25 Gândurile înțelepte ale poporului indian

exploratorii europeni numit din greșeală această națiune „indienii“, luându-le pentru locuitorii din India, care se presupune că a descoperit ce a traversat Atlanticul. Indieni - o națiune care europenii considera sălbatici înapoi, dar el a trăit în armonie cu natura. Înțelepciunea indienilor profundă, organică și reprezintă unitatea de om și natură.







Kluber a colectat mai multe gânduri înțelepte și scurte despre poporul indian, care dau o înțelegere a celor mai importante:

  1. Sufletul nu va avea un curcubeu, dacă nu ar exista lacrimi în ochii lui.
  2. Pentru a vă auzi, aveți nevoie de zile tăcute.
  3. Cel care tăcea știe de două ori mai mult decât cutia de chat.
  4. O persoană bună vede semne bune.
  5. Există multe modalități de a mirosi un skunk.
  6. "Este necesar" - doar să mori.
  7. Uită-te mai întâi la urmele mocasinelor tale înainte de a judeca deficiențele altor persoane.
  8. Inamicul nu este întotdeauna dușmanul, dar prietenul este prietenul.
  9. Dacă ați observat că vă plimbați pe un cal mort - coborâți!
  10. Nu judecați o persoană până când nu vor trece două luni în mocasinele sale.
  11. Totul din lume are propriul cântec.
  12. Un cuvânt bine spus este mai bun decât un topor bine aruncat.
  13. Chiar și un pește mort poate merge cu fluxul.
  14. Patria - unde te simți bine.
  15. Discutați cu copiii când mănâncă și ceea ce spuneți va rămâne, chiar și atunci când plecați.
  16. Un om trebuie să-și facă săgețile.
  17. Când cravatăți un cal la un post, așteptați ca acesta să realizeze puterea?
  18. Dacă ai ceva de spus, ridică-te ca să fii văzut.
  19. Un copil este un oaspete în casa dvs.: hrăniți, învățați și eliberați-vă.
  20. Totul pe pământ are scopul său, fiecare boală este un medicament care îl tratează și fiecare persoană este o destinație.
  21. Broasca nu bea iazul în care trăiește.
  22. Când ultimul copac este tăiat, când ultimul râu este otrăvit, când ultima pasăre este prinsă, numai atunci veți înțelege că banii nu pot fi mâncați.
  23. Viața curge din interior spre exterior. După acest gând, voi înșivă veți deveni adevărul.
  24. Spune-mi - și voi uita, arătați-mi - și nu-mi amintesc, mă atrage să particip, și voi înțelege.
  25. În fiecare persoană există lupta lupului rău cu binele. Câștigă întotdeauna lupul pe care îl hrănești.












Trimiteți-le prietenilor: