10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Buna circulație a sângelui este importantă pentru sănătate. Sângele dvs. vă ajută să transportați substanțe nutritive și oxigen. Orice problemă cu sistemul dumneavoastră cardiovascular provoacă o serie de alte probleme de sănătate. Acest lucru poate duce la deteriorarea gravă a creierului, a inimii, a ficatului, a rinichilor și a membrelor.







Este posibil să aveți o circulație proastă a sângelui din mai multe motive, dintre care cele mai frecvente sunt ateroscleroza, "întărirea arterelor" și bolile arterelor periferice.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Aceasta poate fi, de asemenea, rezultatul altor probleme de sănătate, cum ar fi diabetul, bolile de inimă, obezitatea sau cheagurile de sânge. Fumatul, excesul de alcool, sarcina și tulburările de alimentație pot, de asemenea, să vă facă mai vulnerabili.

Cunoscând simptomele circulației sanguine proaste, vă puteți concentra asupra cauzei care stă la baza și puteți obține tratament în timp. Este important să consultați un medic, deoarece problemele legate de circulația sanguină pot duce la un atac de cord, accident vascular cerebral și chiar moarte.

Edemul membrelor inferioare

Umflarea moderată în picioare se poate datora unei poziții sedentare sau în picioare pentru perioade lungi de timp, aport ridicat de sare, malnutriție, obezitate, îmbătrânire, stil de viață sedentar, sindrom premenstrual (PMS) și sarcină.

Cu toate acestea, dacă suferiți de umflare pentru o perioadă lungă de timp - acest lucru se poate datora circulației sanguine necorespunzătoare. Din cauza încălcării fluxului sanguin, rinichii devin incapabili să efectueze procesul de menținere a fluidului în vasele de sânge. Acest lucru duce la faptul că lichidul se acumulează în țesuturile din jur. În cazuri extreme, circulația sanguină slabă poate provoca ulcere.

Dacă vă confruntați cu edemul picioarelor - ridicați picioarele deasupra nivelului inimii. Edemul va fi slăbit imediat ce circulația se îmbunătățește.

Amorțeală în brațe și picioare

Sentimentul de amorțeală în anumite părți ale corpului, în special în membre (brațe și picioare), poate fi, de asemenea, un semn de circulație sanguină proastă. Cauza insensibilității poate fi o presiune constantă asupra mâinilor sau a picioarelor, efectele compresiei nervoase la rece, temporare, stilul de viață sedentar și deficiențele nutriționale (vitamina B12 sau magneziu). Acesta poate fi, de asemenea, un simptom al sindromului de tunel carpian, diabet zaharat, scleroză multiplă și glandă tiroidă.

Mâini și picioare reci

Fluxul adecvat de sânge asigură o temperatură sănătoasă a corpului. Când fluxul de sânge este deranjat, corpul nu își poate menține temperatura normală, sângele nu poate ajunge cu ușurință la degete, ducând la înghețarea mâinilor și picioarelor.

Frecarea zonei afectate este o reacție naturală pentru a încuraja fluxul sanguin mai rapid. Alte cauze frecvente ale mâinilor și picioarelor reci sunt boala tiroidiană, sindromul Raynaud și neuropatia periferică.

Oboseala este un efect secundar comun al efortului fizic și al multor medicamente. Cu toate acestea, un sentiment constant de oboseală și oboseală poate indica, de asemenea, aprovizionarea insuficientă a sângelui. Acest lucru face ca organele să lucreze la uzură pentru a-și îndeplini funcțiile normale, afectează mușchii, deoarece nu primesc suficient oxigen și nutrienți. Împreună cu oboseala, pot apărea dificultăți de respirație, lipsă de rezistență și dureri musculare. Alte cauze ale oboselii includ consumul excesiv de alcool și cofeină, inerția, somnul sărac, dietele nesănătoase, anxietatea, depresia, stresul.

Sistem imunitar slab și vindecare lentă

Un sistem circulator slab va avea un efect direct asupra sistemului imunitar. Din cauza circulației slabe a sângelui, vitaminele și mineralele nu se răspândesc în timp util și în cantități suficiente. Acest lucru afectează capacitatea organismului dvs. de a lupta împotriva agenților patogeni. Pentru a îmbunătăți circulația sângelui și a îmbunătăți imunitatea, includeți exerciții fizice în viața de zi cu zi. Doar 20 de minute de mers pe jos cinci zile pe săptămână pot îmbunătăți fluxul de sânge în organism.

Varice

Varicele venoase pot fi un simptom, precum și o cauză de circulație sanguină proastă. Datorită fluxului sanguin necorespunzător, presiunea se acumulează și determină ca venele situate chiar sub suprafața pielii să se umfle și să devină vizibile. Variculele, de regulă, apar pe picioarele inferioare și cauzează durere, mâncărime, anxietate, arsură și greutate în picioare. Aspectul venelor proeminente devine și o problemă cosmetică. Alți factori comuni care contribuie la venele varicoase sunt ereditatea, obezitatea, constipația, modificările hormonale ale corpului, folosirea pastilelor contraceptive și a ocupațiilor care necesită repaus sau ședere prelungită. Dacă aveți vene varicoase, este foarte important să purtați ciorapi de compresie pentru a îmbunătăți fluxul sanguin adecvat.

Pierderea bruscă a părului

Pierderea părului fără o cauză cunoscută este un semn clar că sângele nu este distribuit corect în organism. Când scalpul nu primește substanțele nutritive necesare în cantitatea potrivită, părul devine subțire, uscat și începe să cadă. Slabă circulație a sângelui cauzează, de asemenea, pielea uscată și unghiile fragile din cauza lipsei de nutrienți.

Disfuncția erectilă (ED)

La bărbați, circulația slabă duce la scăderea fluxului sanguin în organele reproducătoare, contribuie la disfuncția erectilă. Această problemă se caracterizează prin dificultăți în realizarea sau menținerea unei erecții. ED este adesea asociată cu ateroscleroza. Astfel, persoanele care suferă de această problemă ar trebui să fie diagnosticate cu boli cardiovasculare.







Decolorarea pielii sau cianoza

Dacă pielea sau buzele devin albastre - acest lucru indică în mod clar un nivel scăzut de oxigen în sânge sau o circulație proastă a sângelui. Această problemă este cunoscută sub numele de cianoză. Deteriorarea bruscă a pielii la copii poate fi, de asemenea, primul semn al bolilor cardiace congenitale, deci este foarte important să se consulte imediat cu un medic.

Micșorarea circulației în artere în inima ta cauzează greutate în piept, apărând și dispărând în mod arbitrar. Din punct de vedere medical, această problemă este cunoscută sub numele de angina pectoris. Durerea în piept poate fi, de asemenea, un semn de ateroscleroză a acestor artere.

Durerea și greutatea în piept pot fi, de asemenea, un simptom al spasmei musculare, arsurilor la stomac, acidității, infecțiilor tractului respirator superior, ulcerului peptic și stomacului deranjat.

Nou de la utilizatori

Sa mutat din oraș în sat și fericit

După 38 de ani de viață într-o Samara uriașă și prăfuită, soțul meu și cu mine am plecat din oraș. Menținem gâște, rațe, curcani, iepuri.

Cu butași de plante ornamentale, nu am n.

Arbuști decorative Îmi place și știu cum să nu le crească doar, ci și să se înmulțească. În fiecare vară, tăiați o hortensie.

Dulce dovleac umplute cu orez și fructe.

Notați rețeta, vă va plăcea cu siguranță. Luăm dovleacul dulce. Mine, am tăiat capacul, scoatem semințele. Rea.

popular

Sa mutat din oraș în sat și fericit

După 38 de ani de viață într-o Samara uriașă și prăfuită, soțul meu și cu mine am plecat din oraș. Menținem gâște, rațe, curcani, iepuri.

Dulce dovleac umplute cu orez și fructe.

Notați rețeta, vă va plăcea cu siguranță. Luăm dovleacul dulce. Mine, am tăiat capacul, scoatem semințele. Rea.

Cu butași de plante ornamentale, nu am n.

Arbuști decorative Îmi place și știu cum să nu le crească doar, ci și să se înmulțească. În fiecare vară, tăiați o hortensie.

Cele mai populare pe site

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Scăderea înălțimii arborilor

De obicei, copacii sunt tăiați prin tăierea conductorului central. Deci, pentru.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Trebuie să stropesc grădina și podgoriile lui Fr.

A doua zi, am fost surprins să văd că vecinul a pulverizat strugurii. Foliage esch.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

5 greșeli tipice la tăierea vinului.

Strugurii sunt o cultură foarte fructuoasă și nu este deloc capricioasă.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Calendarul lunar și însămânțarea unui horticulturist.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Șase rețete pentru varză delicioasă

Varza acru este o farfurie delicioasa si sanatoasa. Conținut în.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Cei mai șicani castraveți primesc.

Am două gropi de compost pe complot. Le înlocuiesc: un an de depozitare.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Leu humus: pregătim și folosim

Vrei într-un timp scurt să ridici serios fertilitatea solului și în același timp.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Secretele de usturoi foarte mare

Creșteți usturoiul a trebuit să încercați și să erați. Această cultură sa îndrăgostit.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Chinchilla este un animal super-profit

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Plante care sperie afidele și furnicile.

Desigur, aceste plante nu sunt un panaceu pentru afide și furnici, dar în n.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Pe pesmet, roșiile mele cresc ca o supă.

Vreau să vorbesc despre modul în care am reușit să măresc randamentul într-un mod simplu.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Zmeură reparată: cum să mutați fructele.

Mulți grădinari început nu înțeleg foarte bine ce reparații sunt.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Mulți grădinari cred că butașii de decorațiuni și conifere.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

De ce trebuie să îndepărtați frunzele de roșii

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

Cine mananca zizifus, nu merge la doctori

Zizifus este una dintre cele zece cele mai valoroase plante medicinale. Și.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

De ce este util să dormi fără chilotei

Dacă comparați persoanele care dorm complet dezbrăcate sub pătura și cele.

10 Semne de avertizare privind circulația sanguină necorespunzătoare

5 reguli de plantare a merelor pe lut.

Nu este nimic dificil în plantarea unui copac. Un noroc, o treabă.







Trimiteți-le prietenilor: