840 Conflicte între soți datorită diferențelor de interese vitale

În timpul vieții mele - în activitatea unui psiholog practicant și acasă - am văzut cum a căzut familia datorită faptului că scopurile și motivele vieții soților sunt diferite.

Spune, un soț vrea să primească un salariu mare și să se mute cu succes de-a lungul scării de carieră, soția lui - să ridice liniștit copiii într-un port familial liniștit.







Iubește companii zgomotoase, instituții de divertisment, ea - tăcere și plimbări în natură.

Se străduiește să-și îmbunătățească sănătatea și se menține permanent în sport, preferă viața seculară, țigări, mese dezordonate, prezentări și cluburi.

El este înclinat spre creativitate, care este mai important pentru el decât bogăția materială, dorește ca soțul ei să facă o carieră și să câștige bani, tratând totul ca pe un capriciu.

Nu ai văzut astfel de contradicții și inconsecvențe?

În primele etape ale căsătoriei, noii soții par asemănători unul cu celălalt, iar toate neconcordanțele și discrepanțele par a fi nesemnificative pentru ei.

Vă veți gândi, ce fel de lucruri pe fundalul unui câmp imens de unire - interesul lor pasionat unul altuia!

Cu toate acestea, rasele de timp o dată pe oameni apropiați, arătând că nu există într-adevăr afinitate reală, ci doar o iluzie frumoasă și înșelătoare. Și mai mult în viață, cu atât mai mult această realitate tristă devine din ce în ce mai clară.







Începe conflictele de familie.

Într-o zi, un cuplu a venit să mă vadă. Soțul meu a lucrat ca vânzător într-un cort comercial, iar soția mea se pregătea să-și apere disertația în filologie. Ele au fost unite doar prin "problema locuințelor" și relațiile sexuale.

Rita și Timur se certau în fiecare zi de mai multe ori. Diferența dintre interese sa manifestat din ce în ce mai mult. Toți au stat la moarte în ceea ce privește înțelegerea vieții (pe de o parte - băut cu prietenii în zilele de sâmbătă, pe de altă parte - o carieră științifică, alternând cu adunări ocazionale cu capul).

Rita sa plâns de conflictul cu soțul ei și a vrut să mențină relații. I-am explicat că, cu această diferență de interese, familia este condamnată: odată ce problema "locuințelor" este rezolvată, va trebui schimbată, deoarece împreună nu au nimic de făcut.

"Sau trebuie să vă așezați împreună cu prietenii săi într-o singură companie pentru a bea bere sau să-l trageți la interesele și prietenii dvs., dacă puteți", își spuse el și se gândi că doar un miracol ar ajuta să-și salveze familia.

După cum a demonstrat timpul, nu există minuni în lume.

Pentru a înțelege mai bine cât de important este rezolvarea problemelor familiale, reconcilierea conflictelor și reunirea intereselor vitale ale soților care stăpânesc elementele de bază ale psihologiei practice, vă sfătuiesc să citiți cărțile mele:

- "Puterea interioară. Strategia de a te stăpâni ". (Cartea este utilă tuturor celor care aspiră să aducă interesele membrilor familiei pe un teren comun. Aceasta conține o descriere a metodelor psihologice care ajută la depășirea diferenței în interesul membrilor familiei și la apropierea pozițiilor lor de viață).

Puteți consulta secțiunile Psihologie practică și exerciții și psihotehnică. Pentru a armoniza relațiile de familie și pentru a sincroniza starea de spirit a partenerilor, este util să faceți exercițiile. Cu cât vei lucra mai conștient pe tine însuți, cu atât mai aproape de partenerul tău vei fi la nivelul psihologic și cu cât mai puține conflicte vei avea unul cu celălalt.







Trimiteți-le prietenilor: