10 Povești despre jucători de tenis care s-au întors după o pauză lungă

Câți dintre ei nu au realizat: un an.

Cum a jucat la primul turneu după întoarcerea sa: a pierdut în semifinalele turneului din Delray Beach.

Serena Williams

Cum a jucat la primul turneu după întoarcere: a pierdut în finala 1/16 a turneului din Eastbourne.

Serena se gândea să se pensioneze, dar săptămâna înainte de Wimbledon, a intrat în turneul de la Eastbourne. American nu este lipsită de probleme a avut loc prima rundă, iar în al doilea sa oprit Vera Zvonareva. Mass-media din ce în ce a început să vorbească despre declinul din fosta prima racheta a lumii. Dar, cu o lună mai târziu, ea a câștigat turneul la Stanford și apoi a încetat aproape să piardă. Ca rezultat, Serena a ridicat deasupra capului sunt 9 trofee de Grand Slam, a câștigat două medalii de aur la Londra și-a recăpătat primul loc în rating, care a durat 186 de săptămâni la rând, egaland acest indicator cu legendarul Steffi Graf.

Justine Henin

Câți dintre ei nu au realizat: un an și opt luni.

Cum a jucat la primul turneu după întoarcere: a pierdut în finala turneului din Brisbane.

Monica Seles

Câți dintre ei nu au realizat: doi ani și patru luni.

Cum a jucat la primul turneu după întoarcere: a câștigat turneul din Toronto.

Kim Clijsters

Cum a jucat la primul turneu după întoarcerea sa: a pierdut în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati.

Tracy Austin

Câți nu au efectuat: trei ani și șase luni.

Cum a jucat la primul turneu după întoarcere: a pierdut în turneul 1/32 din Insula Amelia.

Tracy - primul jucător de tenis, cu care Steffi Graf a jucat debutul meci profesionist. Victoria sa dus la Austin, care la acea vreme a câștigat deja două turnee US Open. Cu toate acestea, la începutul unei cariere strălucitoare a trebuit să fie finalizat în 21 de ani. prejudiciu spate nu este permis să joace la putere maximă, și ea a decis să se angajeze cu tenis, ocupând un loc în top 10 clasamentul mondial.

Trei ani mai târziu, ea a reluat vorbind, concentrandu-se pe competiția de dublu. Acesta începe deja să intre în turnee mari, dar după un an și jumătate Tracy a primit într-un grav accident de mașină, care aproape a costat viața ei. Trei ani au trecut și americanul a vrut din nou să încerce. De data aceasta nu au existat aproape victorii. În ultimul său meci oficial, Tracy a jucat împotriva lui Steffi Graf.

Câți dintre ei nu au efectuat: patru ani și nouă luni.

Cum a jucat la primul turneu după întoarcere: a pierdut în sferturile de finală ale turneului de la Madrid.

Mark Philippussis

Câți nu au acționat: cinci ani și cinci luni.

Cum a jucat la primul turneu după întoarcerea sa: a pierdut în prima rundă de calificare a turneului din Newport.

Cinci ani mai târziu, publicul la văzut în grila principală a turneului din Newport. De 38 de ani, jucător de tenis a primit de la organizatori carte de sălbatic, dar a jucat doar un meci. Aceasta nu a fost o întoarcere completă. Și Mark însuși nu-și spune discursul în acest fel. Dar el va fi chemat să joace în turnee profesionale dacă i se va oferi o astfel de oportunitate, iar competiția se va desfășura undeva lângă California.

Câți dintre ei nu au efectuat: cinci ani și nouă luni.

Cum a jucat la primul turneu după întoarcerea sa: a pierdut în sferturile de finală ale turneului din Carlsbad.

Bjørn Borg

Câți dintre ei nu au efectuat: șapte ani și nouă luni.

Cum a jucat la primul turneu după întoarcerea sa: a pierdut în turneul 1/62 din Monte Carlo.

Campionul de șase ori "Roland Garros" și câștigătorul de cinci ori la Wimbledon legat de tenis suficient de devreme - la 26 de ani. Refuzul unei astfel de decizii nu a fost ajutat chiar de entuziasmul principalului rival John McEnroe. La pensionare Borg în tenis nu a ratat - el a cumpărat imobiliar în SUA, o mică insulă în Suedia, a fost promovarea brandului său de îmbrăcăminte. Timp de 7 ani el nu a participat niciodată la meciurile de expoziție, dar brusc a decis să se întoarcă la tribunal. Bjorg a jucat aproape toată cariera cu o rachetă din lemn. Ca rezultat, pentru primele două sezoane după renaștere, el nu a putut câștiga un rival de la niciun set, iar al treilea a decis să lase sportul complet. Ultima înfrângere a suedezului a fost rusul Alexander Volkov.

Text: Mikhail Kuznetsov

Anunț de fotografie: Getty Images, globallookpress.com

Mai multe despre Maria Sharapova pe "Match TV"