10 Rugăciunile (duh-a) ale profetului Muhammad ﷺ

10 Rugăciunile (duh-a) ale profetului Muhammad ﷺ
Laudă lui Dumnezeu pentru faptul că ne putem întoarce acum la Creatorul nostru ﷻ, astfel încât să i se adreseze ﷻ cele mai bune dintre creațiile - Profetul Muhammad ﷺ. Cea mai bună instruire este instruirea Trimisului lui Allah, cel mai bun duh al Trimisului Divin. Profetul Muhammad la rugat pe Creatorul său cu rugămintea care cuprinde toate binecuvântările. Aici dăm 10 rugăciuni (du'a) ale Profetului ﷺ.

1. Cel mai adesea, Trimisul Celui Prea Înalt sa rugat lui Allah ﷻ după cum urmează:







اللهم ربنا آتنا في الدنيا حسنة وفي الآخرة حسنة وقنا عذاب النار

"O, Allah, Domnul nostru, dăruiți-ne bine în această lume și în lumea următoare și salvați-ne de chinul iadului".

2. Trimisul lui Allah (pacea și binecuvântările lui Allah să fie asupra lui) a ordonat următorul dua:

اللهم العربية

"O, Allah, iartă-mă (păcatele), arată-mi milă, dă prosperitate și destin."

"Apoi a spus că această rugăciune cuprinde binecuvântările pământului și lumea veșnică" (imam musulman).

3. Mesagerul lui Allah repeta adesea următorul dua:

يامقلب القلوب ثبت قلبى على دينك

"O schimbare a inimilor, întăriți-mi inima în religia voastră".

اللهم إني أسألك الهدى, والتقى, والعفاف, والغنى

"O, Allah, vă cer să vă îndrumați, evlavie, castitate și prosperitate."

اللهم إني ظلمت نفسي ظلما كثيرا ولا يغفر الذنوب إلا أنت, فاغفر لي مغفرة من عندك وارحمني, إنك أنت الغفور الرحيم

"Allah, adevărat, m-am oprimat de multe ori și nimeni altul decât Tine iartă păcatele. Iartă-mă, după ce i-am dat iertarea și am milă de mine, într-adevăr, ești Iertător, Cel mai milos ".

اللهم أصلح لي ديني الذي هو عصمة أمري, وأصلح لي دنياي التي فيها معاشي, وأصلح لي آخرتي التي فيها معادي, واجعل الحياة زيادة لي في كل خير, واجعل الموت راحة لي من كل شر







"Doamne, credința mea să fie corectă, pentru că în ea - protecția tuturor afacerilor mele. Și viața mea pământească să fie corectă, pentru că în ea - existența mea. Fie ca veșnicia mea să fie și vrednică, pentru că există întoarcerea mea. Faceți-mi viața pământească, multiplicând tot ce este bine și moartea mea, odihnindu-mă de tot ce este rău ".

اللهم إني أعوذ بك من العجز, والكسل, والجبن, والبخل, والهرم, وعذاب القبر, اللهم آت نفسي تقواها, وزكها أنت خير من زكاها. أنت وليها ومولاها. اللهم إني أعوذ بك من علم لا ينفع, ومن قلب لا يخشع, ومن نفس لا تشبع, ومن دعوة لا يستجاب لها

"O, Allah, cu adevărat, cer protecție de la Tine de la infirmitate, leneș, lașitate, zgomot, slăbiciune senilă și torturi grave. O, Allah, fă-mi nafele temându-se de Dumnezeu și-l purifică, tu ești cel mai bun curățitor, tu ești stăpânul și patronul lui. O, Allah ﷻ, într-adevăr, salvează-mă de cunoștințe inutile nesmirennogo inima din nafs nesatisfacator și motive, care rămâne fără răspuns. "

اللهم إني أعوذ بك من زوال نعمتك, وتحول عافيتك, وفجاءة نقمتك, وجميع سخطك

„O, Allah ﷻ, într-adevăr, am căuta refugiu în Tine de încetarea de bunătate și de schimbare (în ceea ce privește dăruită) dvs. Te bunăstarea și bruschețea de judecățile Tale și toate (care ar putea duce la) mânia ta!“

اللهم إني أسألك من الخير كله عاجله وآجله, ما علمت منه وما لم أعلم, وأعوذ بك من الشر كله عاجله وآجله, ما علمت منه وما لم أعلم. اللهم إني أسألك من خير ما سألك عبدك ونبيك محمد صلى الله عليه وسلم, وأعوذ بك من شر ما استعاذ بك منه عبدك ونبيك محمد صلى الله عليه وسلم. اللهم إني أسألك الجنة, وما قرب إليها من قول أو عمل, وأعوذ بك من النار وما قرب إليها من قول أو عمل, وأسألك أن تجعل كل قضاء قضيته لي خيرا

„O, Allah ﷻ, într-adevăr, eu vă întreb despre tot felul de beneficii care pot aparea mai devreme sau mai târziu, din ceea ce știu și nu știu! Și am căuta refugiu în Tine de orice rau care se poate intampla mai devreme sau mai târziu, despre care știu și cine știe! O, Allah ﷻ Eu, cu adevărat, vă cer beneficiul, care vă cere robului Tău și trimisul Muhammad ﷺ, și să caute refugiu în Tine de răul cel din care ați apelat la robul tău și Messenger Muhammad ﷺ! O, Allah ﷻ, adevărat vă cer să ne Paradis, precum și cuvintele și faptele care aduc să-l! Și am căuta refugiu în Tine din iad, și din cuvintele și faptele care aduc să-l! Și vă întreb că tot ce ați predestinat pentru mine a fost bun! "

اللهم زدنا ولا تنقصنا, وأكرمنا ولا تهنا, وأعطنا ولا تحرمنا, وآثرنا ولا تؤثر علينا, وأرضنا وارض عنا

"Doamne, măriți și nu reduceți; arătați-ne generozitatea și nu vă umiliți; ne dați și nu ne lipsiți; ne preferă, nu pe cineva pentru noi; ne face pe cei care sunt mulțumiți și să fie mulțumiți de noi. "







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: