8 Jocuri care au ajutat copiii mei să învețe limba engleză, repetați

8 jocuri care au ajutat copiii mei să învețe limba engleză

8 Jocuri care au ajutat copiii mei să învețe limba engleză, repetați

Ne-am familiarizat deja cu variante liniștite de "jocuri". Acum este rândul jocurilor mobile pentru copii în limba engleză. Pentru a învăța limba engleză, puteți încerca o varietate de moduri de a învăța materialul. Dacă adulții se pot lăuda cu asiduitate, atunci este dificil pentru copii să stea mult timp și să privească în carte. Învățați copilul să vorbească engleza va fi mai ușor dacă încercați o abordare puțin standard. Vom construi pe faptul că jocul este mișcare, iar mișcarea este viața. Puteți învăța limba engleză și, uneori, aveți nevoie de ea în timpul jocurilor mobile. Iată câteva scenarii pentru tine și copiii tăi.







1) "Track" - "Road"

Acasă sau în aer liber, aranjați imaginile / obiectele în linie dreaptă sau într-un semicerc. Ar trebui să semene cu o cale (dreaptă sau înfășurată). Copiii se răsucesc de-a lungul obiectelor și descriu ceea ce văd. Puteți folosi frazele: "Pot să văd ...", "Am un ...", "Îmi place ...".

2) "Culori" - "Culori"

Luați foaia albă. Desenați litere colorate, sunete, numere pe ea. Apoi, numiți scrisoarea, sunetul, cifra și copilul îl găsește și se ridică. De asemenea, puteți complica jocul și apelați cuvintele care încep cu această literă, sunetul. Astfel, jocurile pentru copii în limba engleză devin mai interesante și mai distractive.

3) "Ball" - "Ball"







Este necesară numirea literei și aruncarea mingii la player. Când îl prinde, el numește cuvântul pentru această scrisoare și compune o propoziție cu acel cuvânt. De exemplu: F - fotbal - îmi place să joc fotbal.

4) "Adevărat - nu este adevărat" - "Adevărat de fals"

Jocul se poate face oral sau cu o minge. Spui fraza, aruncă mingea și cere. "Este adevărat despre fals?" El prinde mingea și răspunde "Da, este adevărat", sau vă prinde și aruncă înapoi cu cuvintele "Nu, nu este adevărat. Este falsă. " De exemplu, să luăm câteva fraze:

Cerul albastru - adevărat. mouse verde - fals.

Zăpada albă - adevărată. gri soare - fals.

Iarba verde - adevărată. negru de mere - fals.

5) "Cursa" - "Cursa"

Pe tablă sau pe perete captați imagini. Copiii pot fi împărțiți în două echipe. Vă numiți o singură fotografie. Din fiecare echipă un jucător rulează spre tablă / perete și găsește acest obiect. Cine are mai multe răspunsuri corecte, câștigă.

Copiii trebuie împărțiți în două echipe. Primul din fiecare echipă vine de la dvs. și vă dați fiecare sarcină, dar numai pentru ca nimeni să nu fi auzit. Apoi, fiecare se întoarce la echipa lor și într-un șoaptă trec misiunea unul altuia. Ultimul care a auzit sarcina trebuie să-l îndeplinească. De exemplu: ați întrebat "Puneți câinele pe scaun", ultimul care a auzit ar trebui să pună câinele pe un scaun. Dacă jucătorii au șoptit corect sarcina și ultimul jucător a reușit, echipa primește un punct. Câștiga pe cei care au marcat mai multe puncte.

Împărțim copiii în echipe, după ce le-am aranjat în mai multe rânduri. Fiecare echipă primește o carte cu o anumită imagine. Începeți să spuneți cuvinte diferite și, dacă printre ei vine un cuvânt de la una dintre echipe, întreaga echipă trebuie să se așeze. Dacă cuvântul dat nu sună, ei rămân în picioare. Răspunsurile mai corecte aduc victorie echipei.

Formăm două echipe. Noi punem cărți cu cuvinte gata făcute pe mese separate. Primii participanți din fiecare echipă se apropie de masă și aleg doar un singur cuvânt. Următorul participant apare și preia cel de-al doilea cuvânt. A treia - a treia, etc. Cuvintele trebuie adăugate la propoziție. Cine primește oferta potrivită, câștigă.

Așadar, am considerat jocuri de mobilă pentru copii în limba engleză, care vă ajută să vă bucurați și, cel mai important, să vă interesați copilul. Le puteți conduce singuri sau puteți folosi ajutorul unui tutore. Nu vă fie frică să experimentați!

Evaluați acest articol:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: