12 Semnificația numelui comediei "vai de minte"

12. Semnificația numelui comediei de A. Griboedov "Vai de Wit"

Mintea este o virtute teoretică. Pentru predecesorii lui Griboedov, mintea ia în considerare doar respectarea măsurii. O astfel de minte în comedie are Molchalin, nu Chatsky. Mulțalinul îi slujește pe stăpânul său, îi ajută, dar mintea lui îi face rău doar pe Chatsky, este asemănător cu nebunia pentru alții, el este cel care îi aduce "un milion de chinuri". Convenabil minte Molchalin contrast cu ciudat și sublim mintea Chatsky, dar acest lucru nu este o luptă a minții și a prostiei. În comedia lui Griboyedov nu există nebuni, conflictul ei este construit pe opoziția diferitelor tipuri de minte. "Vai de Wit" este o comedie care a depășit clasicismul.







În opera lui Griboyedov a pus întrebarea: ce este mintea. Aproape fiecare erou are propriul său răspuns, aproape toți vorbesc despre minte. Fiecare erou are propria sa idee despre minte. Standardul minții nu este în jocul lui Griboyedov, deci nu există nici un câștigător în el. „Comedy dă Chatsky doar“ catralioane chin „și a plecat, se pare că, în aceeași poziție Famusov și fratele său, așa cum au fost, ca să nu mai vorbim de consecințele luptei“ (IA Goncearov).

Griboyedov a creat o comedie non-tradițională pentru timpul său. El a îmbogățit și a regândit psihologic personajele personajelor și tradițional pentru comedia problemelor clasicismului, metoda sa este apropiată de cea realistă, dar încă nu realizează realismul în întregime.

13. Genul particular al piesei lui A. Griboedov "Vai de Wit"

Comedia "Vai de la Wit" a fost creată la începutul anilor 20. Secolul al XIX-lea. Principalul conflict pe care este construit comedia este confruntarea dintre "secolul prezent" și "secolul trecut". În literatura de atunci, clasicismul epocii Ecaterinei cel Mare a avut încă putere. Dar canoanele depășite limitat libertatea dramaturgului în descrierea unei vieți reale, așa că Griboyedov, bazat pe comedia clasica, neglijate (după cum este necesar) unele legi ale construcției sale.

Orice lucrare clasică (dramă) ar fi trebuit să fie construită pe principiile unității timpului, a locului și a acțiunii, constanța personajelor.

Primele două principii sunt foarte strict observate în comedie. În produsul poate fi observat nu una, așa cum a fost idila (Chatsky - Sofia, Sofia - Molchalin MOLCHALIN - Lisa, Lisa - Petrushka), dar ele par să se alinieze „în linie“, fără a rupe unitatea de acțiune. În lucrarea clasică a cuplului, un cuplu de slujitori corespundea cuplului, parodindu-i. În „Vai de Wit“ această imagine este neclară: ea este în dragoste cu fiica „rob“ (Molchalin). Astfel, Griboyedov a vrut să arate tipul viața reală a oamenilor în fața Molchalin care FAMUSOV „dezradacinati încălzit și introdus secretari ...“ (și acum MOLCHALIN visele de a deveni un gentleman, sa căsătorit cu fiica Famusov).

Toți eroii lucrărilor clasicismului au fost clar împărțiți în poziții și negativi. Acest principiu este respectat în comedia numai în termeni generali: așa-numita societate famusovskogo spre deosebire de erou, exprimă puncte de vedere noi, progresive. Dar dacă luăm în considerare fiecare reprezentant al acestei societăți separat, se dovedește că fiecare dintre ele nu este atât de rău. De exemplu, sub formă de Famusov (principal antipod Chatsky în conflict social) război de țesut destul de clare trăsături umane pozitive: el iubește fiica dorește binele ei (în înțelegerea mea) și Chatsky pentru el - poporul nativ (după tatăl Chatsky FAMUSOV moartea sa a devenit tutorele lui și educator) la începutul comediei. Famousov îi oferă lui Chatsky un sfat destul de sensibil:

... În primul rând, nu fi ridicol,

Numele, frate, nu-l bate cu glas,

Și cel mai important - mergeți la wok, serviți ...

Imaginea eroului pozitiv, o Chatsky progresivă, marcată de unele caracteristici negative: temperament rapid, predispuse la demagogie (nu în zadar Pușkin se întreba de ce protagonistul spune, discursuri de foc înainte de aceste mătuși, bunici, Repetilov), iritabilitate excesivă și chiar furie ( „Nu este omul - sarpe "Este evaluarea lui Chatsky de către fosta sa iubită Sophia). Această abordare a protagoniștilor mărturisește apariția unor noi tendințe realiste în literatura rusă.

Principalele personaje ale comediei sunt ambigue. Deasupra capul familiei și proprietarul Famusov acasă am râs distractiv atunci când el flirteaza cu Lisa, din urca din piele, pentru a da fiicei sale la absurd Skalozub, dar reflecta asupra structurii societății a timpului, când a fost un adult și respectat de către toți oamenii, temerile " ceea ce va spune prințesa Marya Aleksevna. "

Deci, Griboyedov a vrut să ridiculizeze viciile societății contemporane în comedia, construită în conformitate cu canoanele clasicismului. Dar, în scopul de a reflecta mai bine situația reală, el a trebuit să se retragă din canoanele comediei clasice. Ca rezultat, putem spune că, în comedia „Vai de Wit“, prin forma clasică a caracteristicilor vizibile de lucru ale noii mișcări literare, realismul, deschizând noi posibilități pentru imaginea din viața reală a scriitorului.

14. Tema poetului și poeziei în lucrările lui Alexandru Pușkin

Această temă destul de tradițională ia încântat pe poeți precum Horace, Byron, Zhukovsky, Derzhavin și alții. Pușkin a folosit cele mai bune realizări în literatura mondială și rusă în poezia sa. Acest lucru a fost cel mai clar manifestat în tema poetului și a poeziei.

... laudă totul, doar revistele pentru hrană;

Roata se rostogolește după averea lor ...

Viața lor este o serie de necazuri, gloria este un vis.

"Vocea incoruptibilă" a eroului liric se aude în poemul din 1818 "K. N. Plyuskova. " Poetul se adresează doamnelor de onoare ale împărătesei Elizabeth Alekseevna, exprimându-și independența față de autorități:

Libertatea învață doar să laude,

Prin sacrificarea poeziei doar pentru ea;

Nu sunt regii născuți să amuze

Rușine pe muzica mea ...

În poemul din 1824, "Conversația vânzătorului de carte cu poetul", librăria sensibilă observă:

Nu vinde inspirație,

Dar poti vinde manuscrisul.

Poezia se termină cu recunoașterea de către poet a corectitudinii vânzătorului. Liniile finale sunt scrise în proză. Această tranziție la un discurs prozaic duce cititorul din lumea viselor într-o lume a realității lumești. În acest poem, Puskin a făcut un inovator: el a exprimat pentru prima oară o atitudine realistă față de activitățile poetului.

În poezia „Profetul“ (1826) descrie alegoric transformarea unui om simplu în profetul poet. „Serafim cu șase aripi“ dă oamenilor „profetic din Zenica“, auz extraordinar, înțeapă „șarpe mudryya“, în loc de o inimă l-am împins în piept „Uhl, aprins de foc.“ Dar această transformare completă nu este suficientă pentru a face o persoană să devină poet profet, pentru că voința lui Dumnezeu este necesară:

Și Dumnezeu mi-a chemat:

"Ridică-te, profet, și vezi și ascultă,







Fii mulțumit de voia mea,

Și, ocolind marea și pământul

Cu un verb arde inimile oamenilor. "

Astfel, Pușkin în "Profet" vede numirea poetului și a poeziei în "verbul ars inimile oamenilor".

Doi ani mai târziu a fost scrisă poezia "Poetul și mulțimea", expunând poetului atitudinea "mulțimii" seculare:

De ce cântă cu voce tare.

Pe măsură ce vântul cântecului său este liber,

Dar, ca vântul și stearpă:

De ce este folosită de ea?

Dar și poetul își exprimă atitudinea față de blestem:

Du-te departe - ce treburi?

Poet pașnic pentru tine!

În deznădejde, piatră îndrăzneață,

Nu vă reînvieți vocea!

Poetul este o ființă complexă, marcată de sus, dotată cu o parte a puterii creatoare a Domnului Dumnezeu, dar în același timp este o ființă umană obișnuită. Dumnezeu trimite inspiratie poetului, iar apoi -

Sufletul poetului va începe,

Ca vulturul trezit.

Răspunsul dvs. în aer este gol

Vei da nastere brusc ...

Nu aveți o recenzie ...

Pe capriciul rătăcirii lui aici și acolo,

Privind la natura divină a frumuseții,

Și înainte de crearea de artă și de inspirație

Tremurând cu bucurie în extazul emoției.

Un fel de testament poetic al lui Pușkin a fost poemul "Am ridicat un monument pentru mine, care nu a fost făcut de mâini" (1836), scris cu șase luni înainte de moartea sa.

Pușkin a subliniat calitatea esențială a lucrării sale - slujirea oamenilor, precum și "ce fel de sentimente se trezesc":

Și de mult timp voi fi atât de amabil cu oamenii,

Ce fel de sentimente m-am trezit cu lirul,

Că în vârsta mea crudă am lăudat libertatea

Și milă pentru cei căzuți.

Privind la Muzeu, el spune:

Prin porunca lui Dumnezeu, o mușcă, să fii ascultător,

Nu vă temeți de insulte, fără a cere o coroană;

Laudele și calomnia au fost acceptate indiferent,

Și nu provocați un nebun.

Poetul, în opinia lui Puskin, trebuie să depindă de nimeni, "să nu se plece cu capul mândru" pentru nimeni, ci să-și îndeplinească destinul cu demnitate - "să ardă inimile oamenilor cu un verb".

Mai târziu, Puskin va spune: "Scopul poeziei este poezia" și va rămâne credincios până la sfârșit.

15. Care este originalitatea temei iubirii în versurile lui Puskin

Alexander Sergeevici Puskin este un mare poet. Versurile sale ne cunosc cu gândurile poetului despre sensul vieții, despre fericirea omului, despre idealurile morale. În mod special luminos aceste gânduri sunt încorporate în poezii despre dragoste.

Una dintre primele lucrări dedicate temei iubirii este mesajul "Către Natalia". Acestea sunt versurile dragostei din perioada liceului, scrise în tradițiile clasicismului. Pușkin folosește forma largă a mesajului, referindu-se la actrița serbantă. El nu este doar îndrăgostit, este îndrăgostit pentru prima dată:

Pentru prima dată, mi-e rușine,

În deliciile feminine în dragoste.

Într-o altă poezie timpurie - "Desire" - eroul liric dorește, este tulburat de durerile iubirii nefericite, este greu pentru el. Iubirea din acest poem apare ca o suferință inspirată:

Îmi prețuesc dragostea pentru tortură -

Lasă-l să moară, dar lăsați-l să moară, iubitor!

În poemul „A ***“ ( „Îmi amintesc de un moment minunat ...“), poetul atrage imaginea ideală a femeii ceresc, un străin în jurul pământului. erou Liric o numește „geniu frumusețe pură“, „zeu“, admirand trăsăturile ei dulci cerești. În acest poem, Pușkin spune că dragostea pentru el - aceasta înseamnă a trăi și de muncă, dragoste - o mare sursă de inspirație. Love lacrimi - asta face ca Pushkin să trăiască și să creeze, în ciuda oricăror greutăți. Și o nouă întâlnire cu cel iubit „trezește“ sufletul, inspirația pentru a scrie acest poem.

"Te-am iubit ..." - probabil cea mai inimă poezie despre iubire din toată literatura lumii. Această poezie este o amintire a unei foste iubiri care încă nu a dispărut complet în sufletul poetului. El nu vrea să deranjeze și să deranjeze obiectul iubirii sale, nu vrea să rănească amintirile unui sentiment trecut:

Dar nu te mai deranja să te deranjeze;

Nu vreau să te întristez cu nimic.

Eroul liric îi dorește femeii iubite aceeași iubire sinceră și delicată pe cât simte:

Te-am iubit atât de sincer, atât de delicios,

Cum poate Dumnezeu să vă dea un iubit pentru a fi diferit.

Poezia "Te-am iubit ..." este o poezie despre un sentiment înalt, despre capacitatea de sacrificiu de sine, despre respectul față de sentimentele unei alte persoane.

În Odessa Pușkin a fost dus de EK Vorontsova. Dragostea pentru o femeie care nu-i aparținea, a dus la crearea unor poeme ca „Păstrează-mă, talisman mea“ (1825) și „arsă Scrisoarea“ (1825). Aceste poezii sunt pline de tristețe. Singurul lucru rămas în amintirea sentimentului este "scrisoarea iubirii", dar cu ea trebuie să-ți spui la revedere: "mi-a spus." Și poetul trădează focul "toate bucuriile sale". flăcări Greedy jefuiți ultima consolare și tristețe stânga „inel cu adevărat“, a devenit o „ceară topită“ și „cenușă drăguț“ stânga „în piept apăsătoare“, ca un memento al fericirii nu a reușit.

O altă poezie despre dragoste este soneta Madonei, dedicată Nataliei Goncharova. În "casa", poetul nu dorește să vadă lucrările de lux ale vechilor maeștri. Nu are nevoie de admirația vizitatorilor și de "judecata importantă a cunoscătorilor". Cel mai prețios erou liric este imaginea "celei mai pure Madone". Iar dorința lui sa împlinit. Cel Prea Înalt a trimis în jos "cel mai pur farmec cel mai pur model". Acesta este modul în care Puskin îi numește idealul, iubita sa femeie, care a devenit soția sa, pentru a cărei cinste poetul și-a dat viața.

Astfel, dragostea în poezia lui Pușkin este un sentiment profund, pur moral, infinit de tendențios și dezinteresat, înnobilarea și purificarea unei persoane. Chiar și atunci când nu are răspuns, dragostea este darul vieții. Dragostea în viața poetului a însemnat mult, pentru că el a iubit - a însemnat să trăiască și, cel mai important, să creeze.

16. Poemul lui Pușkin "Către mare" (percepție, interpretare, evaluare)

Poemul "La mare" a fost scris în 1824. Acesta a fost un punct de cotitură pentru Puskin - perioada de tranziție de la romantism la realism. Ea completează perioada romantică a creativității lui Pushkin

În poemul "Către mare" poetul spune la revedere nu numai "elementului liber", ci și viziunii despre lume romantică. Imaginea poetică a mării este combinată aici cu reflecțiile filosofice ale poetului despre soarta lui personală, despre soarta "contemporanilor condamnați" contemporani ai lui Pușkin - Napoleon și Byron.

Poezia începe elegant, maiestuos, solemn, gânditor:

Adio, element liber!

Ultima dată în fața mea

Voi rotiți valuri albastre

Și străluciți cu frumusețe mândră.

Acest început evocă imediat asociațiile vizuale poetice și, în același timp, în memorie. Pare o figură singuratică, gînditoare a poetului, pe fundalul mării vaste.

Marea pentru Pușkin este întotdeauna un simbol al libertății absolute, puterea forțelor elementare ale naturii, care nu depind de voința omului. Ea provoacă în sufletul poetului gânduri de evadare în țări necunoscute, un impuls romantic față de alte ceruri, la alte elemente libere.

În poemul "La mare", motivul de evadare nu sună imediat. Este precedată de o schiță peisagistică a mării fără sfârșit. El își dă drum liber și non-stop "undele albastre", nimeni nu poate să-i contracareze "impulsurile ciudate". Omul este neputincios în fața acestui element maiestuos, mai puternic și mai îndrăzneț:

Pescuitul umil al pescarilor

Capriciul tău a fost păstrat

Alunecă curajos printre umflături:

Dar ai sărit, irezistibil,

Și pachetul se scufunda.

Contemplarea mării, marile sale expansiuni îi determină pe Pușkin să reflecteze asupra soartei sale, despre acele speranțe și vise pe care poetul le posedă în exilul sudic. Acestea au fost visele unui "zbor poetic" către alte țări, alte țări, speranțe zadarnice "de a părăsi pentru totdeauna ... o pată plictisitoare și imobile". Dar acest lucru nu era destinat să se întâmple: poetul a rămas "în largul coastei" legat, fascinat de "pasiune puternică".

O nouă atitudine față de Napoleon apare în poezie. Puskin vorbește despre el ca pe un erou romantic, ca un om care a lăsat un notaj notabil în istorie, în destinele oamenilor. Pierdut în mijlocul stâncii de mare - ultimul refugiu al lui Napoleon, "mormântul slaviei" - simbol al prăbușirii speranțelor ambițioase ale acestei personalități istorice contradictorii:

O piatră, mormântul gloriei ...

Acolo m-am aruncat într-un vis rece

Acolo Napoleon a murit.

În poezie, Puskin vorbește despre soarta tragică a lui Napoleon: "Acolo sa odihnit printre chinurile."

Imaginea lui Napoleon prin asociere în memorie evocă imaginea unui "alt geniu", un alt "maestru al doomului" - Byron. Byronul personalitate neobișnuită, creativitatea lui iubitoare de libertate, moartea sa eroică în lupta pentru libertatea Greciei nu puteau decât să-și exagereze imaginația lui Puskin.

Strofe lui Byron - cântărețul libertății umane, cântărețul mării - sunt în legătură interioară strânsă cu tema unui poem dedicat mare, „versul liber“. Impresii din contemplarea de ajutor de mare pentru a descoperi imaginea poetului rebel Pușkin, care a fost, așa cum au fost create „spiritul mării,“ a fost ca un ocean, fiind în măsură „profund și sumbru,“ și, de asemenea „nu domesticit“ mare ca invincibil și oceanelor.

În poemul poetului sună singurătate motiv din lume, din care a părăsit genial „influențe dominante: a“ aruncat „“ în vis hladny „“ stins «iar celălalt» accelerat „“ ca zgomotul furtunii „:

Lumea este goală ... Acum, unde altundeva?

Mă vei trăda, oceanul?

Soarta pământului este peste tot aceeași:

În cazul în care o picătură de bine este acolo la pază

Deja iluminare sau tiran.

În ultimele două stânci încântătoare, poetul, din nou, acum, pentru totdeauna, spune la revedere mării, ultima dată când își privește expansiunea vastă și nesfârșită, ultima dată când admiră "frumusețea sa solemnă". Zgomotul liber și maiestuos al mării se va auzi de mult timp de poetul "în pustie, în întunericul închisorii" exilului lui Mihailov:

Adio, marea! Nu voi uita

Frumusețea ta solemnă

Și pentru o lungă perioadă de timp, voi auzi

Zumzetul tău în orele de seară.

În pădure, în deșert sunt tăcute

Te duc, ești plin,

Stâncile tale, golfurile tale,

Și stralucirea, umbra și sunetul valurilor.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: