7 Modalități de a face față recoltei de cireșe

7 Modalități de a face față recoltei de cireșe

Se crede că cireșul a fost singurul pom pomos care a crescut în timpul lui Yuri Dolgoruky, în vecinătatea Moscovei

"Cireșele s-au grăbit în grădina unchiului Vanya ...", și a început cu unchiul meu și mătușa mătușii mele - ce să facă cu recolta? Ei bine, înțelegi, mă apropii așa de bine de subiectul crapaturilor de cireșe. Și apoi am un fel de discriminare: este vorba de zmeură, coacăze, căpșuni din când în când, dar despre cireș - un mut. Este nedrept și nepatriotic. Mă pricep mai bine.







Crăciun poveste

Se crede că cires salbatic a fost cunoscut de 8000 ani BC. e. în Anatolia (Turcia moderna.), iar în Europa - în ceea ce este acum Danemarca și Elveția. Arheologii cred că primele cireșe din Asia Mică aduse la Roma, după campania împotriva lui Mithridates (74 î.Hr ..) Comandantul și slaveholder Lucullus - cunoscut bogat, gourmet și lacom. Și acum, de la Roma cireașă despre marșul triumfal merge în Europa, intră în Imperiul Bizantin și de acolo la Rusia.

În Rusia, cireșele au fost cunoscute începând cu secolele al IX-lea și al X-lea. Adevărat, numele celui care a adus primul răsad de cireș în regiunea noastră, istoria nu sa păstrat. Dar oricum - datorită lui! Deoarece livada rusă stă pe trei copaci, ca pe trei balene - un măr, o pere, o cireșă.

Nu este surprinzător, prin urmare, că gospodinele rusești au învățat să facă multe feluri de mâncare din cireșe. Unele dintre ele au fost populare de secole, iar unele au câștigat aprecierea nu cu mult timp în urmă. Deci, ce fac cireșele, încercând să proceseze recolta?

7 Modalități de a face față recoltei de cireșe

Cherry meniu

Cherry este o boabe capricioasă. Dacă ați adunat o găleată de fructe de pădure - reciclați-o imediat, altfel într-o zi sau cam așa ceva cu puțin, cireșele vor începe să se formeze. Ce pot face cu o cireșă?

Am numărat 7 opțiuni de bază:

Îngheață. Sos. Sucuri, compot. Jam, gem. Marinata. Uscarea. Turnare, vin.

Dar, ce nu ai face cu o cireșă, mai întâi trebuie să o pregătești. Ștergeți din frunze, cozi, dacă doriți - din oase. Spălați ușor și uscați pe o cârpă moale.

Pregătiți cantitatea necesară de zahăr, dacă este necesar. Bunul simț sugerează că - cu cât este mai acidă o cireșă, cu atât mai multă cantitate de zahăr necesită. Cu toate acestea, cunoașteți măsura!

În gem este mai bine să puneți 1 kg de cireș 650-700 de zahăr. Dacă utilizați cu generozitate un kilogram și mai mult - gemul poate deveni zahăr și poate pierde aroma delicată și aciditatea caracteristică cireșei.

7 Modalități de a face față recoltei de cireșe

Gatiti gemul si gemul

Cherry gem nu este nici măcar un clasic al genului, este piatra de temelie a gătitului rus acasă. Fiecare amantă are rețeta proprie, dovedită și preferată pentru gem. Vă ofer o rețetă pentru bunicile mele.

Gem de cireșe cu aromă de vanilie

Se va cere: cireșe - 2 kg, zahăr - 1,5 kg, vanilie - 1 pod.

Un blocaj de cireșe cu oase nu poate fi depozitat mult timp, deoarece generează acid cianhidric, care poate provoca intoxicații. Acest gem este cel mai bine consumat timp de 1 an.







Preparare: se spală cireșul, se usucă usor, se toarnă într-un bazin de cupru și se acoperă cu zahăr. După 2 ore, o lingură de lemn pe un mâner lung împiedică boabele, astfel încât sucul să fie distribuit uniform. După 8-12 ore puneți un foc mic, aduceți la fierbere, amestecând. Să plecați. După 8-9 ore se repetă. Și încă 2 ori. În timpul ultimei fierbe - adăugați vanilie rasă. Răciți gemul și turnați-l în borcanele pregătite.

Fac aproape tot gemul, cu excepția boabelor de cireș, fără oase, am bătut blenderul și gatesc treptat, până când consistența mi-a trebuit.

7 Modalități de a face față recoltei de cireșe

Marinate și sosuri

Tot ceea ce se referă la decaparea fructelor este descris în mod strălucit și făcut de polonezi și cehi. Crede-mă, am trăit în aceste țări, am încercat diferite fructe murate pentru carne, la fel ca o gustare - este magic! Prin urmare, vă ofer o rețetă poloneză pentru cireșe de murături din cartea "Kuchnia polska. Tradycyjne przepisy »(Bucătăria poloneză., Rețete tradiționale).

Apropo, în aproape același fel ca o cireșă, polonezii marinară mici pere, smântână, mere. Și toate acestea sunt servite unei păsări coapte, carne la grătar sau ca o gustare la diferite grade de vodcă.

Se va lua: cireș de 1 kg, 100 ml oțet de cidru de mere 9%, 150 ml apă, 60 g zahăr, 1 linguriță. scorțișoară de scorțișoară, câteva bucăți. Carnation.

Preparare: spălați cireașul și uscați-l ușor. Puneți în borcane. Pregătiți marinada de la produsele rămase. Încălziți mai întâi apa cu zahăr, apoi adăugați oțetul și condimentează. Aduceți la fierbere. Se toarnă marinata preparată și se pasteurizează timp de 20 de minute. 90 ° C. Să se răcească.

Cireșele congelate sau proaspete se pun într-o tigaie și se pun în foc. Puteți stropi pe fundul a puțină apă, deși cireșul nu ar trebui să ardă - permite o mulțime de sucuri. Am pus zahăr - dacă faci sos pentru carne, este suficientă o lingură. pentru sosul la feluri de mâncare dulce - 3-4 linguri. Încercați-l pe gură. Puteți pune un cățel - pentru aromă.

Se aduce la fierbere, se reduce căldura și se fierbe timp de 5 minute. Între timp, o lingură de amidon este crescut 2 linguri. apă la temperatura camerei, se amestecă. Au trecut 5 minute - adăugăm o lingură de coniac (dacă nu pentru copii) și amidon. Se amestecă bine, gătiți timp de 1 minut (dacă se pare densă - turnați puțină apă din fierbător) și îndepărtați-o de la căldură. Lăsați-o să se răcească la temperatura camerei.

7 Modalități de a face față recoltei de cireșe

Înghețarea, uscarea

Principiul congelarii cireșelor nu se deosebește de fructele de fructe cu îngheț. Singurul pe care trebuie să îl decideți este înghețarea cu o piatră sau fără. Și apoi - ca de obicei. Mina, uscată, se așeză în congelator - în 3-5 ore colectăm și punem într-o pungă sau container.

Uscarea cireșelor apare în cuptor la o temperatură de cel mult 55 ° C.

7 Modalități de a face față recoltei de cireșe

Cherry Liquid

Și, în sfârșit - coroana creației, turnarea cireșilor. Apropo, toți oamenii care cresc cireșe pregătesc vitamine, vin sau vodcă pentru cireșe. Germani, sârbi, bulgari, ruși, polonezi, cehi, români ...

Desigur, există o mulțime de rețete - atât pentru industriile mari, cât și pentru consumul propriu. Aici este o reteta acasa pentru lichior de cirese.

Ciresele sunt bune pentru a se spala, nu indepartati oasele, lipiti o scobitoare. Să adormi într-o sticlă cu gât sau borcan (astfel încât să puteți obține cu ușurință cireșele), turnând puțin zahăr. Cireșele sunt așezate pe "umeri" sau aproape la gâtul sticlei.

Cantitatea de zahăr depinde de gustul dorit. La sticla de 1 litru se iau 4-5 linguri de zahăr - se dovedește moderat dulce. Dacă nu vă place lichiorul dulce, atunci puteți lua puțin zahăr.

Se toarnă cireșele cu vodcă în partea de sus. Vodka trebuie să fie neapărat bună - aceasta este garanția unui lichior delicios. Puneți-l într-un loc întunecos la temperatura camerei.

La fiecare 2-3 zile, agitați sticluțele pentru a face pauza de zahăr. Deoarece zahărul în alcool se dizolvă prost, dizolvarea completă se poate produce numai după câteva săptămâni. În acest timp, cireșele încep să dea sucul: culoarea și consistența umpluturii se vor schimba, vor deveni mai saturate și mai întunecate.

Dupa 2 luni, este necesar pentru a elimina cireșe (pentru a face acest lucru, și a luat o sticlă cu gât larg), din care, atunci puteți face un tort „cireșe beat“) la acidul cianhidric din gropi de cireșe nu a dat lichioruri de fructe amare. Brandy sticla.

Înainte de servire, se recomandă răcirea umpluturii de cireșe.







Trimiteți-le prietenilor: