7 - Cum stau într-un spital de psihiatrie

Deci, aici scriu cea de-a șaptea oară cu o ședere în casa galbenă. Acum vreau să mă ocup de igienă.

Cum merg la toaletă?

Toaleta este o cutie cu o fereastră (pe fereastră, desigur, zăbrele), complet finisată cu dale. Pentru că dacă există un fel de lasciviousness, țiglă este mult mai ușor să se spele.






Există un piedestal mic lângă perete, există trei puncte în el - găuri cu o muchie de fier și se oprește. Nici pereți, nici cabine - nu.

Și nici vasele de toaletă, pentru că o împingere de faianță poate fi, de exemplu, spartă, dar cu o tăietură a tăiat gâtul. Pentru a coborî apa, o frânghie scurtă iese din perete. De ce scurt - pe cel lung vă puteți închide singur. În general, în ceea ce privește limitarea oricărei autoagresiuni, spitalul de psihiatrie este extrem de inteligent.

Am încercat să gândesc, de dragul râsului, cum mă sinucid rapid. dar nu a generat nimic mai bun "mușcă-te de o bucată de cizme și de a te înjunghia" sau te vei ucide de perete.

Și a fi ucis în jurul unui zid este nepractic, - cu voce tare. În spatele tuturor slujitorilor se privea constant. Și conștient forțați-vă să fiți sufocați este destul de dificil.

Teoretic, te poți închide pe haine, vei spune. Dar nu pe nimic. Nu există cârlige și laturi pe ferestre - sunt de pe stradă și sunt destul de joase.

Puteți cere un prieten să sugrume perna, dar, în primul rând, să ia nici un articol proști, și în al doilea rând - toate pentru toate cele ce urmează, care poadekvatnee, și un potențial suitsidnika probabil să stukanut infirmieri într-un minut.

Ușa la toaletă este, cu o fereastră. Și este întotdeauna închis. Pentru a merge la toaletă, trebuie să iei cheia de personal. Ei bine, asta este, de fapt, cereți să vă descoperiți. Stați, împingeți-vă, pe fereastră, persoanele interesate se zbat - o situație complet tipică.

Cum iau dușul?

Ceva ca o zi de baie. Și, așa cum spun ei, Rush nu face duș cu tine, dar sufletul te duce. Pur și simplu, pacienții sunt spălați. Nu, acest hangar cinematografic și furtun pentru spălarea departamentului nostru nu a fost. Doar un mic dulap, de asemenea închis permanent, unde curățenii se curăță unul câte unul. În interiorul băii, la dușul său obișnuit din epoca sovietică, se află o bucată de săpun de gudron, nimic mai interesant.

În mod deosebit, ca și mine, li sa permis să facă duș singuri, dar, uneori, au verificat câte lucruri erau acolo. (Și au făcut ce trebuia.) Menteii sunt imprevizibili.

Aici se imploră, îmi pare rău pentru tautologie, întrebarea - dar cum sunt ele diferite de oamenii nebuni?







În unele cărți, Fry a văzut expresia "miros de nebunie". Cu toate acestea, l-am cunoscut înainte.

Deci, diferit ca un "miros", acest sentiment și adevărul pe care nu îl veți numi. Când vorbești cu un psihopat, chiar dacă se comportă în mod adecvat, fundalul este prezent sentiment. "Ceva nu este corect". Aproximativ ca la un bețiv, dar mai puțin evident. Nu-l vezi, nu auzi, nu poți simți ceva diferit, îți dai seama.

Și, chiar dacă, de exemplu, @Istrefi va corecta dacă greșesc, dar în opinia mea, medicii, decide că este timpul să lase pacientul „în voie“ sau nu este timpul să-l orienteze spre miros, dacă nu în primul rând, nu este exact în ultimul.

Cum își taie unghiile?

Firește, nu ei înșiși, cine va da psiho foarfecele. Odată o dată pe săptămână sau un an și jumătate, o asistență medicală sosește, răspândind o bucată de prelata sănătoasă. Pentru toți locuitorii grădinii zoologice, proaspătul își tăie neapărat unghiile, iar oaspeții Observatului și Cimitirul pot să coste ceva timp. Dar atunci vor fi nevoiți să-și taie unghiile, să ghicească de ce.

În fiecare zi. Și, apropo, acest lucru nu este deosebit de dificil, deoarece aduce la viață ramurile a cel puțin unii, dar mai vii. Curățați și curățați o podea relativ curată în mod constant, conform programului.

În plus, personalul urmărește să se asigure că ziua a fost îngrijită în pat. Nu ca în armată, în fire, ci să privesc demn.

La o asistentă medicală, îmi amintesc, pe solul paturilor, chiar și acoperișul a mers. (Dar a lucrat mai devreme). Numele lui era Batian, și era un urs mare de doi metri înălțime, un șic înclinat în umeri. Chiar și Bestia noastră părea lângă el mic.

Dacă el a trecut în fiecare zi în departament și a văzut un pat prost îndesat, a întors cadrul în sine, împreună cu saltele și lenjerie de pat - "Perestilay!". Trebuie să spun, paturile de acolo, din nou, pentru a evita, foarte grele, și a fost întors de doi împreună.

Apropo, încă un semn este inadecvat - pacienții nebun și scăzut nu își urmează aspectul. Atitudinea față de ele este adecvată.

Cu curățenie, Ignat a fost, de obicei, un mare ajutor pentru toată lumea. Pentru a caracteriza comportamentul său tipic, voi cita din Strugatsky:

„Nu-i plăcea whisky scump, dar acum aveți posibilitatea să sorbi și acest lucru. Și el și-a stabilit deja atracțiile sale sorbi direct din sticla, dar el a fost oprit de sunete care protestau vagi în spatele lui. Se întoarse și văzu că pe peluză, dureros se deplasează picioarele arcul, luptă grăbește Gopher, ținând în fața lui, în ambele mâini, un pahar înalt, cu un amestec transparent. transpirația due rostogoli în jos fața alb-roșu aprins, ochii injectați într-adevăr mi-a venit, și văzând că REDRICK se uită la el, aproape despairingly întinse un pahar înaintea lui și din nou e apoi gemu ea, whined nu dezvăluie pe scară largă și neajutorată gura știrbă.
"Aștept, aștept", ia spus Redrick și a pus sticla în gheață.
Gopherul a bătut în cele din urmă, ia înmânat lui Redrik un pahar și, cu o familiaritate timidă, l-au băgat pe umăr cu o mână cu picior.
- Mulțumesc, Dixon, spuse Redrick serios. - Așa am lipsit acum. Sunteți, ca întotdeauna, pe vârf, Dixon.
In timp ce Gopher jenat și încântat și clătină din cap bate frenetic mâna bună pe șold, REDRICK a ridicat solemn paharul, a dat din cap și a băut jumătate volei. Apoi se uită la Dean.

Ignat, de fapt, se comporta în același fel. A fost o persoană-funcție care și-a realizat singurul scop de viață în ajutor tacit pentru alții. Cred că e ocupat cu ea acum. Și dacă, doar culcat pe pat, a făcut numai milă, apoi la serviciu. de exemplu, cu găleți, - respect. Aici, un destin conștient schimbă o persoană.







Trimiteți-le prietenilor: