26 - Înlocuirea discurilor de frână față și a rulmenților roților - Honda accord cb4

Problema: la o viteză mai mare de 80 km / h și mai mare, cu o frânare netedă și adesea cu o frânare ascuțită, a lovit volanul puternic. Foarte puternic! Motivul era în vechile discuri de frână. Dacă discul stâng era încă plat, atunci cel drept - Shob-ul era neted. Ei au fost, de asemenea, motivul pentru care vârful de direcție. despre care am vorbit în revista # 24, a dispărut. Acum, când vârful nu a luat sarcina principală în absorbția vibrațiilor, el a fost transmis direct pe volan. Am ocolit această problemă pe toate căile, dar a trebuit să aștept și să îndurerez fără înțeles. În atelierele locale am fost îndoit de la 300 la 500 de euro pe procedură. Hmm! Dacă pot face asta, și eu pot.







La înlocuirea unității din stânga, el a observat că a existat o lovitură în rulmentul roții. Cine a înlocuit discurile și rulmenții de frână cu Honda, știe că durerea de cap este o durere. A trebuit să scot, să scot lagărul de pe hub și să îl dau înapoi. O muncă destul de laborioasă. Dumnezeu te păzește și un bun zână-mecanic de la așa ceva!







Am urmat exemplul, dar în schimb, să taie inel de rulment polizor pe butuc, o daltă fină a mutat inelul de la locul, și apoi a tras-o cu o stripteuză rotativ trehlapy (dvuhlapy prea va fi doar suficient spațiu). Sa dovedit destul de repede și fără zgomot inutil și scântei.

Da, da! Notați cele 4 șuruburi care ține rulmentul. Se pare că merg cu cea de-a 12-a pălărie, deci ai nevoie de o cheie specială. Când le-a îndepărtat, a lins un cap și celălalt cap nu se potrivea. A trebuit să sudez șuruburile de sus și să înlocuiesc originalul cu celelalte. buloane de substituție urmează: bolt lungime 45mm, pasul 1.25, diametru 10, iar rezistența maximă disponibilă. Fiți atenți la capotă. Șuruburile hexagonale convenționale pot să nu fie potrivite, deoarece au înnebunit într-o pânză. Am o pălărie sau ascuți ca am găsit șuruburi Allen cu pălărie circulară și 6 de capăt o gaură pentru o cheie. Șuruburile mele au fost rigide ca 12.9. Când lovirea lagărele am folosit HEX șuruburi 10h1.25h80 cu rigiditate 8.8 si a functionat bine.

Rezultatul. În interior, a fost un ordin de mărime mai liniștită, cu toate că pentru zgomotul I Buzilov împotriva pneurilor vechi Nankang. Frânează fără probleme și fără vibrații! Aceasta este fericirea. Sentiment foarte răcoros. Bătrâna începe să ia un vânt al doilea și începe să mă placă foarte mult.

Toate bune, tăcere în cabină și frâne bune!

Etichetă de preț: 167 € Kilometraj 310600 km







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: