15 Plante interioare care îmbunătățesc aerul din casă

Decorarea locuinței noastre, cumpărarea mobilierului și a elementelor decorative, de obicei, nu ne gândim la faptul că calitatea aerului din casa noastră nu se poate schimba în bine în același timp. Toată vina pentru diferite substanțe care ne pot aloca noile lucruri. Aparatele electrice, laminate, linoleum și chiar șervețele de hârtie obișnuite pot conține urme de formaldehidă în contact cu aerul din casa noastră.







Ajutați-ne în lupta pentru calitatea aerului, animalele noastre cu cameră verde. Multe fabrici pot curăța aerul la domiciliu, colectând praf, fum și alte particule și compuși grei periculoși pentru sănătate.

Ce fel de plante sunt acestea? Iată câteva specii care sunt ușor de curățat, frumoase și capabile să îmbunătățească în mod semnificativ aerul din casă.

1. Clorofit


După ce sa stabilit în cameră, clorofitul (Chlorophytum) devine plămânul său: colectează monoxid de carbon și multe substanțe toxice din aer. Prin îndepărtarea formaldehidei din aer și prin secreția oxigenului, acesta nu este egal. Pentru multe stăpâni, pare prea simplu, dar dacă adăugați o oală interesantă sau o atârnați pe un suport neobișnuit - veți realiza că nu este la fel de simplu cum părea la început.

2. Ficus Benjamin


După clorofit, ficus benjamina (Ficus benjamina) este cel mai bun în purificarea aerului din praf și compuși otrăvitori, alocați de mobilier și obiecte din plastic. O caracteristică interesantă a acestei plante este că, în procesul de creștere a acesteia, este posibilă răsucirea rădăcinilor sale într-o varietate de figuri bizare.

3. Spathiphyllum


Florile spathiphyllum (Spathiphyllum), casnicii sunt deseori numite "coverlets". El nu este numai frumos, ci și foarte harnic. Îi ia sporii de mucegai din aer și, de asemenea, curăță aerul din tricloretilenă și formaldehidă.

4. Geranium, ea este, de asemenea, Pelargonium


În ciuda faptului că geranium (Pelargonium) poate afecta în mod negativ alergic, nu îl puteți lăsa nesupravegheat, deoarece este capabil să facă față agenților patogeni și bacteriilor din aer. Totul se referă la uleiurile sale esențiale, care, în absența contraindicațiilor, au un efect benefic asupra corpului uman. Geranium îmbunătățește somnul și calmează sistemul nervos.

5. Sansevieria sau "limba maternă"


Nu m-am săturat să repet: este doar o plantă neobișnuită. Credeți sau nu, l-am uitat vara pe balcon timp de o lună. Temperatura a atins peste 35 ° C în timpul zilei. Se părea că nu exista nici o șansă de salvare, dar Sansevieria ne-a surprins cu vitalitate! Am turnat o plantă uscată a plantei și am transferat-o la umbră și apoi am găsit un plasture verzui lângă rizom. În bucurie, l-am hrănit cu îngrășământ lichid și după șase luni a devenit mai frumos decât înainte.
S-a dovedit științific că această plantă absoarbe oxizi de azot și formaldehide. Pentru copii, bucătărie, și pentru orice cameră - o achiziție de succes.







6. Palm de bambus, este și o hamedora

Hamedoreya (Chamaedorea) - o plantă foarte frumoasă, în grădina de acasă, la fel ca o regină. Îndepărtează perfect formaldehida din aer și o hidratează, ceea ce ușurează respirația.


Numele acestei palme a venit din două cuvinte grecești: dorea, care înseamnă un dar, și chamai - un pitic. De fapt, acest "cadou" nu este cu siguranță atât de pitic (la domiciliu ajunge până la 2 m înălțime), dar foarte util și frumos. Uită-te mai atent la astfel de specii comune cum ar fi Chamaedorea elegans și Chameedorea elatior.

7. Gerbera

De multe ori am auzit opinia că gerbera (Gerbera) - o plantă inutilă și cumpărată pentru frumusețe. Și, deși gerbera este una dintre culorile mele preferate, am crezut și eu. Imaginați-mi surpriza când am aflat că absoarbe benzenul din aer. De asemenea, îmbunătățește somnul: gerbera absoarbe dioxidul de carbon expus și asigură în schimb oxigenul.

8. Kiparisovik


Chipul (Chamaecyparis) ia din praful de aer și ionii negativi, emis de aparatele electrice. Și în schimb ne dă ioni pozitivi, eliberând astfel aerul. Ea face ca aerul să fie mai curat, mai proaspăt și mai plăcut.

9. Lemon și portocali


Citrus este un purificator excelent de aer. Aerul din camera în care cresc lămâi este eliminat de microbi și bacterii. Uleiurile esentiale ale acestei plante sunt foarte utile, calmeaza sistemul nervos, iar aerul pare sa fie hranit cu prospetimea. Pentru mulți este foarte îngrijorător în îngrijire, iar cineva crește așa, fără prea mult efort.

10. Begonia


Begonia (Begonia) cresc în multe apartamente din țara noastră, și nu fără motiv! Ei atrag praful, iar aerul devine mai hidratat. Trebuie doar să pulverizați planta de la pulverizator, astfel încât o nouă porțiune de praf, ca un aspirator, să fie absorbită de instalație. În plus, begoniile ucid cele mai multe ciuperci și germeni din aer. În plus, ele ajută la rezolvarea radiațiilor aparatelor electrice. Flori frumoase - ca un bonus pentru un astfel de număr de proprietăți utile.

11. Laurel Noble


În casele Europei, laurul (Laurus) nu este deloc raritate, dar aici avem o adevărată curiozitate. Doar țesute de utilitate. Aerul se va curăța de praf și germeni și va ajuta cu diferite boli. În ciuda simplității externe, planta este uimitoare pentru proprietățile sale de vindecare și curățare.

12. Dieffenbachia


Persoanele cu afecțiuni pulmonare frecvente diffenbachia (Dieffenbachia) vor fi la fel. Este capabil să distrugă stafilococi, care provoacă diverse boli neplăcute. De asemenea, planta captează și distruge substanțele otrăvitoare (toluen, xilen), care sunt extrase cu vopsele și vopsele de pardoseli, pereți.

13. Dracaena


Dracaena (Dracaena) este, de asemenea, o excelenta "ambulanta" a aerului. O dată în bucătăria noastră cu ferestre pe autostrada Yaroslavl a trăit o mică dracaena. Mulțumită ei în cameră nu a fost miros străin de pe stradă, nu a fost nici o poluare cu gaze. Ea ia perfect din aer nu numai benzenul, ci și tricloretilenă, zboară cu evacuări chiar în apartament.


Aloe (Aloe) este, probabil, deloc, și foarte mult chiar și cu bună știință. Și dacă nu - cu siguranță merită să obțineți. Îndepărtează aproape toți compușii de formaldehidă, mobilierul alocat și în boala atât de generală indispensabilă! Acesta va ajuta cu raceala sau nasul curge - doar ingropa cateva picaturi de suc in nas pentru prevenire si tratament. Aloe phytoncids ajuta la ameliorarea oboselii fizice și stimularea activității creierului.

15. Scheffler

În cele din urmă, voi vorbi despre Sheffler (Schefflera). Este un cadou real pentru un fumător sau, mai degrabă, pentru rudele sale de nefumători. Nu numai "fumează" cu tine, inhalând gudron și nicotină, dar și le neutralizează.

Planta este foarte frumoasă, aparține celei mai mari familii a familiei Araliev. Și pentru a crește o culoare stralucitoare, galben-verde, aveți nevoie de o mulțime de culoare împrăștiată.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: