3) Echipajele de logare

3) Echipajele de logare
După ploi abundente în adâncurile pădurilor din nordul Maine, echipa de logare lucrează într-un ritm accelerat. Furnizorii de lemne lucrează pe 3 mașini uriașe. Trei persoane pe 3 astfel de mașini pot șterge un teren de 0,5 hectare în aproximativ o oră. Ferăstrăul de ferăstrău cu un braț de 8 metri și un ferăstrău, adâncimea căruia este de 1,3 m, prinde și bate copaci timp de câteva secunde.






Operatorul de mașină cere brigadierului pentru radio:
- Deci este bine?
Maistrul răspunde:
"Uitați-vă să stați aici."

3) Echipajele de logare
Tractorul forestier pentru logare, cu o capacitate de încărcare de 21 de tone, dotat cu dispozitive de prindere hidraulice (încărcător cu fălci), captează copaci căzuți și le trage în punctele de încărcare. Gerald Pelletier Inc.
"Mai mult?"
- Atât de bine, îndeajuns!

Depozit și transport în exploatare forestieră

3) Echipajele de logare
Această grămadă este de 100 de metri lungime și de 5 metri înălțime. Transportatorii de busteni mari transportă cherestea de-a lungul drumurilor forestiere. Wayne, cel mai tânăr dintre frații Pelletier, este unul dintre conducătorii camioanelor de lemn. Povestea lui Wayne:
"Lucrarea nu se termină niciodată". Nimic, altceva.
A început să conducă camioane de lemn când avea 14 ani.
- La această slujbă sunteți în tensiune constantă - o mișcare greșită poate strica totul.
Acest sezon este deosebit de dificil pentru cherestea. Rudy spune:
- După toate aceste ploi, drumurile sunt pur și simplu îngrozitoare, iar drumul se transformă într-o mlaștină adevărată.

3) Echipajele de logare
Jason Nice spune:
"Este mai bine să mergeți pe un lac de gheață decât pe acest noroi".
Jason lucrează pentru familia Pelletier timp de 12 ani. Oricare ar fi vremea sau starea drumului, el întotdeauna se grăbește.
- Dacă vedem marginea capotei, atunci nu te teme de ei. Se întâmplă în multe feluri - câteodată totul se produce și, uneori, se îngroapă probleme.

Repararea echipamentelor echipajului de exploatare forestieră

3) Echipajele de logare
Pentru Andrew Morin astăzi este o astfel de zi. În timpul încărcării dimineața, un jurnal căzut de 2 cm a rupt furtunul hidraulic, care conduce fălcile macaralei. Andrew ar trebui să înlocuiască repede furtunul, dacă proprietarii vor să continue livrarea de lemn spre fabrica de astăzi.






Șoferul loggerului îl ajută pe Andrew să înlocuiască furtunul și, îndreptându-se spre furtunul deteriorat, spune:
- Uită-te la gaura asta! Aici se vede. Cred că Andrew a făcut-o cu scopul de a atrage atenția cameramanului (râde).
Andrew spune:
- Crezi, durează mai mult de un an.
- Fără furtunuri?
- Da, asta e.
Șoferul de camion, încercând să deșurubeze furtunul deteriorat de pe încărcător, întreabă:
"Andrew, aveți o cheie mai mare decât asta?"
- Nu. - oferă cea de-a doua cheie - este mai bine?
În loc de încărcare, Kostol ajută. Andrew spune:
"Cred că știi cum ar trebui să fie." Stai aici.
- Acum o voi curăța.
În pădure, trebuie să fii pregătit pentru tot.

Echipa de loggers din echipa Gerald Pelletier Inc. funcționează pe teritoriul unei mărimi egale cu statul Rhode Island. Co-proprietarul companiei Rudy spune:
- Este o afacere mare și destul de periculoasă. Trebuie să monitorizez progresul lucrărilor pe toate site-urile. Există multe cazuri.
Rudy face excursii zilnice pe site-uri. El lucrează la logare de la părăsirea școlii.
- M-am dus la școală, iar în această dimineață, la ora două dimineața, tatăl meu ma trezit și mi-a spus că ar trebui să merg cu el. Apoi aveam 15 ani. Sincer, mi-a plăcut mereu să conduc un camion, decât să merg la școală (ed., Adesea ca un rus).

Locul de deces al lemnului

3) Echipajele de logare
Astăzi, Rudy trebuie să facă o oprire specială pentru a-și îndeplini promisiunea pe care a dat-o unei văduve. Rudy, venind la crucea metalică, instalat mai des în pădure, își începe povestea:
- În locul ăsta, aici stă copacul. Din nou, îmi amintesc asta. Am auzit un șofer de macara care țipa la radio că avea nevoie de ajutor urgent. În vocea lui, mi-am dat seama că sa întâmplat ceva și mi-am simțit inima. A făcut o greșeală. Totul sa întâmplat literal în 2 secunde. Ferăstrăul lui a fost fixat într-o secțiune și a plecat. Când și-a întors spatele, dintr-o rafală de vânt, copacul sa prăbușit și a căzut de sus direct către el. Copacul a căzut pe piept. A fost o zi groaznică. Un tânăr a fost ucis, cu soția și copilul său lăsat. Greu de amintit!
De fiecare dată, venind în acest loc memorabil, Rudy își dă seama cât de periculoasă este această lucrare. El și frații săi au fost implicați în această afacere toată viața lor. El și-a adus fiul în această afacere.

Furnizorii de lemne sunt persoane care se ocupă cu tăierea copacilor și pregătirea lor pentru transport.

Cântecul "Loggers". 1967 Artistul Edward Gil:

Citiți următoarea poveste "Loggers"

3) Echipajele de logare
Un camion mare cu capișon, cu o abundență de piese cromate, încărcat cu lemn rotund, se întoarce la rândul său, pe drumul forestier. Curând vine macara pentru camioane, care pune camionul pe roți (deși această mașină este puțin probabil să fie reparată). Camionul face parte din compania de exploatare Gerald Pelletier Inc. Cherestea americana lucreaza in conditii dure - o rata ridicata de munca, accidente, ploaie, drumuri de murdarie in padure intr-o mlastina impenetrabila pentru busteni:
- Totul se întâmplă prost în logare. Acesta este cel mai rău lucru care se poate întâmpla - spune managerul Rudy. Ploaia este un adevărat coșmar pentru pilaștri (proprietari) și muncitorii lor. Din acest motiv, toate planurile se prăbușesc, încearcă să corecteze rapid situația din birou. Managerul Rudi spune la radio:
- Trebuie să fiu luminat de cealaltă parte a podului - sunt mai mult de 200 de metri cubi de lemn.
Săptămâna începe cu un accident teribil - de la un accident de camion.
- Foarte neplăcut atunci când remorca se rupe!
Se crede că o zi fără probleme este o zi bună.

Citiți și:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: