15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

Pe planeta noastră există atât de multe locuri uimitoare, a căror existență este cunoscută foarte puțin, practic nu există turiști și este foarte greu să ajungi acolo. Nivele frumoase, sate de pescuit confortabile, oaze verde printre nisipul desert al desertului. Foarte mult ca un basm, nu-i așa?







Time-for-rest.com cu plăcere să împărtășim cu dvs. 15 locuri de pe planetă despre care foarte puțini oameni știu.

Blagaj, Bosnia și Herțegovina

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

Blagaj este un sat mic, în care printre cascade mici și ape azure sub o stâncă abruptă sunt case mici albe, iar în mijloc se ridică mănăstirea. Acesta este un loc sfânt pentru dervișii și sufii, care au construit un sat în acest paradis.

Wakachina, Peru

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

Huacachina este un oraș de oază în mijlocul unui deșert vast, drumul spre care va dura aproximativ 5 ore la sud de capitala Peru Lima. Populația are doar aproximativ 200 de persoane, prin urmare, ajungând acolo, vă puteți simți complet tăiate din întreaga lume. Și acolo poți să te plimbi pe păsările de nisip pe dealurile peruvane nisipoase.

Lacul Hillier, Australia

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

Imaginați-vă doar nisipul alb înconjurat de pădurea de eucalipt, lângă lacul roz din lume. Lacul Hillier este situat în sud-vestul Australiei, pe insula Middle Island, și a fost descoperit în 1802. Este remarcabil faptul că are o culoare roz și nu-și schimbă culoarea pentru un an întreg. Se presupunea că alge și microorganisme speciale îi dau o culoare roz, dar studiile ulterioare nu au confirmat-o. Prin urmare, până acum nimeni nu știe de ce iazul are o culoare atât de neobișnuită. Singura modalitate reală de a ajunge la Hillier este pe calea aerului.

Insula Marieta, "Plaja ascunsă", Mexic

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

"Plaja ascunsă" (Playa de Amor) - o plajă secretă, cu apă cristalină, o abundență de un număr mare de păsări diverse. Puteți ajunge la acest paradis izolat numai cu apă. Câteva minute de navigație prin labirintul peșterilor subacvatice veți vedea o priveliște minunată asupra plajei pierdute în insulele insulei.

Furătura din Silfra, Islanda

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

Defecțiunea Silfra este situată în Islanda, în Parcul Național Thingvellir. Acesta este un loc uimitor - un favorit pentru scafandri si aventurieri. Înotând aici, este ușor să pierdeți un sentiment de adâncime, deoarece cea mai pură apă potabilă rece este atât de transparentă, încât vizibilitatea în ea este de până la 300 de metri.

Isola Bella, Italia

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă






Nu există nici o îndoială că insula italiană Isola Bella (Isola Bella) pe Lacul Maggiore (Lago Maggiore) - una dintre cele mai frumoase din lume. Aproape toate aceste mici pământuri sunt ocupate de magnificul Palat Borromeo și de o grădină înflorită pe mai multe niveluri, cu grote, terase și fântâni. Adăugarea armonioasă a acestei splendoare sunt păsările regale, rătăcind în jurul grădinii, păunurile albe.

Popeye Village, Malta

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

Satul Popeye (satul Popeye) este o casă de lemn, construită inițial pentru filmarea muzicii Popeye în anii 1980. Și acum este o zonă de agrement cu un parc de distracții, croaziere de-a lungul golfului și vederi uimitoare. În unele case, situația a supraviețuit de la filmare și are legătură cu filmul.

Pământul roșu din Donchuan, China

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

Insula Florish, Portugalia

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

Insula Flores nu este în zadar în lista UNESCO, pentru că aici există un parc național cu o floră și faună unică. Acesta este situat în cel mai vestic punct al insulelor Azore, în largul coastei Portugaliei. În portugheză, acesta este un "cap de flori", pentru că aproape întreg teritoriul său este dotat cu flori de o varietate de culori și tipuri. Și există izvoare naturale calde și lagune, câmpuri de orez, sate unice, lacuri, precum și vulcani și peșteri faimoase.

Darvaz "Ușa în lumea interlopă", Turkmenistan

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

Darvaza (Darvaza) este un crater gigantic care arde aproximativ 60 de metri în diametru și 20 în adâncime. Locuitorii locali numesc acest loc "porțile iadului". Odată, geologii au găsit accidental aici o peșteră, care are rezerve uriașe de gaze naturale. Gazul a fost pus pe foc pentru a evita efectele nocive asupra oamenilor și a animalelor. Dar focul, care trebuia să iasă după câteva zile, arde deja 45 de ani. Aceasta este o priveliște unică și fascinantă, pe care oamenii din întreaga lume vin să o vadă.

Lencois Maranensis, Brazilia

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

Setenil de las Bodegas, "oraș în stâncă", Spania

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

În sudul Spaniei, în stâncă, timp de 8 secole, există un oraș numit Setenil de las Bodegas (Setenil de las Bodegas) sau, așa cum o numesc localnicii, un "oraș în stâncă". Pereții și chiar acoperișurile caselor de aici fac parte din rocile de bazalt uriașe și protejează localnicii de soarele și vântul arzător. Fiind acolo, printre peisajele muntoase masive, vă simțiți cât mai mici posibil.

Grota din Saint-Marcel-d'Ardes, Franța

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

Acest loc a fost descoperit încă din 1836 de un vânător francez. Grotto de Saint-Marcel-d'Ardeche este situat în regiunea Rhône-Alpes din Franța. Aceasta este o rețea vastă de peșteri cu ape cristaline și stânci colorate.

Pestele de marmură, Chile

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

Pesterile de marmură (Peșteri de marmură) sunt situate pe peninsula lângă Lacul General Carrera din Chile. Această rețea de peșteri uluitoare, care, de mii de ani, îngrijesc cu grijă și cu răbdare apa, formând pereți de marmură turbat de o frumusețe incredibilă.

Biserica din Las Lajas, Columbia

15 Locuri surprinzător de frumoase pe pământ, pe care mulți turiști nu le știu - timp pentru odihnă

Biserica Las Lajas (Las Lajas Sanctuary) este situată în defileul de la granița dintre Columbia și Ecuador. Arhitectura neo-gotică incredibilă și interioarele fascinate cu adevărat. Și biserica însăși se ridică deasupra râului pentru 45 de metri între stânci și cascade.







Trimiteți-le prietenilor: