6 Lecții cu moralitate


Bob îi dă $ 800 și pleacă. Soția pune prosopul înapoi și se întoarce la baie. Cine a fost asta? își întreabă soțul. "Bob" - soția răspunde. - Bine, zise soțul ei, nu a spus nimic despre 800 de dolari pe care mi le datorează? Morala povestirii: împărtășiți informații cu acționarii despre împrumuturile emise, altfel s-ar putea să vă aflați într-o situație neplăcută.







Preotul oferă călugăriei o călătorie. Așezându-se în mașină, își aruncă piciorul în spatele piciorului, astfel încât șoldul este expus. Preotul nu poate evita un accident. Alinierea mașinii, își pune mâna pe picior. Călugăria spune: "Tată, vă aduceți aminte de Psalmul 129?" Preotul își îndepărtează mâna. Dar schimbând transmisia, își pune din nou mâna pe picior. Călugăria repetă: "Tată, vă aduceți aminte de Psalmul 129?". Preotul își cere scuze: "Iartă-mă, soră, dar carnea este slabă". După ce a ajuns la mănăstire, călugărița suspină foarte mult și pleacă. Sosind la biserică, preotul află Psalmul 129. Se spune: "Du-te și caută, mai sus vei găsi fericirea". Morala istoriei: dacă nu cunoașteți bine lucrarea, multe oportunități de dezvoltare vor trece chiar înaintea nasului.

Un reprezentant de vânzări, un secretar și un manager merg la masă și găsesc o lampă antică. Îl freacă și din ea apare Jean. El spune: "Voi împlini o singură dorință a fiecăruia dintre voi". "Eu sunt primul, eu sunt primul!", - spune secretarul. "Vreau să fiu acum în Bahamas, pe o barcă și să nu mă gândesc la nimic". Pshsh! Dispare. "Acum, eu sunt acum", spune reprezentantul de vânzări. "Vreau să fiu în Hawaii, să mă relaxez pe plajă, cu un masaj, o livrare nesfârșită de kolada și dragostea vieții mele". Pshsh! El dispare. "Acum e rândul tău", spune Jin managerului. - Vreau ca cei doi să se întoarcă la birou după prânz. Moralul povestii: lăsați întotdeauna pe seful tău să vorbească mai întâi.

Vulturul stătea pe un copac, odihnindu-se și făcând nimic. Un iepure mic a văzut un vultur și a întrebat: "Pot și eu să stau ca tine și să nu fac nimic?" - Desigur, de ce nu, răspunse el. Rabbit sa așezat sub un copac și a început să se odihnească. Dintr-o data apare o vulpe, apuca un iepure si o manca. Moralul istoriei: să stai și să nu faci nimic, trebuie să stai foarte, foarte înalt.

Turcia a vorbit cu taurul. "Visez să urc pe vârful copacului", a oftat ea, "dar am puțină putere." "De ce nu îmi poklevat așternutul?" - a răspuns taurul, - are multe substanțe nutritive. " Curcanul scria o grămadă de așternut și îi dădea cu adevărat o forță suficientă pentru a urca pe ramura inferioară a copacului. A doua zi, după ce a mâncat mai mult, a ajuns la a doua ramură. În cele din urmă, în a patra zi, curcanul stătea cu mândrie pe vârful copacului. Acolo a fost observată de fermier și a fost împușcată cu o armă. Morala povestii: manipularea rahaturilor te poate ajuta sa urci in varf, dar nu te va tine acolo.

O pasăre mică a zburat spre sud până la iarnă. A fost atât de rece încât a înghețat și a căzut la pământ într-un câmp mare. În timp ce se culcase acolo, vaca a trecut și a lăsat o prăjitură pe ea. Întinzându-se într-o tortă de vacă, pasărea își dădu seama brusc cât de caldă era. Rasa de rahat a adus-o inapoi la viata! Păsările se simțeau brusc atât de bine încât cântă să-și exprime bucuria. Trecând peste pisică auzise cântatul și a decis să dau seama ce sa întâmplat. După sursa sunetului, pisica a găsit o pasăre, a descoperit-o și a mâncat-o. Moralul istoriei:







1) nu toți cei care v-au blestemat, dușmanul vostru.

2) nu oricine te scoate din rahat, prietenul tău.

3) când vă simțiți bine și cald, este mai bine să vă țineți gura închisă.

Cuvântul șefului
Vladimir Shebzukhov

Fiecare cricket își cunoaște propriul pol
proverb

Și uneori este important în micul bassinet,
Pentru a avea un indiciu de basm

A intrat directorul, secretarul
Și un deputat în restaurant.
Ora lor de pranz a venit.
Chelnerul servea sticla.
Pentru a rămâne un gentleman,
(La urma urmei, a fost prieten cu subordonații),
Regizorul la deschis.
Înainte de uimirea instantaneu,
(Deși nu mi-am putut crede ochii)
Drăguțul a venit din acea sticlă!

Dansul a cerut o dorință.
Oricine poate fi,
Dar atenție la asta
Pentru fiecare dintre cele trei, unul!

Abia aveau să gândească sensibil
Director al firmei, la aceeași oră
A auzit: Urgent pe Canare
Trimite-ne cu prietenul meu!

Pentru seful nu părea ciudat,
La urma urmei, deputatul, ea,
A luat deodată Bahamas,
Cu amanta ei tânără.

Nu a mai rămas decât un singur sef la masă.
Așteptarea aștepta buzele.
E timpul să-i spui
(Puteți vedea de către genie nu este obosit!)

Doresc mult, oh, jur,
Dar am ales doar una din o sută:
Când mă întorc la firmă,
Toți erau în locul lor!

Sugestia că nu există întrebări:
Lasă-mă să vorbesc cu primul șef!

"Fabul de o parabolă"
Vladimir Shebzukhov

"Nu este întotdeauna dușmanul care te va insulta cu murdărie
și nu întotdeauna acel prieten,
care vă va ajuta să ieșiți! "
(Un proverb)

O zi înghețată de cuib
Un băiat obraznic obraznic a zburat.
Dar aici îi așteptau necazurile
Sfârșitul este aproape.

Din răceala rigidă,
Eram pe punctul de a muri
Și trebuie să plecăm din grajd,
Vaca urmează să fie!

Un tort cald cu un premiu cald
(Ca o kvochka care a luat jos),
Și, reînviind o miros de viață,
În hambarul meu am plecat din nou

Încălzit în bucurie, a cântat
(Mai precis zachirikal).
Apoi, pisica vecinului a apărut la timp
Iar el ia apucat pe fripturi!


Este mai bine dacă nu spui nimic:
În noroi, într-o mulțime de oameni fără față,
Koli a ajuns acolo, iubito,
Stai jos și nu tweet!

"Iepurele și vulturul"
Vladimir Shebzukhov

Atenția iepurei a atras lotul vulturului,
Cu nimic de făcut, sa așezat
Stând pe un copac atât de înalt,
Că nu era ușor să strigi cu voce tare.

Spune-mi un vultur, fără să spună adevărul:
Harul acela merit:
Sub copacul din fața lui
Și nu fă nimic, șezând jos?

Vulturul a răspuns: Dumnezeu să fie cu voi!
Stați și nu faceți nimic zi-zi!
Un iepure mulțumit a făcut-o și el însuși
Apoi, dintr-o dată, o vulpe se lăsă să-l tremure.

Te aștept sub un copac, vezi.
Ce mai merita ghicit?

Sărmanul era departe
Din gândul că era timpul să se coacă:
La urma urmei, nu face nimic, ședinței
Deci, aveți nevoie de foarte, foarte mare!

6 porunci pentru robul ascultător.

Adevărul este

Mai ales ultimul Vital!

Îmi place povestea despre iepurele care a cerut cornului stând pe copac ceea ce face. Cioara ia răspuns cu sinceritate "nimic". Îi plăcea, se așezase pe ciocan și, de asemenea, nu a început să facă nimic, dar trecutul lupul care a luat-o ia luat și la luat. Cioara a uitat să-i spună să stea și să nu facă nimic, trebuie să stau în picioare

Moralul celui de-al cincilea este cel mai distractiv

aftar-ul are doar rahat în mintea lui. sau mi se părea.


drepte 6 acordeoane batete cu o molie batut "moralitate".
Cine naplyusoval ceva atât de mult, aftyr bots natravil.
ia asta, pzhls)))))))))))

- Bine, zise soțul ei, nu a spus nimic despre 800 de dolari pe care mi le datorează?
- Nu, nu am făcut-o.
Apoi, soțul merge și scutură Bob 800 de dolari
Moralitate: trebuie să dai cuiva de la care a ocupat. Și este mai bine, sub chitanță.

„>

6 Lecții cu moralitate
6 Lecții cu moralitate

Ultima "înțelepciune" îmi amintesc de la școală, acum aproape 40 de ani. Doar ultima "moralitate" a sunat astfel: "Am intrat în rahat, nu chirpici"
Cred că alte perle de aceeași ordine de prescripție

Pune un plus, dar cumva băncile noastre nu miros.

Afișați încă 5 răspunsuri (din 9)

alertol Учитель русскава Acum 2 ani

Nivelul inteligenței nu este în nici un fel legat de credință, tocmai tu l-ai dovedit. Și printre credincioși sunt nebuni și printre necredincioși. De asemenea, inteligent, și există și altele.

Михаил Учитель русскава Acum 2 ani

Și ce zici de cei care încep să curățe ouăle fierte din capătul tăios? Sunt mai deștepți decât cei care curăță cu unul ascuțit?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: