4 moduri de a întări Iman

4 moduri de a întări Iman

Iman este temelia credinței. Aceasta este binecuvântarea Celui Atotputernic, care este în mod constant supusă unor schimbări și încercări. Uneori Iman slăbește și își pierde fortăreața. Fiecare sclav este responsabil pentru imanul său, care necesită reîncărcare constantă. Credinciosul trebuie să-și amintească faptul că Iman este firul de comunicare dintre el și Atotputernicul. Și numai întărirea lui Iman va întări relația noastră cu Allah Atotputernic.







4 moduri de a întări Iman

4 moduri de a întări Iman

Viața noastră este ca un labirint. Nu știi niciodată ce te așteaptă în spatele turnului și dacă există o cale de ieșire din situație. Punctul final al labirintului vieții este viața veșnică, iar scopul ei este acela de a obține satisfacția Celui Preaînalt. Pentru a trece prin labirintul vieții, avem nevoie de un ghid care să indice corectitudinea fiecărui pas. Această busolă în viața credinciosului devine Iman, datorită căreia zi de zi ne apropiem de scopul nostru final. O persoană care nu a crescut la iman este ca un rătăcitor care se rătăcește prin labirintul încurcat al vieții, fără a găsi o ieșire din el și rămâne în închisoare.

Cum poate un credincios să-și păstreze și să-l întărească pe Iman?

  1. Faceți fapte bune

Iman este temelia credinței și fundația lui Iman este fapte bune. Bunele fapte și intenții întăresc Iman. Dacă facem fapte bune, evitând haram, Imanul nostru va deveni mai puternic și viceversa. Profetul (pacea fie asupra lui) a spus: „Credința este în inimă, și este susținută de cazuri confirmate.“ Aplicarea credinței în practică înseamnă a face lucruri bune zi și zi afară. Faptele drepte se referă la toate sferele vieții noastre. Hadith spune: "Iman are mai mult de șaptezeci de sucursale. Cel mai înalt grad de ea - illallah ilaha la, iar cel mai scăzut nivel - mai puțin - este eliminarea modului în care împiedică oamenii și le dă o pacoste ".







Allah este Grațios și ia numai bine. Coranul spune: „bărbați și femei care săvârșesc fapte bune credincioase, vom da pe el va viata cu siguranta minunata si recompensa pentru cel mai bun din ceea ce au folosit pentru a face“ (Coran 16: 97).

Coranul este ghidul pentru o viață fericită a unui credincios în această lume veșnică. Coranul este pentru o persoană, nu pentru un raft. Foarte adesea o persoană se simte pierdută și neajutorată în viață și cere îndrumare de la Atotputernicul. În acest moment, Coranul se află în colțul camerei și colectează praful, așteptându-ne să-l luăm și să găsim acest ghid.

Coranul este cuvântul Celui Prea Înalt, un ghid trimis tuturor credincioșilor. Dacă am petrecut mai mult timp citit și studiat, am găsi o soluție la numeroasele noastre probleme, vindecarea problemelor inimii noastre și lumina care ne va conduce pe calea adevărului.

Coranul spune: „Trimitem în Coran ceea ce este o vindecare și milă pentru credincioși, ci la cel rău, el nu adaugă nimic, cu excepția pierderii“ (17:82).

  1. Petreceți ultima treime a nopții în închinare

Ultima treime a nopții este un moment special pentru credincios. În această perioadă el se poate apropia de Creatorul său. Potrivit unui hadis, „Când este ultima treime a nopții, Allah coboară la cel mai mic cer și spune:“ Nimeni nu întreabă despre sclavii mei mai mult decât mine. Cine îmi cere să dau? Cine îmi cheamă să răspund? Cine caută iertare, așa că iert „noaptea - acesta este momentul în care cultul este cel mai util atunci când rugăciunile sunt acceptate și o cerere de iertare, când să ierte păcatele, iar corpul devine sănătos. Patul cald și somnul preferă tratamentul față de Suprem, dhikr și citirea Coranului.

În Coran se spune: "Faceți namaz de la prânz până se întunecă noapte și citiți Coranul în zori. Într-adevăr, în zori, Coranul este citit cu martori (îngeri). Și citiți-o noaptea, trezind din somn, în plus față de ceea ce vă este prescris. Poate că Domnul tău te va conduce la locul de laudă "(17: 78-79).

Refuzul somnului lumesc și dedicarea timpului pentru închinarea Celui Atotputernic pentru a-și găsi mulțumirea îi umple inima credinciosului cu imamul și nu-l lasă să slăbească.

"Ține-mă minte, și îți voi aminti de tine". Mulțămiți-Mă și nu fiți nerecunoscători față de Mine "(Coran 2: 152).

Când simțiți că imanul vostru slăbește, atunci trebuie să-l acuzați, făcând dhikr lui Allah cât mai mult posibil.

Iman nu este numai ritualuri religioase, Iman este ceva care are rădăcini în inimă și este confirmat de fapte. Omul Iman are proprietatea de a crește. Dar, ca un copac, Iman creste si produce roade numai daca este ingrijit, ingrijit si protejat de ceea ce ii doare.

Vezi și:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: