Chelsea - Manchester City

În meciul central al rundei treizeci și unu din Premier League, "Chelsea" a bătut "Manchester City".

În week-end în Premier League, în engleză, a apărut spectrul de intrigi în cursa de campionat. "Chelsea" senzațional în pereții săi nativi a pierdut "Crystal Palace" și a permis "Tottenham" pentru a reduce decalajul la șapte puncte. Runda treizeci și unu ar fi putut face din intrigile din partea de sus a Premier League mai evidente, deoarece echipa Antonio Comte sa confruntat cu un meci dificil - la "Stamford Bridge" acordat "Manchester City". Echipa lui Josep Guardiola cu greu un pretendent la titlu, pentru că întârzierile de „cetățeni“ ai „pensionarilor“ a fost unsprezece puncte, dar au fost necesare mankuniantsami trei puncte în lumina luptei pentru a termina în top 4. În schimb, "City" ar putea să se răzbune împotriva "Chelsea" pentru înfrângerea acasă în prima rundă.

Obiective: Azar 10, Azar 35 - Aguero 26

Pedeapsa nerealizată: Azar 35

"Chelsea": Courtois, Louis, Azpilicueta, Cahill, Costa Rodriguez, Azar, Kant, Zuma (Matic 46), Fabregas, Alonso

"Manchester City": Caballero, Fernandinho. Pietre, Clichy, Silva, Sane (Nolito 86), Delph, De Bruijne, Navas, Aguero, Company

Avertismente: Kante 90 + 2 - Clichy 52, Compania 84

În ciuda tuturor speranțelor lui Antonio Conte. Victor Moses nu a avut timp să se recupereze complet la meciul de raportare. Mentorul lui "Chelsea" nu sa așteptat destul de mult, trimițând la poziția lui Cesar Aspilicuetu. Al treilea apărător central a fost Kurt Zuma. care mai devreme în sezon nu a intrat niciodată în gama de start. Pedro Rodriguez a lucrat în trioul atacat, iar în mijlocul terenului compania N'Golo Kante a fost Cesc Fabregas.

Echipele au început meciul cu inteligența, dar în cel de-al zecelea minut, "Chelsea" a reușit să deschidă un cont. Secții Antonio Conte a lansat un atac prin flancul drept, Azpilicueta rostogoli mingea de la marginea cea mai apropiată a suprafeței de pedeapsă, unde a lovit imediat Eden Hazard - joc de coajă după o revenire de cap a lui Vincent Kompany a fost în plasă. Acest lucru foarte rebound și confuză Willie Caballero în cadrul.

"Chelsea" a avut ocazia să joace în modul favorit de contra-atac. Londra a dat în mod deliberat inițiativa adversarului, dar "Manchester City" a fost foarte greu să depășească reducerile bogate ale gazdelor. Foarte adesea, Josep Guardiola a lovit din afara zonei de pedeapsă, deoarece mai aproape de oponenții lor de gol nu l-au lăsat pe "pensionari". În mijlocul primei reprize, echipa lui Antonio Conte ar putea avea un alt gol. Eden Azar a lovit din suprafața de pedeapsă - mingea după revenire a zburat de-a lungul arcului, a lovit bara transversală și a părăsit terenul.

În minutul douăzeci și șase, "Manchester City" a reușit să obțină chiar și scorul. Kurt Zuma a făcut mai întâi o trecere inutilă la Courtois, iar apoi, când portarul a făcut o greșeală și a bătut mingea lui David Silva. Apărătorul francez a acționat împotriva spaniolului într-un fel prea pasiv. Thibaut Courtois a lovit mingea după ce l-a lovit pe Silva de pe marginea stângă a zonei de pedeapsă, dar Sergio Aguero a fost terminat corect. Oaspeții au fost acuzați de încredere și au creat un moment bun. După ce a tăiat transferul, Leroy Sane a sărit la o întâlnire cu portarul, dar nu avea suficiente distanțe pentru germani. Courtois a redus unghiul și a respins jocul când Sana a încercat să transfere portarul tehnic.

Kurt Zuma părea foarte nesigur în prima repriză și, prin urmare, în timpul pauzei, Antonio Conte a înlocuit fundașul francez cu Nemanja Matica. Astfel, Cesar Aspilicueta a coborât în ​​centrul apărării, iar pe flancul drept a trecut Pedro Rodriguez. În debutul celei de-a doua jumătăți, "Manchester City" a creat un moment minunat. Kevin de Bruijn de adâncime lovitură liberă de înaltă depusă la marginea din stânga a suprafeței de pedeapsă, în cazul în care Vincent Kompany a ajuns într-un fel în mod inexplicabil pentru capul mingea. Căpitanul oaspeților a vrut probabil să facă o reducere, dar jocul a zburat într-un arc și a lovit bara transversală! Thibaut Courtois. pare să fi pierdut porțile în această situație.

În viitor, "Manchester City" a jucat cu un avantaj vizibil, dar "Chelsea" acest scenariu pare să se potrivească. Echipa Antonio Conte a apărat cu îndemânare, așteptând ocazia de a deschide primăvara și a desfășura un contraatac al fulgerului. În cel de-al șaptesprezecelea minut, "pensionarii" erau aproape de a trebui să dețină al treilea gol. O minge excelenta a jucat echipa gazda, dar Eden Azar fara interferente de la cincisprezece metri a lovit peste bara transversala! În general, mai aproape de sfârșitul jocului, "Chelsea" a fost mai mult timp pentru a efectua atacurile poziționale, iar acest lucru a fost un tribune foarte plăcut. Cu toate acestea, la primul minut compensat, Sergio Aguero a avut un moment. După un transfer lung, argentinul sa întins cu piciorul la minge, dar Courtois nu a pătruns dintr-un unghi ascuțit. Scorul după prima repriză, John Stones a primit o pasă în adâncime printre fundașii centrali ai echipei adverse, dar acesta a făcut fault și a scos din joc.

Scorul final este 2: 1. Chelsea au obținut o victorie importantă asupra Manchester City și nu au dat intriga cursei de campionat pentru a izbucni cu o forță reînnoită.