1 Zhi

BE și ACT

Dacă vedeți gravitatea cu o privire minte, ea se transformă în mișcare. În consecință, forța inversă - forța ușoară - are și o mișcare.







Gravitatea vă permite să vă lipiți de pământ, de exemplu, atunci când vă plimbați, puterea ușoară vă permite să vă rupeți picioarele de pe pământ, adică să umblați.

Mușchii, flexorii și extensorii reflectă pe planul fizic existența acestor forțe. Planul fizic reflectă întotdeauna ceea ce există pe planul subtil, adică pe planul minții și al spiritului.

Când ne mișcăm, acționăm. Flexor, extensor, în sus, în jos, Sky, Pământ, yang, yin.

Mișcarea este creată de mintea liniară și se răspândește în timp și spațiu. Cu toate acestea, spațiul și timpul există și numai datorită mișcării. La urma urmei, toate acestea sunt create de o minte liniară.

Dacă privim forța gravitației și forța ei inversă ca un întreg unic, inseparabil, atunci ei se vor opri și vor forma Statul sau Câmpul Vieții. Conceptul de câmp în acest caz are același înțeles ca în fizică (comparați cu același câmp magnetic). În consecință, astfel de concepte precum tensiunea, forța sunt aplicabile domeniului vieții. Cel mai probabil, pentru a descrie el însuși și procesele care apar în el, ecuațiile lui Maxwell sunt de asemenea aplicabile.

Când ne uităm la ceva în ansamblu, se oprește ceva. Doriți să opriți ceva în viața voastră, uitați-vă la acest lucru ca la un întreg. Ce înseamnă asta? Vezi opusele. Consultați nu numai obiectul, ci și ceea ce îl înconjoară.

Doriți să începeți procesul? Vedeți oricare dintre opuși și procesul va începe să se dezvolte în aceeași direcție.

Mișcarea este acțiune, oprirea este staționată. Stai, starea vieții, structura câmpului vieții sunt furnizate de o minte neliniară. Mișcarea servește mintea liniară. Când aveți o stare de viață în voi, sunteți gata să trăiți în această lume și vă place să trăiți pe Pământ. Când aveți puterea vieții, sunteți gata să acționați în această viață.

Pentru a fi și a acționa - trebuie să căutăm un echilibru între ele.

VIAȚA ȘI SĂNĂTATEA

Poate un organ în care există Viața să se îmbolnăvească?

Este posibil să amputați un organ în care există Viața?

Poate mâna, în care există Viața, să fie traumatizată sau ruptă?

Este posibil să maim, tăiați, tăiați un deget, un braț sau un picior în care există Viața?

Am lucrat odată cu partea stângă a corpului, care se crede a fi responsabilă pentru partea feminină a persoanei. M-am plimbat undeva în afacerea mea de-a lungul străzii și am căzut, împiedicându-mă literalmente pe un teren. Am căzut pe două mâini, și otshib toată partea stângă, astfel încât atunci ea a fost bolnav nebun.

În timpul tehnicilor miniere cu arma - un băț și sabie - am observat că elimin un braț sau picior de la izbitoare în ultimul moment. Mai mult decât atât, am vedea în mod clar că nu este atașat nici un efort conștient, totul se întâmplă de la sine. Fiecare organ, fiecare membru are propria sa conștiință, conștiința vieții, și ea se îndepărtează din lovitură, în cazul în care nu există blocuri, care, cu ajutorul de vătămare corporală doresc să atragă atenția, pentru a lucra cu ei.

Dacă există Viață în voi, în corpul vostru, în membrii voștri, nu veți fi niciodată traumatizați în luptă. Dacă există Viață în corpul vostru, în sufletul vostru, nu veți fi niciodată uciși în luptă sau în război. În ultimul moment vei pleca de sub lovitura morții. Pentru a înțelege cele de mai sus, amintiți-vă acele cazuri miraculoase de mântuire care au avut loc în viața voastră sau în viața altora. Uită-te la ei, ESTE adevărul.

Am dedicat deja suficient timp pentru a cerceta ce dualitate este, de unde vine și ce legi operează în universul dual. Să reîmprospătăm ceva în memoria noastră.

Dualitatea este o caracteristică a universului nostru. Întregul - universul - constă în două principii: bărbați și femei.

El nu poate fi decât unul dintre opuși, fiind atașat de el, iar al doilea opus este închis - nu îl vede și nu dorește să se ocupe de el. Separarea, dimpotrivă, atașamentul la unul dintre ele și negarea celeilalte sunt principalele sale caracteristici.

Una dintre principalele legi ale întregului este Legea schimbărilor. În universul nostru nu există nimic care să rămână același tot timpul. Um-ego, indiferent cum a încercat să se despartă de întreg, fără să vrea să aibă nimic de-a face cu el, încă respectă toate legile sale. Indiferent de modul în care mintea-ego încearcă să mențină stabilitatea și constanța, devine mai devreme sau mai târziu opusul cu ajutorul Legii de răsturnare a monadismului.







Ridicați un creion și încercați să îl așezați vertical. Chiar dacă ați reușit, în poziția sa există încă instabilitate. Cea mai mică oscilație a mediului va răsturna. În același fel, eu-mintea noastră acționează. Orice pozitie pe care ia, este întotdeauna instabil, deoarece păstrează doar un opus fiind atașat de ea, și a forțat-o să se schimbe în mod constant, se deplasează la cealaltă extremă. Acest lucru înseamnă că pierzi mereu ceea ce ai - mai ales dacă ești pentru ea se agață. Cu cât stai la ceva mai greu, cu atât mai repede o pierdem, să știm poziția opusă și a închide inelul de ansamblu. Cu toate acestea, dacă știm starea contrarie, noi cu siguranță nu pierde nimic, pentru că îmbrățișează deja întreg.

Acum, lasă creionul să cadă. Poate să revină? Are unde să cadă? Nu, nu este. De ce? Pentru că el se bazează pe ambele opuse. El a găsit o poziție stabilă, astfel că nu există niciun loc pentru el să cadă mai departe. Acesta este cazul tuturor lucrurilor din lume, când se bazează pe ambele opuse.

Deci este cu tine. Când ego-ul minții îmbrățișează în sine atât opusele, dobândești stabilitate în viață, devii întreg. Stabilitatea în interior creează stabilitate în exterior. Exteriorul este egal cu cel interior. În acest caz, ego-ul e legat de minte.

Am dedicat o mulțime de timp de învățare cum să vadă contrariul, distincția între ele, sa întâlnit cu dualitatea lumii noastre, a minții noastre. Am dedicat o mulțime de timp de învățare cum se poate vedea că fiecare opus poartă un bob de altul și fiecare eveniment poartă atât opusi: săraci poartă un bun, urși rău bun. Am învățat să vedem că răul este bun, iar binele este rău. Am învățat să vedem că fiecare fenomen este dublu, precum și ca fiind un întreg. Fiecare fenomen reflectă legile întregului.

Acum vom învăța să CONNECTEM contrariile pentru a le construi pe ele. Un obiectiv mult așteptat, dorit! Aici este stabilitatea reală și dezvoltarea!

Ego-ul minții se identifică întotdeauna cu o anumită poziție, de exemplu, doriți să fiți puternici, negând slăbiciunea; vrei să fii bogat, să neglijezi sărăcia; vrei să ai succes, negând eșecul; vrei sa fii curajos, sa neglijezi temerile. Metode greșite.

De multe ori, mergând undeva sau făcând niște pași, te-ai descurcat cu un rezultat pozitiv în mintea ta - ai sperat cu adevărat, dar totul a ieșit din contrariul. Dar de cele mai multe ori sa întâmplat că, din păcate, căutând la sacrificare, a avut brusc un rezultat pozitiv în mod neașteptat. În astfel de momente, nu există limită la uimire.

Ce sa întâmplat în mintea ta în primul și al doilea caz? În primul caz, v-ați identificat cu un rezultat pozitiv, respingând negativul. Dumneavoastră, ocupați o poziție, nu vroiai să aveți afaceri cu contrariul. În cel de-al doilea caz, v-ați identificat cu un rezultat pozitiv și ați acceptat un rezultat negativ, reconciliat cu acesta. Tu, ocupând un singur cont, ai văzut pe celălalt și l-ai acceptat. Aceasta este întreaga tehnică.

Te-ai bazat vreodată pe un vânt puternic? Ca și cum ați atârna într-un curent puternic de aer, bătând de jos, care vă sprijină pe greutate. Sentimente de când te grabesc în contradictoriu, cam la fel, doar mult mai subțire - există o forță invizibilă care te sprijină ușor pe greutate. Și în interior există un sentiment de sprijin și stabilitate fiabile.

Dacă ne întoarcem la situații de viață, atunci cu toții am experimentat o astfel de combinație de opoziții, pur și simplu nu le-am acordat atenție. De exemplu, când tu, fiind foarte supărat pe cineva sau ceva, ai mers să afli relația. Erai hotărât să afli totul, în ciuda consecințelor. Și acum veniți la locul de întâlnire - și situația sa schimbat complet în favoarea ta.

Sau, de exemplu, v-ați fost foarte frică să faceți ceva. Din teamă că ai fost interceptată de respirație, dar tu, trăind această frică, ai făcut tot ce ai nevoie. Și totul sa dovedit - pentru încântarea ta.

Desigur, au existat cazuri în viața ta când ai spus ceva în tine: "Haide, du-te, sunt gata să te cunosc. Haide, haide. "Și sa retras.

În toate exemplele de mai sus, ați contestat, ați decis să duel, ca să spunem așa, să recrutați curaj sau furie. Toate acestea, desigur, sunt emoții foarte utile pentru depășirea obstacolelor și obținerea victoriei. Dar conectarea cu opusul poate fi moale, fără opoziție. Un om învinge un obstacol, legătura cu o femeie, cu o femeie blândă, fără să se lupte, îl lasă să intre.

Știți că acest opus - rezultatul nefavorabil al problemei - este, simțiți că este, și INVITE-l. Apoi, par să vă sprijiniți, iar ea vă dă puterea prin a vă sprijini. Totul poate fi întotdeauna făcut și rezolvat fără a se lupta și a învinge, ci prin iubire și conectare, invitându-l în viața ta. Totul se întâmplă de la sine. Pentru a afla aceasta este Calea.

Invitați cu ușurință opusul și ușor să vă sprijiniți, să credeți în asta. Învață să te bazezi pe frică, pe slăbiciunea ta, pe dușmanul tău, pe neajunsurile tale. Învață să ai încredere în ele. Invită-i la viață, spune-le: "Bine ai venit". Spuneți-le să le deschideți mâinile.

Atenție, vă rog. Acest lucru poate fi deschis atunci când ați acordat suficient timp pentru a reflecta asupra faptului că această lume și oamenii sunt ostili față de dvs., precum și experiențele temerilor și durerilor voastre.

Nu este vorba despre distrugerea dușmanilor, a temerilor sau a slăbiciunilor. Și vorbim despre încrederea în ele, despre dragostea și acceptarea lor. De asemenea, înseamnă că, atunci când vă rezolviți problemele proprii, le acordați atenție. Intrând în câmpul atenției tale, își pierd autoritatea asupra ta și îți dau puterea. Începe să te sprijine.

Spuneți-mi, pot diferite forme să ocupe același loc în spațiu? Bineînțeles că nu, veți răspunde. Din punct de vedere literal, mașina nu poate sta pe locul unde crește copacul. Prin urmare, această lume nu este duală, ci într-un sens unilateral. Fiecare formă din ea este una dintre opuși, cealaltă este separată de ea. Exemple de poli în electricitate atât bărbați cât și femei demonstrează acest lucru bine. În lumea noastră, puteți lua doar o poziție, deci nu există nimic stabil, instabilitate veșnică. Acest lucru este valabil dacă utilizați o minte unilaterală a ego-ului.

Crezi că în contrariile care nu sunt legate, se neagă și se luptă reciproc. Întotdeauna vezi și ocupi în mintea-ego doar o poziție, una opusă. Dar când l-ai lăsat pe celălalt să ajungi la stabilitate.







Trimiteți-le prietenilor: