6 Reguli simple pentru formatarea textului în doc-uri Google pentru a evita dezordinea editorului

Eu lucrez foarte mult cu documente și un vis pentru a ridica un monument pentru persoana care a venit cu Google Docs. Deoarece acesta este cel mai convenabil instrument pentru lucrul cu textul. Spre deosebire de software-ul desktop, nu au nevoie pentru a descărca fișiere (și confuz în versiunile), nu trebuie să scrie litera „am marcat zholtenkim care nu-mi place“ și în grabă peresohranyat * .docx în * .rtf, deoarece din cauza. Pe scurt, câteva pluse solide.







1. Resetați formatul

2. Nu modificați fontul

Dacă nu vă place standardul, înlocuiți fontul utilizat în mod implicit. Secretul este că dacă cineva va adăuga text în documentul dvs., atunci nimeni nu garantează că va include același font pe care l-ați pus în prealabil pentru al face.

Când scrieți și transmiteți textul, fonturile suplimentare sunt bătut.

3. Nu creați subcategorii într-un font mai mare

Dacă construiți corect anteturile, atunci Documente Google din partea stângă va afișa structura documentului.

6 Reguli simple pentru formatarea textului în doc-uri Google pentru a evita dezordinea editorului

Uneori norocoși și subtitrările făcute pur și simplu cu îndrăzneală sunt, de asemenea, recunoscute și construite în structură, dar de multe ori nu.







Unii fac subtitrări mâini: schimba fontul crește dimensiunea. Deci, scriitorul își ocupă pur și simplu capul cu informații inutile. Pur și simplu selectați subtitrarea și setați formatul „rubrica 2“ sau „Rubrica 3“ - este de formatare prestabilită pentru titluri.

4. Dați link-uri către imagini

Regula de ton bun: dacă documentul are poze sau dau linkuri unde pot fi descărcate sau trimite fișiere la e-mail.

6 Reguli simple pentru formatarea textului în doc-uri Google pentru a evita dezordinea editorului

5. Adăugați un spațiu înainte de paragraf

Acest punct este arome pure, dar insist.

6 Reguli simple pentru formatarea textului în doc-uri Google pentru a evita dezordinea editorului

Dacă adăugați un spațiu înainte de paragraf, nu trebuie să bateți paragrafele între ele cu un șir gol, astfel încât să nu rămână împreună.

6. Nu vopsiți textul

Nici măcar nu trebuie să spui nimic. Text Multi-colorat, fonturi diferite și dimensiuni diferite - iad complet. După ce am trimis un document pe prima pagină din care am numărat 4 dimensiuni diferite de font 5, 2 culori diferite ale substratului și culoarea 3 culori. Raskrasochka. Lăsat imediat formatarea.

Să repetăm ​​studiul

1. Nu vă păcăliți cu formatarea.

2. Nu jucați cu fonturi.

3. Pentru subtitrări, există formatare gata.

4. Trimiteți imagini separat.

5. Adăugați un spațiu înaintea sau după paragraful automat, și nu cu mâinile.

6. Nu faceti un curcubeu din text.







Trimiteți-le prietenilor: