu a putut câștiga trofee mai serioase. Acesta a fost punctul culminant al mentorului spaniol și cel mai înalt punct al carierei sale. Dar fanii "miracolului din Istanbul" ai clubului englez nu vor uita niciodată.